přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

baskytaraBass profil - Chris Chaney

20.1.2016 | Autor: Milan Janeček | sekce: pro muzikanty - seriály

Bass profil - Chris Chaney


V současnosti jeden z nejvyhledávanějších baskytaristů losangeleské scény, který si udělal jméno díky působení u Alanis Morissette. V dnešní době má ale za sebou již spolupráci s mnoha hvězdami rozličných stylů, jako je Cher, Tommy Lee, Michelle Branch, Joe Satriani, nebo členství v kapele Jane’s Addiction. Hraje převážně prsty, ale kvůli Jane’s Addiction se naučil hát trsátkem a dnes mezi těmito technikami nedělá rozdíl.

Začátky

Christopher A. Chaney se narodil 14. června 1970 v Mill Valley v Kalifornii. Již od dětství, které strávil v Marin County severně od San Franciska, měl přístup ke spoustě hudby, protože oba rodiče, přestože muzikanty nebyli, hudbu milovali a neustále u nich doma něco hrálo. Otec poslouchal především Pink Floyd a matka měla zase v oblibě The Beatles, The Rolling Stones, Stevieho Wondera nebo Bee Gees.

Nebylo proto divu, že když se ve dvanácti rozhodl, že chce na něco hrát, měl od rodičů plnou podporu. A protože ho už v tom věku fascinovala role baskytary v hudbě, rozhodl se právě pro tento nástroj. Jako své vzory cituje především Geddyho Leea, Johna Paula Jonese, Paula McCartneyho, Jamese Jamersona, Jaca Pastoriuse, Marcuse Millera a Stevieho Wondera.

Po absolvování střední školy, během níž hrál se svými spoluhráči především progresivní rock ve stylu Yes, Genesis a Rush, se přihlásil na Berklee School of Music v Bostonu, kterou navštěvoval dva a půl roku, než studium v roce 1991 přerušil a odešel do Los Angeles, kde začal pracovat na své hudební kariéře. Pro začátek musel dělat různé pomocné práce, aby se nějak uživil. Našel si také několik žáků, které učil hrát na baskytaru, a k tomu po večerech hrával v jazzových klubech, především v Baked Potato a Dragonfly. Zejména v klubu Dragonfly, kde hrál coby člen domácí kapely, se dostal k velké spoustě hudebních stylů, od jazzových standardů po věci od Soundgarden, a byla to pro něj skvělá průprava pro budoucí kariéru studiového hráče.

O roli baskytary
„Spousta lidí si neuvědomuje, jak je baskytara důležitá. Říká se, že je to nejdůležitější nástroj v kapele, protože bicí mohou hrát nějaký groove a kytara nějaký rytmus či riff, ale až s příchodem basy se vyplní prostor.“


Alanis Morissette

V roce 1995 se ke Chrisovi doneslo, že tehdy neznámá Alanis Morissette dělá konkurz na doprovodnou kapelu. Po cestě na konkurz se stavil v kanceláři jejího managementu, vyzvedl si kazetu se třemi skladbami, které se měly hrát, a pár minut před konkurzem se je ve svém autě naučil. Byl pozván i na druhé kolo konkurzu a nakonec si ho Alanis do své kapely vybrala. Vedle něj v kapele působili i Taylor Hawkins, nynější bubeník Foo Fighters, nebo Jesse Tobias, který krátce působil v Red Hot Chilli Peppers a v současné době hraje s Morrisseyem.

Co začalo jako klubové turné neznámé zpěvačky, se zakrátko vyvinulo v obří světové turné po stadionech. Už na druhý koncert se přišli podívat lidé z MTV a zakrátko mělo tehdy čerstvé album Jagged Little Pill fenomenální úspěch.

Světové turné tehdy zabralo osmnáct měsíců a po jeho skončení začala Alanis psát nový materiál, který vyšel v roce 1998 na albu Supposed Former Infatuation Junkie. Na tomto albu už se podílel i Chris Chaney, který nahrál všechny basy. Následovalo další turné, v jehož rámci zahrála kapela i v pořadu MTV Unplugged a ze kterého vyšel v roce 1999 záznam Alanis Unplugged.

Chris pro Alanis nahrál ještě další studiové album Under Rug Swept, které vyšlo v roce 2002, ale ještě než vyšlo, rozhodl se, že potřebuje změnu a odešel z kapely.

Bass profil - Chris Chaney


Jane’s Addiction

V roce 2002 nastupuje Chris do legendární kapely Jane’s Addiction jako náhrada za Erica Averyho. Na nazkoušení celého repertoáru měl jen několik dní a pouze jednu zkoušku s kapelou. Nicméně poradil si s výzvou bez problémů a v kapele vydržel dva a půl roku do jejího rozpadu v roce 2004. V téhle době vydali album Strays a poměrně úspěšně ho propagovali především v USA, kde získali zlatou desku.

Podruhé nastoupil do Jane’s Addiction v roce 2011. JA se dali v roce 2008 dohromady s původním basistou, ale tohle partnerství vydrželo jen dva roky. V roce 2010 to zkoušeli ještě s Duffem McKaganem (exGNR, Velvet Revolver), ale ani tohle nefungovalo, a tak bylo logické, že se obrátili opět na Chrise. Ten přišel během natáčení nového alba The Great Escape Artist a podílel se na natáčení baskytar. Album vyšlo ještě v roce 2011 a na rozdíl od svého předchůdce nemělo tak velký komerční úspěch. Nicméně kapela úspěšně funguje dál, i když v současné době nehraje nějak často.

