Washburn - WI-64DL, HB-35

Americký prestižní magazín Guitar Player nedávno udělil cenu svých redaktorů Editors' Pick Award kytaře Washburn WI-64DL. Jak napsali, není běžné aby v kategorii tzv. "Lower-cost" (levnějších) kytar docházelo k nějakým výraznějším inovacím. Modelem WI-64DL údajně Washburn výrazně zvedl laťku.

Tělo kytary je vyrobeno z mahagonového masivu s ozdobnou javorovou vrstvou. Mahagonový krk s palisandrovým hmatníkem je pevně zapuštěn do těla. Nástroj má lité mechaniky Grover, Tune-O-matic kobylku a Washburn Custom 800 humbuckingy.

V čem vlastně vězí oceněná inovace? Kytara používá nový patentovaný systém ladění Buzz Feiten Tuning System, při kterém je rozteč pražců přepočítána podle nového vzorce a umožnuje tak mnohem přesnější ladění ve všech polohách. Hlavní novinkou je však tzv. VCC (Voice Countor Control). Tento systém, namísto běžné tónové clony, umožňuje plynule přejíždět mezi "Single" a "Humbucking" zvukem pro každý snímač zvlášť a tyto pak eventuálně pomocí třípolohového přepínače kombinovat. Takže v praxi - plynule ze Strata do Les Paula (a kdekoliv mezi).

Cena doporučená výrobcem je 800 dolarů. Pro český trh cena stanovena ještě není, ale pokud k importu dojde, bude podstatně nižší.

 

Další z testovaných kytar Washburn, tentokráte jiným americkým časopisem Guitar World je model HB-35. Už první pohled naznačuje, že tato nízko(polo)lubová kytara byla silně inspirována legendou (Gibson ES335). Redaktoři píší, že tento druh kytar máme vnímat jako sexy little Les Paul in a fat jazz dress, něco jako sexy Les paulek v tlustým jazzovým huberťáku. Důvodem je fakt, že uprostřed těla, po celé jeho délce je vložen špalek, který zamezuje nechtěným zpětným vazbám běžným u celolubových jazzových kytar. Naopak nízké luby umožňují kontrolovanou vazbu za pomoci dvou kvalitních humbuckingů.

Testovaná kytara se velmi líbila kvalitou použitých materiálů a vysokou úrovní dílenského zpracování. Javorový krk je s palisandrovým hmatníkem, javorové "Flame" tělo přírodní světlé barvy, pozlacené mechaniky Grover a kobylka Tune-O-Matic. Zvláště se líbil velmi nízký dohmat bez známek drnčení strun. Doporučená cena je 1200 dolarů, a jak napsali autoři článku: "I kdyby se prodávala za 2000 dolarů, pořád by ji nazývali Great Guitar".

Při nedávném porovnávacím testu levnějšího modelu (HB-30 za 900 dolarů), který má chromované mechaniky a je v barvě sunburst, se tato kytara jevila jak zvukově, tak i po stránce hracího komfortu mnohem lépe nežli re-edice originálu, který inspiroval její konstrukci. Kytary Washburn HB-35 a HB-30 se zatím nedovážejí, ale pokud by se tak stalo, i u nich by byla cena výrazně nižší než doporučuje výrobce. Pouzdra na oba modely stojí v USA 150 dolarů. Pro zajímavost se podívejte i na www.washburn.com.

Psáno pro časopis Muzikus