Bass profil - Missy Raines

Bass profil - Missy Raines
Bass profil - Missy Raines

Bass profil - Missy Raines

Bluegrassová dáma s kontrabasem

V současnosti pravděpodobně není významnější bluegrassový basista či kontrabasista, než je Missy Raines. Přestože se u nás o ní moc neví, ve světě bluegrassu patří již třicet let do nejvyšší ligy. Sedminásobná držitelka ocenění Basista roku Mezinárodní bluegrassové asociace dosáhla na nominaci Grammy, hrála s mnoha legendami i současnými hvězdami a vede svou vlastní kapelu New Hip. Vedle toho se věnuje i učení a má vlastní online kurz hry na kontrabas.

Začátky

Missy Raines se narodila 6. dubna 1962 v městečku Short Gap, poblíž města Cumberland, na pomezí amerických států Maryland a Západní Virginie. Oba její rodiče byli bluegrassoví nadšenci, kteří často jezdili na festivaly a navštěvovali spoustu koncertů v okolí, a tak bylo jen přirozené, že se malá Missy v tomto stylu zhlédla a poslouchala vše, co měli rádi její rodiče. Odmalička s nimi jezdila po koncertech a festivalech a sama pak začala hrát na kytaru a zkoušet bluegrassovou klasiku. Díky své matce se dostala k poslechu kapely The Country Gentlemen, jejíž inovativní bluegrass ji nesmírně zaujal.

 

O překračování stylů

„Překračování hudebních stylů je mým hnacím motorem. Přestože opravdu miluji bluegrass, vždycky jsem chtěla objevovat nové styly a inovovat jimi svou hru. Byla jsem přitahována kapelami, které také překračovaly hranice stylů a které mi pomáhaly stát se lepší muzikantkou. Moje kapela má kořeny v bluegrassu, ale překračuje tenhle styl a nikdo by o nás neřekl, že jsem bluegrassová kapela.“

 

Když ji bylo jedenáct, její otec si koupil kontrabas, s tím že sám zkusí pro zábavu hrát a založí kapelu se svými přáteli. Missy kolem nového nástroje chvíli chodila, ale pak jí to nedalo a začala na něj zkoušet hrát sama a naprosto ji to chytlo. Začala hrát s kdekým a, podporována svými rodiči, jezdila na všechny možné bluegrassové festivaly a přehlídky, kde byla schopna donekonečna jamovat s ostatními muzikanty.

 

Cloud Valley

Po absolvování střední školy odešla z rodného města do Charlottesville ve Virginii, kde začala hrát s první profesionální kapelou Cloud Valley. Přestože s touto kapelou nevydělávala moc peněz, byla to pro ni vpravdě hudební škola. Až dosud se hudební teorií moc nezabývala a hrála čistě podle sluchu. Na kontrabas se naučila sama a postupy odposlouchala z desek a z koncertů jiných kapel.

 

V téhle kapele byli kromě ní už samí zkušení muzikanti se znalostí hudební teorie a Missy Raines musela přidat, aby jim stačila. Přestože se dál formálnímu vzdělání vyhýbala (dle bluegrassové teorie, že to člověku zkazí bluegrassový feeling), hudební teorii se sama doučila, což ji i s přesídlením do hlavního města country a bluegrassu Nashvillu vyneslo první významné angažmá u bluegrassové legendy a zakládajícího člena The Country Gentlemen Eddieho Adcocka.

 

Eddie Adcock a Nashville

Když se Missy Raines v polovině osmdesátých let přesunula do Nashvillu, nešla do úplně neznámého prostředí. Se spoustou muzikantů se již znala z country a bluegrassových festivalů, a mohla tak bez problémů navázat na svou hudební kariéru. Prvním významnějším angažmá bylo trio Talk of the Town s Eddiem Adcockem a jeho ženou Marthou Hearon. S nimi nakoukla do první ligy bluegrassu, nicméně začala objevovat i další styly, neboť tohle trio se nijak nezamřévalo na jediný žánr.

 

Přestože trio zakrátko rozpustili, Missy Raines působila i v Adcockově sólové kapele i potom v devadesátých letech v jeho „all-star“ projektu The Masters. Natočila s ním hned několik alb a přes něj se dostala i k dalším legendám, jako jsou Mac Wiseman nebo Steve Huber.

 

S Eddiem Adcockem hrála až do roku 1998, kdy se rozhodla pro sólovou dráhu. Za tuto dobu se však etablovala ve světě bluegrassu jako prvotřídní kontrabasistka na koncerty i do studia. Rok 1998 je také první rok, kdy dostala cenu jako nejlepší bluegrassová basistka od Mezinárodní bluegrassové asociace.

