přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

baskytaraBass profil - John Moyer

7.12.2016 | Autor: Milan Janeček | sekce: pro muzikanty - seriály

Bass profil - John Moyer


Jeden z nejvýznamnějších metalových basistů dnešní doby, který se proslavil především v kapelách Disturbed a Adrenaline Mob. Jeho působení ale sahá i do mnoha dalších projektů a je i uznávaným lektorem, majitelem hudební školy a producentem nezávislých kapel. Přestože původně hrál prsty a stále umí prsty hrát, preferuje hru trsátkem kvůli větší agresivitě tónu. Je firemním hráčem firem Spector a Hartke, i když měl v minulosti signature nástroje od výrobců Trabenm a B.C. Rich a signature aparát od Kustomu.

Začátky

John Moyer se narodil 30. listopadu 1973 v texaském El Pasu. Již od mládí ho přitahovala hudba a poslouchal především kapely jako Metallica, Black Sabbath, Ozzy Osbourne a další. Během studií na střední škole Coronado High School se poprvé dostává k baskytaře a začíná na ni cvičit. Jeho největšími vzory jsou Rudy Sarzo a Bob Daisley z Ozzyho doprovodné kapely, a především Duff McKagan a hlavně deska Guns N’ Roses Appetite for Destruction.

První kapely

První významnější kapelu založil v roce 1994 společně se zpěvákem Johnem Demetrim, kytaristou Chalem Bodreauxem a bubeníkem Heathem Macintoshem. Zprvu se snažili prosadit v Austinu, ale záhy zjistili, že je jejich hudba pro austinské publikum příliš tvrdá, a tak začali jezdit po celém Texasu, a když zjistili, že se v nějakém klubu líbí, začali tam hrát, co to šlo.

V roce 1996 už měli tak dobrou pověst, že se o ně začala zajímat vydavatelství, a nakonec podepsali nahrávací smlouvu se společností Interscope Records. První album vydali v roce 1997 pod názvem Self-Titled a slavili slušný úspěch, který jim otevřel cestu do klubů po celých Spojených státech. Do roku 1999 vydali ještě další dvě alba, ale žádné nemělo výrazný komerční úspěch. Od roku 2000 se scházejí jen na občasné reunion koncerty kolem Austinu.

Další významnější kapelou, kde John Moyer působil, byli The Union Underground. Kapela, kterou dali dohromady kytarista a zpěvák Bryan Scott a kytarista Patrick Kennison v roce 1996 a kterou po vydání EP The Union Underground doplnili o bubeníka Joshe Memola a právě Johna Moyera. Zmiňované EP mělo slušný úspěch a prodalo se ho více než pět tisíc kusů. To zaujalo společnost Columbia Records, která s kapelou podepsala smlouvu. Prvního alba se kapela nicméně dočkala až v roce 2000 pod názvem An Education in Rebellion. Přestože se v žebříčku Billboard dostalo nejvýše na 130. pozici, prodalo se ho téměř 400 000 kopií, což kapele pomohlo v angažmá coby předskokanů Marilyna Mansona a také se účastnili Ozzfestu v roce 2001. V roce 2002 se jejich skladba Across the Nation stala hymnou Mezinárodní federace wrestlingu, nicméně to byl poslední úspěch. Na konci roku se pro rozdílné názory na hudební směřování kapela rozchází.

Disturbed

Po rozpadu The Union Underground se John Moyer příliš dlouho nenudil. Po skončení turné k desce Believe byl ze superúspěšné kapely Disturbed vyhozen basista Steve Kmak a jeho náhradou se stal právě John. Ten si s kapelou zahrál ještě týž rok v klubu House of Blues, kde uvedli dvě skladby z nadcházejícího alba.

První společné album vyšlo až v roce 2005. Jmenovalo se Ten Thousand Fists a získalo platinu za téměř dvoumilionový prodej ve Spojených státech. Debutovalo na 1. místě žebříčku Billboard a získalo platinu i v Kanadě a Austrálii. Vzešly z něj i poměrně úspěšné singly Stricken a Land of Confusion (cover verze Genesis). John se účastnil nejen natáčení desky, ale i skládání.

Následovalo americké turné s kapelami 10 Years a Ill Niño, účast na Ozzfestu v roce 2006 a evropské turné, po kterém následovalo další turné nazvané Music as a Weapon III, kde jim předskakovaly kapely Stone Sour, Nonpoint a Flyleaf.

Vybavení

Baskytary

Spector Euro 5LX
Traben John Moyer Chaos Standard 5
Traben John Moyer Havoc (čtyř- i pětistrunné)
Music Man StingRay 5
B. C. Rich Havoc (čtyř- i pětistrunné)

Aparáty
Hartke LH1000 (zesilovač, 1100 W)
Hartke HyDrive 810 (8 x 10” kabinet)
Kustom Groove 1300HD (zesilovač, 1200 W)
Kustom John Moyer Signature G810H JM (8 x 10” kabinet)
Kustom KBA 16X JM (kombo, 16 W)

Efekty
Hartke VXL Bass Attack (preamp/DIBox)
EBS Metal Drive (overdrive)
EBS MicroBass (preamp)
Boss TU-2 (ladička)
iSP Decimator (omezovač šumu)

V roce 2007 Disturbed pracují na novém albu. Práci si zpestřují vydáním singlu This Moment ze soundtracku k filmu Transformers. První singl Inside the Fire k novému albu vydávají v březnu 2008 a je to jeden ze dvou úspěšnějších (druhý je Indestructible).

