přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvuk12 největších chyb, které děláme v domácím studiu - Jak si vybrat nahrávací software

26.8.2018 | Autor: Tomáš Nykl | sekce: pro muzikanty - seriály
Nahrávací software (DAW) je srdcem dnešních studií. Jeho výběr je důležitý krok. Jak vybrat správné DAW pro vaše studio?
Při výběru DAW je pro mě nejdůležitější, zda se mi v daném prostředí dobře pohybuje. Zda je vše rychle po ruce a program je stabilní. Nikdo neřekne, že nahrávka má typický zvuk Cubase, Studio One nebo Pro Tools, nedá se to poznat. Všechny současné DAW umožňují to samé - nahrávání, editaci a mix. Rozdíl je ve způsobu, jak k cíli dojdeme.

12 největších chyb, které děláme v domácím studiu - Jak si vybrat nahrávací softwareDAW je jako hudební nástroj a nějakou dobu trvá, než ho ovládneme. Naší strategií by měl být vhodný výběr softwaru a snaha o ovládnutí jeho funkcí. Stejně jako u hudebního nástroje to ale vyžaduje čas a snahu. Funkce se v DAW napodobují - přechody na jiný software jsou spíš ztrátoučasu. (Hlavně v domácích studiích, kde musíme s časem šetřit.) Dříve nebo později se daná funkce ve vašem DAW také objeví. Jak tedy při výběru postupovat?
1. Zaměření
Pokud bereme DAW jako klasický záznam editaci a střih, je vhodné sáhnout k takovým softwarům, které jsou pro takový typ práce postavené. Většinou se jedná o dlouhodobě osvědčené, jako jsou Cubase, ProTools nebo novější Studio One. Pokud naopak tíhneme více k samplům a elektronice, jsou vhodnější DAW jako Ableton Live nebo Fruity Loops Většinou ale můžeme dělat jakýkoliv typ práce v jakémkoliv DAW. Například Cubase nebo Studio One nemá problém s ovládáním samplů a do Fruity Loops nahrajeme i audio stopy.
2. Vazba na hardware
Vhodným vstupem do tohoto světa je nákup DAW s převodníkem. Pokud koupíme převodník, má k němu daná firma i vlastní DAW. Dostaneme ořezanou verzi DAW, se kterou můžeme začít. Má to dvě výhody: Dostáváme DAW a převodník v ceně. A zpravidla je převodník s „domácím“ DAW i hlouběji propojený. To znamená, že některé funkce jsou lépe provázané než u převodníků jiných firem.
3. Vazba na konkrétní hardware
Pokud kupujeme DAW z druhé ruky, ověřte si, zda nemá vazbu na konkrétní hardware. Například starší, nižší verze Pro Tools mají vazbu na konkrétní převodníky od M-Audio. Jinak se daný software nerozběhnete.
4. Verze
Většina výrobců nabízí DAW ve více verzích. Ty se liší funkcemi, které jsou k dispozici. Nižší verze mají méně továrních plug-inů, méně virtuálních nástrojů, nebo můžeme použít méně stop v projektu. Na webech výrobců nalezneme srovnávací tabulky, podle kterých si uděláme přehled o jednotlivých funkcích.
Zkoušejte
I když mohou DAW vypadat podobně, je dobré si je vyzkoušet. Stejně jako u hudebního nástroje, jde o pocit. U některého nástroje poznáte ihned, že je ten správný pro vás. Vyzkoušejte trialové verze. Jděte se podívat k někomu, kdo program vlastní. V každém současném DAW lze vytvořit plnohodnotnou profesionální nahrávku. Jde ale o to, zda vám konkrétní software sedí.


Psáno pro: časopis Muzikus 2018/08

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/12-nejvetsich-chyb-ktere-delame-v-domacim-studiu-Jak-si-vybrat-nahravaci-software~26~srpen~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.