 

O groovu

„Ten pocit, když vytváříš groove skladby společně s kytarovými a mandolínovými chopy, ten je nepřekonatelný. Než jsem začala hrát na basu, hrávala jsem na kytaru a zkoušela různé doprovody a sóla. Bylo to fajn, ale až s basou cítím, že mohu konverzovat s ostatními hráči. Snažila jsem se pozorně poslouchat, co dělají, a doplnit je tak, aby to šlapalo.“

Bass profil - Missy Raines
Bass profil - Missy Raines

Sólo kariéra

V roce 1998 dotáhla Missy Raines ke kýženému výsledku svou touhu po sólové desce a vydala album My Place in the Sun. Díky zkušenostem z předchozího angažmá se snaží překračovat hranice bluegrassu a do své hudby přidává prvky dalších stylů.

 

Ještě patrnější je to na dalších deskách s už nově ustavenou kapelou The New Hip, s níž od roku 2008 natočila tři alba (Fingernail Moon, Inside Out a nejnovější New Frontier) a na nichž je vedle bluegrassu slyšet i jazz, funk, R&B nebo rock. Tahle kapela má proměnlivé obsazení, které často obsahuje bicí nebo elektrickou kytaru (v bluegrassu nepříliš obvyklé nástroje). Není také frontmankou v klasickém slova smyslu. Ve své kapele dává stejný, ne-li větší, prostor ostatním muzikantům a také zpěv, pokud se už ve skladbách zpívá, obstarávají prakticky všichni muzikanti v kapele.

 

Vedle sólové kariéry nahrává a hraje Missy Raines i s dalšími umělci, za zmínku stojí hlavně dlouhodobější spolupráce s Billem Evansem, Claire Lynch, Joshem Williamsem nebo Larrym Stephensonem.

 

O písničkách

„Jediné, o co se snažím, je napsat nebo zaranžovat písničku tak, jak si zaslouží. Nezáleží na stylu. Pokud písnička potřebuje elektrickou kytaru, bude tam. Pokud potřebuje bendžo, mandolínu a bicí, budou tam. Nesnažím se z bluegrassové písničky udělat rockovou a naopak.“

 

Výuka

Od roku 2011 vede Missy Raines výukové kurzy na webovém portálu ArtistWorks Academy of Bluegrass, kde má Online Bluegrass Bass School with Missy Raines. Jedná se o výuku kontrabasu, kdy mají studenti neustálý přístup k lekcím a videím. Mají také přímý kontakt s vyučujícím díky přímé výměně videí. Student natočí video, ať už s danou lekcí nebo jiným materiálem, a Missy Raines se na to podívá a natočí video přímo pro tohoto uživatele, kde mu dá návod a tipy, jak se dostat na vyšší úroveň.

 

Vybavení

Kontrabas

Kay

 

Aparát

Fender Rumble 500 (2x 10”, kombo 500 W)

 

Struny

D’Addario Orchestral

D’Addario Helicore Pizzicato (medium)

D’Addario Helicore Hybrid (medium)

D’Addario Helicore Hybrid (heavy)

D’Addario Zyex (medium)

 

Další vybavení

Planet Waves Humidity & Temperature Sensor (senzor informující o vlhkosti a teplotě)

 

Diskografie

sólo:

My Place in the Sun (1998).

 

spolupráce:

Missy Raines and The New Hip: Fingernail Moon (2008), Inside Out (2009), New Frontier (2013),

Eddie Adcock: And Talk of the Town (1987), Dixie Fried (1991), Renaissance Man (1996), Spirited (1998),

Masters: Saturday Night Fish Try (1990), The Masters (1995), Laid Back (1997),

Mac Wiseman: Grassroots to Bluegrass (1990),

Steve Huber: Pullin Time (1995),

Brother Boys: Presleys Grocery (1995),

Bill Evans: Native & Fine (1995), In Good Company (2012),

Claire Lynch: Silver and Gold (1997), Lovelight (2000), New Day (2006), Crowd Favorites (2007),

Butch Baldassari: New Classics for Bluegrass Mandolin (1998),

Amy Gallatin: Long Way Home (1998),

Suzanne Thomas: Dear Friends & Gentle Hearts (1998),

Valerie Smith: Turtle Wings (2000), Thats What Love Can Do (2005),

Mark Newton: Follow Me Back to the Fold (2000),

Alison Brown: Fair Weather (2000),

Mountain Heart: The Journey (2001),

Scott Anderson: Rivers (2001),

Josh Williams: Now That Youre Gone (2001), Lonesome Highway (2004),

Maro Kawabata: Carolina Blue (2001),

Barbara Lamb: Blue on Dakota (2001),

Dudley Connell: Another Saturday Night (2001),

Tanya Savory: Where We Live (2002),

Jim Hurst: Second Son (2002), Synergy (2003),

Whitehouse: White House (2003),

Andy Leftwich: Ride (2003),

K.C Grooves: Something Familiar (2004),

Allan Hall: House of a Thousand Dreams (2004),

Mark Schatz: Steppin' In the  Boiler House (2006),

Larry Stephenson: Life Stories (2006), Thankful (2007),

Tyler Grant: In the Light (2006),

Ruby Jane: Creekside (2007),

Beppe Gambetta: Rendez-Vous (2008).

 

www:

www.artistworks.com/bass-lessons-missy-raines

www.missyraines.com

www.academyofbluegrass.com

Psáno pro časopis Muzikus