přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

baskytaraBobby Vega - Bass profil

19.12. | Autor: Milan Janeček | sekce: pro muzikanty - seriály
Mistr funkového trsátka

Dnešní hrdina basového profilu má k dobru především jednu zásadní věc, a tou je, že spojil funkovou basu a trsátko. Nicméně tohle zjednodušení nevypovídá nic o tom, jaký basista Bobby Vega je. Je schopen hrát i prstovou nebo palcovou technikou a střídá je podle toho, co která skladba potřebuje. Vlastní obrovské množství baskytar a aparátů a minimálně ve studiu opravdu veškeré vybavení využívá. Je uznávaný lektor i znalec tvorby tónu.

Začátky
Robert „Bobby“ Vega se narodil v Bay Area San Francisco v Kalifornii v roce 1958 do rodiny s portorickými, čínskými, francouzskými a mexickými kořeny. Jak sám říká, hudbu začal vnímat, ještě než začal chodit do školy. Oba rodiče byli nadšenými posluchači. Otec vlastnil hi-fi soupravu Telefunken a často na ní poslouchal Mose Allisona, Sérgia Mendese, Chucka Berryho a další. Tahle muzika oslovila i Bobbyho. Když matka viděla, jak se Bobby pro hudbu nadchl, koupila mu vlastní kazeťák a k němu i desku Creedence Clearwater Revivalu Born on the Bayou na kazetě.
Tuhle kazetu poslouchali u kamaráda, kterému se muzika líbila, a Bobbymu navrhl, aby se přidal k jeho kapele, že by si tuhle muziku mohli zahrát. Bobby se nabídl na kytaru, ale kamarád potřeboval basistu. A i když tenhle nástroj Bobby nejprve odmítl, pak si to rozmyslel a nabídku přijal.
První baskytaru mu opatřila opět maminka a Bobby začal cvičit nejen Creedence Clearwater Revival, ale i další kapely. Jeho vzory byli především Carol Kaye, John Paul Jones, Paul McCartney, Chris Squire, James Jamerson nebo Bob Babbitt, a poslouchal všechno, co se k němu dostalo, od rocku, až po cokoliv z Motownu nebo funku, především Sly & The Family Stone.
Jako teenager začal pracovat v hudebninách v San Francisku, které se jmenovaly Don Wehr’s Music City, a díky této práci také získal své první profesionální angažmá. Přestože pracoval ve skladu, zákazníci si ho často vyžádali, aby jim předvedl nějaký nástroj nebo aparát. Takhle ho také v patnácti letech uslyšel kamarád Jake, který mu nabídl možnost zahrát si s Bo Diddleym. Bobby tehdy vůbec netušil, o koho jde, ale kývl na to.

Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus 2017/12 nebo v jeho elektronickém vydání.

Psáno pro: časopis Muzikus 2017/12

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Bobby-Vega-Bass-profil~19~prosinec~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.