Bubnoštěky - W 7/32 nebo M6? To je oč tu běží!

Závity ladicích šroubů a jejich hlavičky

Bubnoštěky - W 7/32 nebo M6? To je oč tu běží!
Bubnoštěky - W 7/32 nebo M6? To je oč tu běží!

Minule jste v tomhle místě našli strojařskou přednášku o závitech ladicích šroubů a jejích protějšků. Leč každý šroub má taky nějakou hlavičku, takže: Ladicí šrouby s Withworthovým závitem W 7/32 mají standardně hlavičky čtvercového profilu 5,3 x 5,3 mm (tedy 1/5 palce), k nimž pasují i standardní bubnové ladicí klíče.

Ladicí šrouby se závitem M6 mívají tyto hlavičky: Mohou mít stejný 1/5” hranolek jako u těch se závitem W 7/32, aby k nim pasovaly tytéž ladicí klíče.

 

Na sadách Amati v 70. letech byly ladicí šrouby s válcovou hlavou a širokou drážkou, do níž zapadal běžný šroubovák. Dávali k nim i úžasné klíče, které se asi po třetím zasunutí zlomily.

V 80. letech výrobci u bubnů Amati přešli na šrouby M6 s obdélníkovou hlavičkou podobnou té standardní, které se asi nikde jinde nevyskytovaly. Jejich klíče měly podobnou kvalitu jako u předchozích.

Čeští kutilové kvůli tehdejším idiotským ladicím klíčům často ladění bubnů nahrazovali pevnostními šrouby M6 s inbusovou hlavičkou, tedy válcovou hlavou o průměru 10 mm s šestihrannou dírou pro jednoduchý šestihranný klíč, 5 mm mezi stranami.

Vzhledem k tomu, že čas od času, hlavně při temperamentnější hře, občas o nějaký šroub zavadíte hřbetem ruky, je užitečné, aby hlavičky těch šroubů měly co nejméně ostrých hran, aby vám hned netekla červená. Z tohoto pohledu podle mě vycházejí nejlíp inbusové hlavy, nejhůř jsou na tom rovné zářezy pro šroubovák na válcových šroubech M6 u Amati z 60. a 70. let, zvlášť pokud jste je „rozcapili“ laděním obyčejným velkým šroubovákem poté, co se vám dodaný ladicí klíč rozsypal. Těm současným standardním ladicím šroubům s 1/5” hranolovou hlavičkou bych udělil velmi čestné druhé místo, inbusy jsou ale zvenku oblejší.

Bubnoštěky - W 7/32 nebo M6? To je oč tu běží!
Bubnoštěky - W 7/32 nebo M6? To je oč tu běží!

Uvažujme tedy dvoje šrouby, buď se závitem W 7/32 a čtvercovou 1/5” hlavou, nebo inbusové šrouby M6, a jejich výhody a nevýhody.

(+) Na standardní bubnové závity W 7/32 seženete standardní ladicí šrouby a ladíte je standardními ladicími 1/5” klíči. V případě ztráty či závady si v nouzi můžete náhradu půjčit od kolegy, pokud bude nablízku a nebude lakomec či pitomec.

(-) Standardní ladicí šrouby W 7/32 i jejich klíče jsou oproti inbusovým M6 několikanásobně dražší a koupíte je jenom ve specializovaných obchodech a často jenom na objednávku, na níž si dlouho počkáte.

(+) Inbusové šrouby M6 v různých délkách i klíče k nim běžně a hned koupíte v každém slušnějším železářství za korunové ceny.

(-) Ale pokud jimi budete chtít vybavit buben či celou soupravu, musíte vyměnit v žabkách (mušlích) jejich závitové trubičky z W 7/32 na M6. Psal jsem tu o nich minule, viz „drum lug nuts“. Jeden nejmenovaný čínský prodejce je označuje se závity M6 jako „standard“ a s Withworthovým W 7/32 jako „imperial“ a plete si navíc v popisech závit W 7/32 s metrickým M5. Ale jinak jsou závity celkem slušné, co na nich lze taky zkazit, a dodávky obvykle nepopletou.

Nejlepší možná je nevrtat do toho, co funguje, a shora popsané nějak zhruba tušit a využít, když je potřeba.

Psáno pro časopis Muzikus