přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraBass profil - Paul McCartney

22.08. | Autor: Milan Janeček | sekce: pro muzikanty - seriály

Bass profil - Paul McCartney


Basista, kytarista, skladatel, aranžér a producent, který se proslavil nejen coby člen The Beatles, ale má nesmírně úspěšnou sólovou kariéru, která je dlážděna hity, úspěšnými deskami i neméně úspěšnými turné. Některé jeho linky patří k tomu nejlepšímu, co v basovém světě najdeme, a svým přístupem a tónem ovlivnil celé řady následovníků. Bez něj by byla celá hudební scéna výrazně chudší. Patří také mezi nejbohatší muzikanty s odhadovaným jměním 1,2 miliardy dolarů a je nositelem rytířského titulu.

Začátky
James Paul McCartney se narodil 18. června 1942 v liverpoolském Waltonu rodičům Jamesovi a Mary McCartneyovým. Matka pracovala jako zdravotní sestra v liverpoolské nemocnici a otec se živil jako muzikant.
Oba rodiče Paula podporovali v muzikantství již od dětství. V domě měli piano, na které malý Paul často hrál. Odmítal ale brát hodiny a raději se řídil svým sluchem. Ve čtrnácti dostal od svého otce niklovou trumpetu, ale protože v té době už miloval rock ‘n’ roll a také chtěl při hře zároveň zpívat, vyměnil ji za akustickou kytaru Framus Zenith. Nejprve na ni zkoušel hrát jako pravák, ale to mu moc nešlo. Proto, když podle jednoho plakátu zjistil, že se dá hrát i naopak, přehodil si struny a začal hrát jako levák. Už v té době napsal své první skladby a komponoval je stejně na kytaru jako na klavír. Byl ovlivněn především americkým rhythm ‘n’ blues a speciálně Little Richardem.
Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus 2018/08 nebo v jeho elektronickém vydání.

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/08

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Bass-profil-Paul-McCartney~22~srpen~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.