přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíBubnoštěky - W 7/32 nebo M6? To je oč tu běží!

26.8.2018 | Autor: Mojmír Mohapl | sekce: pro muzikanty - seriály
Techničtěji vzdělanější bubeníci už vědí, kam mířím. Jde samo sebou o bubnové ladicí šrouby, tedy o jejich závity. Pro ty naopak méně vzdělané uvedu, že jsou to ty šroubky, které zašroubovány ku kovové, méně často dřevěné, obruči zvané ráfek do takzvaných mušlí či žabek drží blánu bubnu napnutou na jeho těle čili lubu.

Bubnoštěky - W 7/32 nebo M6? To je oč tu běží!Samozřejmě, co už funguje, není třeba řešit, ale občas se stane, že se někde něco zakutálí, ztratí, strhne se závit nebo potřebujete něco nově osadit, vytvořit nebo podobně - prostě když ladicí šroub či celou žabku (mušli) potřebujete někam nově zvolit, vybrat a osadit.Mimochodem, nesedí mi často obchodně užívaný termín „(bubnová) mušle“, protože mi, kromě původního významu, bydliště mlže, připomíná jinou věc - něco porcelánového, do čehož bubnují zcela odlišné skutečnosti než paličky. Ani otrocký překlad anglického „drum shell“, nesedí, neboť ten označuje lub, korpus, tedy tělo bubnu, a nikoliv to, co je k němu přišroubováno. A proto zde tedy „žabky“.
Od jisté etapy historického vývoje je závit v žabce výkyvný, tvořený zvláštní součástkou, trubičkou se závitem a vnějším osazením, která v odlitku žabky drží častěji pomocí pružiny, méně často je uchycena plastovým výliskem. V případě použití plastové zarážky jsou závitové trubičky dole rovné, pokud je drží pružina, mají kousek trubičky i pod čtyř- nebo šestihranným osazením, za něž se péro zachytne. Dají se koupit i zvlášť, a ač se to nezdá, pasují s výjimkou výše uvedeného, již lze často zanedbat, víceméně všechny do všech. Mají je některé české obchody s hudebními nástroji, anglický vyhledávací název je „drum (lug) nuts“.

Bubnoštěky - W 7/32 nebo M6? To je oč tu běží!Jejich závity, stejně jako ladicích šroubů, jsou tradičně podle původně šroubkové Withworthovy normy W 7/32, těch je po světě víc. Zlomek značí vnější průměr šroubu v palcích. Anebo máte běžné metrické M6, které mají u nás stále ještě používané bubny Amati a používají je i některé jiné evropské firmy. Čínské občas taky. Rozměrové rozdíly najdete v tabulce.

šroub průměr [mm] výška závitu počet závitů
(přes závity) [mm] na 10 mm
W 7/32 5,55625 1,058333 9,44882
M6 6 1 10

Bubnoštěky - W 7/32 nebo M6? To je oč tu běží!Je zřejmé, že jsou si dost podobné, přestože šroub M6 do závitové díry W 7/32 vůbec nedáte a šroub W7/32 do díry M6 sice zašroubujete, ale v lepším případě se v ní dost viklá, v horším v ní vůbec nedrží. Výhody a nevýhody užití obojích typů šroubů se vejdou do příštího čísla.

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/08

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Bubnosteky-W-732-nebo-M6-To-je-oc-tu-bezi~26~srpen~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.