přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíBubnoštěky - Šibenice, nebo rovný stojan na činel, that’s the question.

20.01. | Autor: Mojmír Mohapl | sekce: pro muzikanty - seriály

Bubnoštěky - Šibenice, nebo rovný stojan na činel, that’s the question.


No, je to otázka spíš sem, na tuhle plochu pěti poštovních známek. Není potřeba dělat hned ze všeho vědu. Asi každý paličkově gramotný tvor tuší, že činely je třeba na něco umístit a že to něco je buď s teleskopicky skládací tyčkou jdoucí nad trojnožkou už pořád svisle, nebo je uprostřed tyček ještě druhý kloub, jímž lze vrchní díl stojanu naklánět a lépe tak přiblížit mosazný talíř ruce bubeníkově. Těm s kloubem se říká šibenice. Pro pořádek: Prvním kloubem zde myslím ten malý, hned nahoře pod pupíkem činelu. Trochu stranou jsou stojany s chobotem v podobě husího krku. U nás je snad nikdo nenabízí.
Aby to nebylo jednoduché, činely lze umístit i na bubnovou rampu. Pro Marťany: To je taková ta ohrádka z trubek, k níž se všechno bicí, kromě židle a bubeníka, připevní, a pokud to funguje, sada díky ní drží lépe pohromadě. I ty jsou dvojí, jednak je nízká, asi šedesát či sedmdesát centimetrů nad podlahou, pro bubny i činely dohromady, a pak vysoká, jenom činelová, na níž činely visí shora jak mokré prádlo nebo odsouzenci. To je pak crash, když se při hře něco uvolní a spadne.

Bubnoštěky - Šibenice, nebo rovný stojan na činel, that’s the question.


Leč zpátky ke stojanům. Každý bez váhání při výběru z jedné vody načisto sáhne po šibenici. Je variabilnější a lépe vypadá. Ale - jednak jsou dražší, mají víc dílů, a je tedy vyšší pravděpodobnost, že se něco z nich při stěhování ztratí nebo užíváním opotřebuje. Bývají taky těžší a přidávají tak kila přepravě. A co je jejich největší výhodou, může být i největší potíží - jejich trojnožka není pod těžištěm činelu. Uvažuji jen činely pravidelně kulaté. Dřív se dávala na opačnou stranu skloněných stojanových trubek protizávaží. Ale aby to fakt fungovalo, museli byste mít závažíček jak na starých kuchyňských vahách pro různě velké činely a různá vyklonění. A tak už i na tohle současní výrobci prdí a dělají tyčky bez protizávaží.

Bubnoštěky - Šibenice, nebo rovný stojan na činel, that’s the question.


Pokud činel může stát tam, kde pod jeho středem nestojí nic jiného, je výhodnější rovný stojan. Jelikož činely mají svoje těžiště teoreticky uprostřed, tíha bude působit dolů, doprostřed jejich trojnožky. Pokud nebubnujete na nakloněné rovině, bude rovný stojan stabilnější než jeho podobně robustní a dražší kolegyně šibenice.

Bubnoštěky - Šibenice, nebo rovný stojan na činel, that’s the question.


A ještě drobnost - pokud nějaký takový stojan vybíráte, z těch levnějších, dávejte bacha, jestli u jejich zarážek nejde holý konec stavěcího šroubu proti duté trubce. Bez patky, bez objímky. Jde-li, prchejte. A když nemůžete, jednejte s ním aspoň hodně opatrně.


Psáno pro: časopis Muzikus 2019/01

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Bubnosteky-Sibenice-nebo-rovny-stojan-na-cinel-thats-the-question~20~leden~2019/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.