přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

žádný10 desek - 10 desek Moniky Načevy

19.5.2017 | Autoři: Ivan Ivanov, Monika Načeva | sekce: pro muzikanty - seriály

10 desek - 10 desek Moniky Načevy


Hudebnice, herečka, dáma mnohých nadání a milovnice mnoha hudebních stylů právě bilancuje svou dlouholetou spolupráci s Michalem Pavlíčkem akustickou deskou Na svahu, která obsahuje nejvýznamnější skladby, jako Udržuj svou ledničkou plnou, Nebe je rudý či Mami, v nových aranžmá a v komorním složení. Pravý okamžik pozvat ji do této rubriky a podívat se na její inspirační zdroje.

Jak ses dostala k rock ‘n’ rollu a co byla první tvoje stěžejní deska?
Poprvé jsem začala zpívat v divadlech a v představeních, ve kterých jsem hrála... až jsem byla přizvána do kapely Něžná žláza, kde jsme hráli nejdříve covery od Patti Smith, Public Image a Doors. Z toho se začaly klubat autorské písně, kde texty psali David Vávra a Lumír Tuček, a nakonec jsem oslovila Jáchyma Topola. Do kapely přišel kytarista Tadeáš Věrčák, který tehdy hrál v Půlnoci s Mejlou Hlavsou a ten mě přivedl k Michalu Pavlíčkovi. Tehdy začala moje profi dráha.

Kterou desku sis koupila jako první, ze své vlastní kapsy?
Přesně nevím, ale mezi prvními byly Horses od Patti Smith, Idiot od Iggyho Popa a The Doors.

Když posloucháš hudbu, ať už z desky nebo při koncertě, vnímáš hudbu čistě jako fanda, nebo jako zpěvačka?
Když poslouchám hudbu, tak určitě přes sebe... jako kdybych ji zrovna hrála já. Musím si v ní najít místo pro sebe.

Jaké byly tvoje muzikantské vzory?
Ti, kteří to dělali opravdu naplno a dávají mi tak sílu... Jimi Hendrix, Janis Joplin, Patti Smith, Iggy Pop, Jim Morrison, Ian Curtis, John Balance z Coil, Lisa Gerard z Dead can Dance, Mejla Hlavsa, Filip Topol... a spousta dalších.

10 desek - 10 desek Moniky Načevy


Jaký je dnes tvůj hudební rozptyl coby posluchače?
Vždycky byl a je velký! Nevnímám hudbu podle stylu, ale jako umění. Poslech dobré muziky je pro mě samozřejmě velká inspirace.

Kterou desku ze své sbírky bys nikdy nedala z ruky?
Máme doma pár vinylových skvostů, které mají velkou hodnotu, a nedali bychom je nikdy z ruky. Jejich tolik, co jich mám ráda! Ale nejvíc asi Signály z vesmíru (Supraphon) s hlasem J. Gagarina.

Na který koncert coby divák nikdy v životě nezapomeneš?
Koncert Leea „Scratche“ Perryho + Mad Professora v Roxy a koncert Coil v Akropoli.

Koncert, na kterém jsi hrála a v životě na něj nezapomeneš?
Asi křest desky Nebe je rudý v Roxy roku 1996.

Jsou ještě tebou oblíbené desky, které bys ráda dala do svého výběru 10 desek, a nevešly se tam?
Iggy Pop - Idiot, The Doors, Sonic Touth - Sister, Jáchym Topol + Psí vojáci - Sestra, Vangelis - Soundtrack of Blade Runner, Beastie Boys - Licensed to Ill, čtyřdesková kompilace Hip Hop don’t stop - 27 Classic Hip Hop Superjams, Underground Resistance - Interstellar Fugitives, LP set - Acid - Chicago Acid and Experimental House 1985-95... Mám pokračovat?

A líbí se ti něco ze současné české scény?
Mám ráda kapelu Kill The Dandies, Ohm Square, Pavla Zajíčka (DG307) s Tomášem Vtípilem, producenta Karaoke Tundru, Tábor radosti..., ale to jsou všechno starý páky, nemám moc přehled v mladé české muzice.

Pouštíš si desky z LP, nebo CD?
Doma si pouštím spíš LP a CD zase v autě.

Kolik desek asi máš?
Máme doma sbírku LP kolem tří set kusů a kolem dvou set CD. Posledních pár let se už moc nerozmnožuje, kromě těch mých...

