Bubnoštěky - máte filcky

Bubnoštěky - máte filcky
Bubnoštěky - máte filcky

Teď jste se nejspíš lehce ošili, někteří si navíc zkontrolovali svou krajinu tříselnou, pokud tam tedy přes svá panděra ještě dohlédnou. Ale nemám na mysli to, co asi vy, jednak proto, že z němčiny převzatý hovorový výraz se spisovně píše či řekne jinak - náhled do slovníku praví, že die Filzlaus je správně česky muňka. A jednak taky proto, že tahle nudlová třetino-dvoj-stránka se má týkat záležitostí jenom bubenických. A tož parazity dneska néé, přátelé. Možná jindy, dá-li šéfredaktor.

Psát tedy budu o ne úplně typických paličkách bubenických, nezakončených dřevěnou či pastovou kuličkou jako obvykle, leč bambulí z tvrdého či

polotvrdého filcu, podobné tak mechanickým palicím čili beaterům, bušícím na váš šlapák.

Bubnoštěky - máte filcky
Bubnoštěky - máte filcky

Co s nimi? Radši napřed co s nimi nedělat. Nebubnujte s nimi na nástroje opatřené přírodní či umělou kůží, které pro správný zvuk vyžadují údery prstů na okraj plochy, a které tedy uprostřed neznějí. Konkrétně konga, bonga, djembe a jiné podobné. Nezapomenutelný dojem na mě kdysi udělala naše věčná hvězda Helena Vondráčková, jejíž open air koncert v Havířově na počátku metanolové krize jsem přetrpěl jenom proto, že po ní měla hrát a hrála legendární maďarská Omega. Někdy uprostřed vystoupení zasloužilá umělkyně s nadhledem sobě vlastním vysvětlila obecenstvu, že na perkuse se učila hrát v Rio de Janeiru. Potom vzala do tlapek dvě filcové palice, kterými by možná šel i porážet dobytek, a jala se s vervou trestat pár krásných tmavě červených kong, stojících pro ni na třínožkách uprostřed pódia. Nehrála sólo, hrála s kapelou a zvukař to tehdy nějak zakormidloval do ztracena, ale litoval jsem v tu chvíli, že tehdy kdysi v Riu radši nechytala bronz na Copacabana.

Bubnoštěky - máte filcky
Bubnoštěky - máte filcky

Filcové paličky využijete hlavně na větší kotle a činely crash. Okrajově možná i na otevřenou hi-hatu. Jednotlivé údery na ně zní měkčeji, snad robustněji než úder stejné razance od malé kuličky běžné palice. Snad až pompézní efekt udělá víření, třeba i postupně zesilované. Crescendo, žejo. Malý buben pod nimi moc nezní, ledaže byste jej oddálením strun přizvali mezi kotle. Ani zavřená hi-hata nic moc. Kravské zvonce jsou na tom líp, zejména pokud mají delší doznění.

A jak vybrat tu správnou? Vykašlete se na e-shopy, na internetu si udělejte nanejvýš průzkum trhu. Zajděte tam, kde se vám líbily na obrázku, a na místě si je vyzkoušejte. Vynechejte ty, které mají na opačném konci normální paličku - za houby budou nejspíš stát obě její strany. Příliš tvrdý filc jednak tvrdě zní, jednak bývá křehký a brzy koule upadne. Příliš měkký filc zase brzy roztřepíte a odstrouháte. Opět pravidlo zlatého středu. A taky musí sednout do ruky.

Bubnoštěky - máte filcky
Bubnoštěky - máte filcky

A já? Vzhledem k tomu, že je často do ruky neberu, vydržely mi jedny už hodně dlouho. Ty jsem kdysi našel v jednom krámě v tehdejší NDR - soudruzi v tomhle směru chybu neudělali.

Bubnoštěky - máte filcky
Bubnoštěky - máte filcky
Psáno pro časopis Muzikus