Zprávy - události a občas i komentáře

Zprávy - události a občas i komentáře
Zprávy - události a občas i komentáře

Ježíškův inspiromat

Tak jako obvykle v čase předvánočním zesílila i letos výrazně aktivita gramofonových firem. Mezi bezpočtem titulů, které se právě teď objevují na trhu, je pochopitelně i slušná řádka těch, které stojí za nepřeslechnutí. Možná právě ony mohou být inspirací pro letošní návštěvu Ježíška.

Do časů české artrockové klasiky nás zavádí reedice alba 33 M. efektu rozšířená o několik bonusů. Album natočené v triu Hladík-Semelka-Čech je i s odstupem času lahůdkou brilantního muzikantství.

Do obdobných vod nás zavádí i reedice monotematické desky Křídlení skupiny Synkopy. Na svém prvním kompaktním vydání přináší i kompletní anglickou verzi otextovanou Ondřejem Hejmou.

Tradičně prstolamné kytarové rozcvičky přinášejí hned dvě albové novinky dvou proslulých kytarových přeborníků. S deskou Defying Gravity se přihlásil Vinnie Moore, Tony Macalpine zas nabízí novinku Chromaticity.

Naprostou muzikantskou lahůdkou, při níž mnohdy nezbývá než nechápavě kroutit hlavou nad instrumentálními výkony, je deska Vitaltechnones. Možnosti svých nástrojů, tedy kytary, basy a bicích na ní až do limitních mezí ověřují Scott Henderson, Victor Wooten a Steve Smith.

Podobné parametry, zajímavé zvláště pro posluchače, kteří také svým nástrojem tvrdí muziku, vykazuje album Just Add Water sešlosti Bass Extremes. Setkali se na něm špičkoví světoví hráči jako Steve Bayley, Victor Wooten, John Patitucci či Billy Sheehan, a společně vytvořili virtuozní album, na němž se jejich baskytary proměňují v sólové nástroje.

Po muzikantské stránce rozhodně bez zajímavosti není ani album Feeling The Wheel klávesisty Jordana Rudesse. Jeho moderní artrockový sound podepřela řádka hostí zvučných jmen jako Terry Bozzio, Eugene Friesen, Steve Morse, John Petrucci, Billy Sheehan a Mark Wood.

Vzpomínkou na květinové časy ovšem ze soudobého zvukového pohledu i s intimní zmoudřelou atmosférou přináší deska Phillips 66. Poslední album, které před svou smrtí stačil dokončit legendární John Phillips.

Celkem dvaatřicet písniček najdete na dvou discích výběru Jen pro vlastní potřebu!, který v listopadu vydala skupina Mňága a Žďorp. Součástí kolekce jsou i dosud nevydané coververze folkových písniček jiných autorů seřazené pod podtitulkem Folk Is Not Dead!

Echoes The Best of Pink Floyd - tak se jmenuje dvojalbum, které se snaží zrekapitulovat kariéru jednoho z největších rockových dinosaurů, skupiny Pink Floyd. Zachycuje skladby od barrettovských začátků po prozatím poslední album Division Bell, přičemž starší tituly převažují.

Čombió - to je jméno novinky Big Heads a Michala Pavlíčka. Oproti minulosti se tentokrát na desce i zpívá byť výjimečně. O sólový mikrofon se vystřídali Michal Pavlíček a Jan Sahara Hedl.

Zřejmě nejpracovitější potomek legendárních Beatles, Paul McCartney, uvedl na trh na sklonku listopadu albovou novinku Driving Rain.

Pod výmluvným názvem Greatest Hits rozprostřeli na dva disky průřez svou dosavadní kariérou Smashing Pumpkins. Pro fanoušky kapely je obzvlášť zajímavé, že připojili i deset dosud nerealizovaných skladeb.

Klasikové hardrocku Uriah Heep zase přichystali živé dvojalbum Two Sides Of Uriah Heep. Najdete na něm koncertní nahrávky z londýnské Astorie pořízené v březnu letošního roku, přičemž jedno z alb je akustické a jako host na něm hraje Ian Anderson z Jethro Tull.

Jasná páka Od začátku do konce se jmenuje dvoukompaktní výběr čítající vesměs unikátní nahrávky této přední kapely české nové vlny. Nejstarším z nahrávek je letos přesně dvacet let.

Velice prozaické jméno zvolil pro svou novou albovou kolekci písničkář Leonard Cohen. Deska se jmenuje Ten New Songs.