10 desek - 10 desek Moniky Načevy


Patti Smith - Horses (1975)

Patti Smith je indiánka, svobodná umělkyně, jak má být! Mám ráda od ní všechno, ale asi nejvíc Horses. Měla jsem to štěstí obejmout ji, jednou po skvělým koncertě v Arše. Mám ji stále před sebou jako hnacího koně.

10 desek - 10 desek Moniky Načevy


Dead Can Dance - A Passage in Time (1991)

Z téhle desky se mi někdy až točila hlava, jak mě dostala pocitové nahoru a do šíře, kdy se vznášíte nad krajinou jak pták. Krásný přírodní silný hlas Lisy Gerrard ve mně zůstane navždy. Jaká noblesa!

10 desek - 10 desek Moniky Načevy


Underworld - Dubnobasswithmyheadman (1994)

V období kolem mé desky Nebe je rudý (1996) jsem hodně poslouchala hudbu z Anglie. Massive Attack, Portishead, Tricky... Ale asi nejvíc, co pořád dunělo v Akropoli, kde jsem v té době žila, byli Underworld. Chodilo tam za mnou na to tancovat hodně lidí.

10 desek - 10 desek Moniky Načevy


The Future Sound of London - Dead Cities (1996)

Toto album přivezl tehdy jako čerstvý výrobek z Anglie můj přítel. Sehnal limitovanou edici s nádhernou obrazovou knížkou, byla to pro mě studna s inspirací! Tak krásně se rozjížděla fantazie při jeho poslechu.

10 desek - 10 desek Moniky Načevy


Coil - Music to Play in the Dark2 (2000)

Seskupení Coil - John Balance  a Peter Christopherson - už bohužel nejsou mezi námi. Jejich hudba je mi pořád nejbližší. Když se tenkrát ke mně dostalo toto CD, zamilovala jsem si ho a sehnala si postupně skoro vše, co kdy vydali. Měla jsem to štěstí a zažila jejich live show v Akropoli a potkala na chvíli Johna Balance, souzním s jeho hlasem...

10 desek - 10 desek Moniky Načevy


Různí - Pulp Fiction - Music from the Motion Picture (1994)

Film Pulp Fiction byl prostě bomba, zatím jsem nezažila větší kult. Všichni jsme si pořídili soundtrack a jeli to. Tyto songy nesměly chybět na žádným mejdanu a byly slyšet z hodně otevřených oken. Prostě odvaz!

10 desek - 10 desek Moniky Načevy


Lee „Scratch“ Perry with Mad Professor - Mystic Warrior (1990)

Mám hodně ráda dubový zvuk a Mad Professor mně ho objevil. Na této desce se všechno točí se zvířecíma zvukama Lee Perryho, stejně tak, jako se se mnou točila tehdy celá Roxy, když jsem byla na jejich live... boží zvuk... ještě ho pro mě nikdo nepřekonal! Otevřel se mi strop a moje hlava vylítla mezi hvězdy spolu s Perryho zaříkáváním.

10 desek - 10 desek Moniky Načevy


Různí - World Traveller Adventures (2004)

Byla doba, kdy jsem navštěvovala rave free techno parties, doba zkoumání psychidelie, důležitá pro moji tvorbu. Tuto kompilaci jsem si pouštěla často. Je nabitá divokostí, volností, odhodlaností cestovat po světě, spojovat a rozdávat zážitky z rave způsobu života.

10 desek - 10 desek Moniky Načevy


KLF - Chill Out

Tento vinyl je pro mě drahokamem... čistá minimalistická práce. Obal alba přesně říká, o čem to je... to zastavení... chill out. Dostat se mezi ty krásné zvuky a pobýt, jen tak.

10 desek - 10 desek Moniky Načevy


Psychic TV - Dreams Less Sweet (1983)

S tímto albem mám spojené svoje niterné věci. Stejně jako KLF patří do sbírky vinylů mého muže. Doprovázelo mě jako pomocník na mém experimentu holotropního dýchání na ostrově Maun v Chorvatsku na konci 90. let. A byl to opravdu moc dobrý pomocník! Doporučuji poslech na kvalitní sluchátka, abyste mohli ocenit holofonický zvuk. Nezapomenu nikdy na setkání s Genesisem P-Orridgem.

Psáno pro: časopis Muzikus 2016/09

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/10-desek-10-desek-Moniky-Nacevy~19~kveten~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.