Samotné album Indestructible vychází v červenci 2008, umisťuje se na prvním místě žebříčku Billboard a získává platinu v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandě. První část turné k propagaci alba absolvují paradoxně ještě před jeho vydáním v dubnu a květnu 2008. Týž rok se účastnili putovního Mayhem Festivalu společně s kapelami Slipknot, Dragonforce a Mastodon. Do Austrálie a na Nový Zéland se vypravili v srpnu a září.

V tomto období rovněž vydávají živé album Live & Indestructible, které je dostupné pouze na iTunes, a také poskytují několik svých skladeb z posledního alba k použití ve hře Rock Band.

Následující album Asylum vychází v roce 2010, a přestože se opět objevuje na prvním místě žebříčku Billboard, nedosahuje takových prodejů a získává pouze zlatou desku. Podobně na tom byla deska i v ostatních státech, a ani singly si nevedly tak dobře jako v předchozích letech. Následující turné ale bylo opět úspěšné. Nejprve na konci léta vyjeli na turné s Avenged Sevenfold, Stone Sour a Hellyeah. Pak byli v roce 2011 hlavními hvězdami hned několika festivalů včetně Mayhemu. A také odjeli turné Music As a Weapon V společně s Korn a Sevendust. V říjnu 2011 vydávají prohlášení, že kapelu uloží na blíže nespecifikovanou dobu ke spánku. Ještě v listopadu 2011 vydávají desku složenou z B stran singlů.

Dohromady se dávají opět v roce 2015 a vydávají desku Immortalized, tentokrát ovšem bez Johna Moyera, který ale zůstává dál členem kapely a objevuje se jak na oficiálních promo fotkách k desce, tak na následujících koncertech.

Bass profil - John Moyer


Adrenaline Mob

Na začátku roku 2012 se John Moyer připojuje k heavymetalové supergroup Adrenaline Mob ke zpěvákovi Russellu Allenovi (Symphony X, Ayreon), kytaristovi Miku Orlandovi a bubeníkovi Miku Portnoyovi (Dream Theater, The Winery Dogs). Skupina krátce po Moyerovi vydává první album Omerta, které bylo ale nahráno ještě před Johnovým příchodem.

Prvním společným počinem tak bylo album cover verzí Coverta, které vydali o rok později. Nacházely se tu cover verze skladeb od Rainbow, The Doors, DIO nebo Led Zeppelin. Regulérní album s Johnem vydávají v roce 2014 pod názvem Men of Honor. Natáčení se již neúčastnil Mike Portnoy, kterého nahradil A. J. Pero z Twisted Sister. Ještě týž rok John Moyer z kapely odchází.

Art of Anarchy

V roce 2011 zakládají společnou kapelu kytarista Guns N’ Roses Ron „Bumblefoot“ Thal a bratři Jon (kytara) a Vince (bicí) Vottovi, a ještě týž rok se k nim připojuje John Moyer. Společně si začali nahrávat nápady a pomalu začali nahrávat první album. V roce 2012 se k nim připojil i Scott Weiland, který posílal své party e-mailem. Natáčení trvalo až do roku 2014, na jehož konci se konalo i oficiální focení kapely. I když se Weiland účastnil natáčení i focení, nepovažoval se za člena kapely a od kapely se distancoval. Nicméně i přesto v létě 2015 vychází eponymní album Art of Anarchy. Vzhledem k tomu, že se Weiland nepovažoval za člena kapely, nebyly ani žádné promo koncerty. V podstatě se vše vyřešilo Weilandovou smrtí v prosinci 2015 a krátce před Vánocemi se kapela rozhodla dát album zadarmo na web jako poctu Weilandovi.

Operation: Mindcrime

John Moyer se poprvé objevil v kapele Geoffa Tatea Operation: Mindcrime v roce 2013, kdy zaskakoval za Rudyho Sarza během pěti amerických koncertů. Když se v roce 2015 rozhodli bratři Sarzovi z kapely odejít, náhrada za Rudyho byla jasná - John Moyer. John se okamžitě účastnil natáčení prvního alba Key, které vyšlo v září 2015 a mělo by být první z chystané trilogie. Severoamerické turné k propagaci desky začalo na konci března 2016.

Další působení

V roce 2011 se John stal majitelem hudební školy Natural Ear Music v texaském Austinu, kde i vyučuje. Věnuje se především mladým muzikantům a kapelám a pomáhá jim v rozvíjení talentu a dovedností, aby se uplatnili v profesionální sféře.

V roce 2011 rovněž vydal instruktážní videoškolu nazvanou Modern Metal Bass u nakladatelství Rock House Publishing.
V roce 2012 vydává sólové album Scivelation. V podstatě se jedná o soundtrack ke hře stejného jména, kterou společně vyvinuly TopWare Interactive a BlackWing Foundation.

Diskografie:
sólově:
Scivelation (2012).

spolupráce:
SOAK: Omniphonic Globalnova (1995), Self-Titled (1997), Flywatt (1998), 2179 (1999);
The Union Underground: An Education in Rebellion (2000);
Disturbed: Ten Thousand Fists (2005), Indestructible (2008), Asylum (2010), The Lost Children (2011);
Adrenalin Mob: Coverta (2013), Men of Honor (2014);
Art of Anarchy: Art of Anarchy (2015);
Operation: Mindcrime: Key (2015).

www:
www.johnmoyermusic.com

Psáno pro: časopis Muzikus 2016/05

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Bass-profil-John-Moyer~07~prosinec~2016/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.