Session práce a vedlejší projekty

Už v době, kdy hrál s Alanis, si Chris vysloužil dobrou pověst coby studiový muzikant a po odchodu od ní začal pracovat na session kariéře, protože se chtěl více věnovat rodině a méně cestovat. Díky svým schopnostem a bezproblémovému charakteru se zakrátko etabloval na losangeleské session scéně a začal natáčet s žánrově různorodými umělci.

Pracoval na deskách Santany, Michelle Branch, Tommyho Leea i jeho kapely Methods of Mayhem, Shakiry, Cher, Meat Loafa, Joea Satrianiho nebo Slashe. Vedle toho jezdí krátká turné s Robbenem Fordem a Michaelem Landauem, jimž také natočil desky.

Vedle natáčení pro různé umělce se Chris rovněž etabloval coby orchestrální hráč pro natáčení soundtracků, takže jeho linky najdeme ve filmech jako Vodonoš, Město andělů, 2012 nebo Muži v černém 3.

V roce 2006 založil s Taylorem Hawkinsem kapelu Taylor Hawkins and the Coattail Raiders, s níž vydal dvě desky a s níž čas od času hrávají, především v okolí Los Angeles. A v roce 2004 se přidal ke kapele Camp Freddy, kde hrají mimo jiné i bubeník Matt Sorum (exGNR, Velvet Revolver ad.) nebo kytarista Dave Navarro (Jane’s Addiction, ex RHCP). Jedná se o kapelu, která hraje cover verze hard rockových klasik a na každém koncertu má nějakého významného hosta nebo hosty, např. Slashe, Sebastiana Bacha nebo Mika Shinodu.

Vybavení:

Baskytary
Fender Jazz - ’62, ’66, Select, Custom Shop
Fender Precision - ’58, ’59, ’60
Lakland Bob Glaub
Lakland Joe Osborn
Lakland Hollowbody
Sadowsky Jazz Bass
Guild M85
Guild Starfire
Hofner
Gibson EB-2
Gibson Ripper
Epiphone Jack Casady
Rob Allen fretless
Meisel (kontrabas)

Aparáty
Aguilar DB750 (zesilovač 750 W)
Aguilar AG500 (zesilovač 500 W)
Aguilar GS412 (4x 12” kabinet)

Efekty
Aguilar ToneHammer (pre-amp/DI box/overdrive)
Aguilar AGRO (overdrive)
MXR M84 (fuzz)
MXR M83 (chorus)
MXR M89 (overdrive)
MXR M87 (kompresor)
MXR M82 (envelope filter)
MXR M288 (octaver)
MXR M80 (DI box/distortion)
MXR M117R (flanger)
Dunlop CryBaby 195Q (kvákadlo)

Struny
Dunlop Nickel Wound Medium (.045-.105)

Trsátka
Dunlop Max Grip .88

Diskografie:

vybraná spolupráce:
Jane’s Addiction: Strays (2003), The Great Escape Artist (2011),
Alanis Morissette: Supposed Former Infatuation Junkie (1998), Unplugged (1999), Under Rug Swept (2002), Feast on Scraps (2002),
Methods of Mayhem: Methods of Mayhem (1999), A Public Disservice Announcement (2010),
Rob Zombie: The Sinister Urge (2001),
Tommy Lee: Never a Dull Moment (2002), Tommyland: The Ride (2005),
Carly Simon: Christmas Is Almost Here (2002),
Celine Dion: One Heart (2003),
Michelle Branch: Hotel Paper (2003),
Ben Taylor: Famous among the Barns (2003),
Shakira: Oral Fixation, Vol. 2 (2005),
Lisa Marie Presley: Now What (2005),
Santana: All That I Am (2005),
Taylor Hawkins & the Coattail Raiders: Taylor Hawkins & the Coattail Raiders (2006), Red Light Fever (2010),
Robben Ford: Truth (2007),
Avril Lavigne: The Best Damn Thing (2007),
Sara Bareilles: Little Voice (2007),
John Fogerty: The Blue Ridge Rangers: Rides Again (2009),
Adam Lambert: For Your Entertainment (2009),
Orianthi: Believe (2009),
The Band Perry: The Band Perry (2010),
James Blunt: Some Kind of Trouble (2010),
Slash: Slash (2010),
Joe Cocker: Hard Knocks (2010), Fire It Up (2012),
Meat Loaf: Hang Cool Teddy Bear (2010),
Don Felder: Road to Forever (2012),
The Michael Landau Group: Organic Instrumentals (2012),
Joe Satriani: Unstoppable Momentum (2013),
Cher: Closer to the Truth (2013).

www:
en.wikipedia.org/wiki/Chris_Chaney
www.glidemagazine.com/40956/chris-chaney-of-janes-addiction/
www.berklee.edu/bt/194/alum_profile1.html

Psáno pro: časopis Muzikus 2015/05

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Bass-profil-Chris-Chaney~20~leden~2016/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.