muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíBubnoštěky - bambusové paličky klasicky hladké

27.7.2019 | Autor: Mojmír Mohapl | sekce: pro muzikanty - seriály

Bubnoštěky - bambusové paličky klasicky hladké


Namlsán vroubkovanými bambusovými paličkami, jež jsem vám tu vynachválil minule, jsem si od tamtéž nechal poslat klasicky tvarované palice, ovšem taky bambusové.
Že bambus není strom, ale taková podivná tráva rostoucí v mnoha druzích s mnohým užitím hlavně v Asii, jsem vám napsal už minule. Jenom jsem se v popisu lehce uťal botanicky - lipnicovité trávy, jejichž podčeledí jsou právě trávy bambusovité, není rod, nýbrž čeleď, jak mě upozornil jeden čtenář. Aspoň jeden z vás četl tedy článek pozorněji než já. Děkuji za poznámku a omlouvám se všem - i zaklekl jsem na hrách a vysypal si na lebku popelnici. Zouvám tedy radši i svoje boty a s ucpaným nosem dvěma prsty do špetky je zavírám i s celou botanikou do botníku.

Bubnoštěky - bambusové paličky klasicky hladké


Paličky měly na kartónku rudou hvězdu, ještě zdůrazněnou nápisem Red Star, abych nezapomněl, odkud že to přišlo. Ale chudák bambus za to nemůže. Mimochodem, když byla rudá hvězda v módě u nás, dostávali do jediného krámku v našem okresním městě paličky jednou za měsíc, za další den je vyprodali a zbytek měsíce bylo: „Máte?“ - „Nemáme.“ Na nějaké velikosti nebo materiály ani pomyšlení. A ještě byly často šikmo strouhané, takže se po pár taktech rozštíply a do další dodávky se hrálo obráceným koncem. Takže pokrok existuje.
Deklarovaná velikost 5A mi jen rozšířila přehled o tom, co všechno se pod tou značkou může skrývat, i když tyhle nepatřily k extrémům. Někdy se ke všem rozměrům paliček obecně vrátím ve zvláštní stati.
Tedy klacky jsou rozbaleny a kartónek zrecyklován. Roztočeny v ose po stole celkem vyhovují, kulička je v rovině. Ale hodně oko plete struktura dřeva střídající jinou hmotu stvolu a kolínka bambusu v nepravidelných světlých či tmavých proužcích. Na váhu taky celkem vyhovují - jejich hmotmost se pohybuje u dvou párů od 45 do 47 gramů, na soustruhu nastavili průměr 14,6 milimetrů. Pro informaci - hickorová palička 5A s podobnou kuličkou měla 53 gramů a 13,8 milimetrů, nedávno testovaná mahagonová 5A měla zhruba 43 gramů a taky 14,6 milimetrů a javorová 5A Yamaha měla 47 gramů a 15,4 mm. Na délku vycházely v toleranci nějakých 2 mm všechny stejně - plus-mínus-autobus nějakých 407 milimetrů.

Bubnoštěky - bambusové paličky klasicky hladké


Poťukáním na dlaň palička téměř nerezonuje. Oproti mahanonové podstatně méně, ale přece jen o velmi malinko víc než palička ze dřeva hickory, ta je jak špalek, což je asi správně. Hra bambusem se vším všudy byla taky v pohodě. Jediné, co bych vylepšil, je nějaká lesklejší povrchová úprava. Ne kvůli vzhledu. Lak na paličce ale způsobí, že vám mrška méně klouže v dlani. Bambuska má sice elegantní matný povrch, ale z ruky vám spíš uteče kluzmo vpřed. To vidím jako asi její největší nectnost. Jinak vlastně nenamítám ničehož nic.
Řachancem bokem na činel crash uděláte na paličce malý vrýpek, asi stejný jako na paličce javorové, ale narozdíl od něj zůstává celistvý, oproti javoru, z něhož lezou třísky poměrně brzy. Jak dlouho vydrží? Odhaduju, že dost, ale abych nějakou bubnováním pokusně rozbil k nepoužitelnosti, to bych asi nestihl tuto uzávěrku a vy byste věděli kulový.

Psáno pro: časopis Muzikus 2019/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Bubnosteky-bambusove-palicky-klasicky-hladke~27~cervenec~2019/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.