Bubnoštěky - dubový palice

Bubnoštěky - dubový palice
Bubnoštěky - dubový palice

Nemám teď na mysli legendární způsob přemýšlení kovozemědělců z menších obcí - jen některých samozřejmě -, ale popíšu tuhle papírovou nudli svými dojmy ze setkání s paličkami ze dřeva dubového. Vykutálely se mi domů do rukou dvoje, jednak jedny trochu tlustší ze světlého dubu s nápisem Yamaha, ale kdo ví, jak to s tou značkou nakonec bude, neb dálněvýchodní zdroje nebývají v těchto údajích zrovna spolehlivé. A druhé byly spolehlivě originální, značky Stagg SO5A, z tmavého jádrového dubového dřeva. Zkusím dekódovat označení: S = Stagg, tedy firemní značka, O = oak, tedy dub po anglicku a 5A = velikost, o níž jsem vedl psaní minule.

V ruce šuplera a Stagg SO5A. Největší změřený průměr (14,1 milimetru) měly zhruba ve třech čtvrtinách délky směrem ke kuličce (tedy tam, kde nejčastěji trefujeme činel crash ,a kde se tedy palice nejvíc strouhá) a 13,9 milimetru měly u spodního konce paličky, zhruba tam, kde ji o kousek výš držíme. Délka je lehce kratší, než je obvyklá pro velikost 5A (viz tabulka v minulém čísle), a to 404 milimetrů. Hmotnost má každá 43 gramů. Materiálem je tmavší jádrové dubové dřevo, jež je považováno za velice houževnaté, odolné proti všemu, včetně počasí.

Taky ty světlejší Yamaha jsou z dubového dřeva, ale z té světlejší části dubu hnedle pod kůrou. Průměr paliček je 15,3 v části u spodku, nejtlustší je zhruba v místě, kde ji držíme, a to 15,4 milimetru a 15,2 milimetru má zhruba v obvyklém místě úderu na crash. Hmotnostní průměr z šesti paliček je 52 gramů. Reálne se pohyboaval od 48 do 55 gramů. Ta nejtěžší je i o trochu tlustší (15,5 a 15,3 milimetry). Délka všech je celkem přesně 407 milimetrů. Abych tu teď intergálem počítal objem rotačního paličkoidu nebo je kvůli témuž po archimedovsku namáčel do kapaliny, tak moc vás zase rád nemám. Ale dá se odhadnout, že měrná hmotnost obou dřev bude dost podobná.

Pro informaci - referenční palička z hickory (ořechovce) 5A měla délku 407 milimetrů, hmotnost 52 gramů a průměry 13,9 milimetrů dole a 14,0 u plochy pro činel crash. Hickory je tedy těžší dřevo, než dub.

Usedněmež tedy na stolici. Na tu u bicí sady. Můj dojem ze hry byl u všech paliček - referenčních z hickory, světle dubových Yamaha 5A a tmavě dubových Stagg SO5A - vcelku podobný. Žádné nepříjemné rezonance do prstů jako kdysi u palic mahagonových (viz Muzikus z března).

U paliček Stagg SO5A bylo hnedle cítit, že máte v ruce zhruba o deko míň. Paličky víc poletovaly a razance úderu byla samo sebou menší. Použil bych ji tedy spíš místo standardní 7A na jazz a styly s lehkým vyšíváním na činelu ride. A měl jsem pocit, že jsou trvanlivější než celodřevěné z hickory - kulička i horní oblouček na činel crash.

Světle dubové Yamaha 5A byly v úderu určitě razantnější. Tím, že jsou při stejné hmotnosti o 1 až 1,5 milimetru tlustší než referenční z hickory, máte s nimi pocit, že toho máte víc v ruce, i když implus úderu je vzhledem ke téže hmotnosti jako u hickory týž. Ale nevím, jestli je mám doporučit rockerům, protože z porovnávaných tří druhů se nejvíc strouhaly o činely crash. Víc než paličky z tmavého dubu a víc než stejně těžké, ale tenčí paličky z hickory.

Závěry mám dva: Hickory je těžší než dub a světlý dub je méně houževnatý než tmavý jádrový. Naložte s tím, jak chcete.

Psáno pro časopis Muzikus