Folkrockové duo ze Seattlu Walkabouts nachystalo novinku Ended Up A Stranger, která obzvláště zachutná těm, kdo třeba s nostalgií vzpomínají na rané nahrávky třeba takových Jefferson Airplane. O epigonství se ale v žádném případě nejedná.

Reprezentativní box mapující léta 1981-1998 vydali Dead Can Dance. Jmenuje se Essence 1981-1998 a vedle sedmačtyřiceti skladeb na třech discích přináší ještě texty a koncertní DVD.

Pocta Freddiemu Mercurymu

V sobotu 24. listopadu uběhlo už deset let od smrti fenomenální hudební osobnosti - zpěváka Freddie Mercuryho. Při této příležitosti proběhla řada koncertů na zahraničních pódiích i u nás. Pro tuzemský trh byl připraven Mercuryho nový podrobný životopis a stranou nezůstaly ani studiové aktivity. Jedna z nich dostala název Stone Cold Queen - A Tribute a podepsáni jsou pod ní výrazné osobnosti především americké rockové scény. Producentem alba je Bob Kulick, který si tu zahrál i se svým bratrem Brucem. Mezi spoustou jiných se mihli třeba Billy Sheehan, Matt Sorum, Joe Lynn Turner, Eric Singer, Steve Lukather či Glenn Hughes.

 

Na zdraví sv. Patricka

Je obecně známo, že všichni dobří Irové opravdu důsledně oslavují svátek svého patrona sv. Patricka. O tom, že tak činí i populární irský zpěvák Shane MacGowan, svědčí jeho nové živé album Across The Broad Atlantic natočené na koncertech u příležitosti tohoto svátku v Dublinu a New Yorku. Koncertní záznam má neuvěřitelně živou atmosféru, je naprosto bezprostřední, ale v neposlední řadě svědčí o tom, že zpěvák osobně neponechal nic náhodě a sv. Patrickovi vzdal před koncerty více než slyšitelný hold.

 

Garbage potřetí

Před pěti lety, tedy v roce 1996, se na světě objevilo debutové album dnes již velice populární formace Garbage. Od té doby se debutu a v pořadí druhé desky Version 2.0 prodalo už více než 8 milionů výlisků. V polovině listopadu přišla čtveřice Garbage v čele s mladičkou skotskou zpěvačkou Shirley Manson se svým třetím albovým počinem. Jmenuje se Beautiful Garbage a produkce se ujal bubeník Garbage Butch Vig, jehož producentským úspěchům vévodí legendární album Nirvany Nevermind.

 

Třetí kniha džunglí znovu

V roce 1981 uvedla brněnská artrocková skupina Progres 2 premiéru svého komponovaného programu Třetí kniha džunglí. Na svou dobu ojedinělé hudební dílo je volně inspirováno knihou Rudyarda Kiplinga a pojednává o odtržení člověka od přírody, jeho bezmocnosti v přetechnizovaném světě a touze po návratu. Kapela Progres 2 se tehdy představila v inovované sestavě, do níž vedle bubeníka Zdeňka Kluky, basisty Pavla Pelce a kytaristy Miloše Morávka přibyl výrazný zpěvák a klávesista Roman Dragoun. Třetí kniha džunglí dostala v roce 1982 i svou albovou podobu, která teď znovu vychází na dvou discích rozšířená i o tehdejší anglickou verzi rockové opery.

 

Folkový kvítek

Sdružení květ vyhlašuje jedenáctý ročník celorepublikové soutěže v žánru folku a country - Folkový Kvítek 2002.

Květ, sdružení pro děti z dětských domovů, vyhlašuje jedenáctý ročník autorsko-interpretační soutěže Folkový kvítek pro děti do 18 let. Soutěže se může účastnit sólista, duo nebo skupina. Písničky musí být vlastní, v žánru folku a country a žánrů příbuzných. Do soutěže se můžete přihlásit zasláním tří písniček nahraných na magnetofonové kazetě. Kazety a několik vět o sobě zasílejte průběžně do 10. února 2002 na adresu: Květ, Senovážné náměstí 24, 116 47 Praha 1. Všichni přihlášení budou pozváni do výběrových postupových krajských kol. Ti nejlepší se setkají v celorepublikovém finále dne 11. května 2002 na Konopišti u Benešova..

Krátce- Irská zpěvačka Enya, která se krom jiného může pochlubit tím, že za svou kariéru prodala už více než 50 milionů nosičů, natáčí momentálně dvě skladby k filmu Pán prstenů, který vznikl na motivy stejnojmenné Tolkienovy knihy.

- Bratr Marka Knopflera David, který stál coby kytarista u zrodu Dire Straits, vydal sólové album Wishbones, na kterém mu s vokály pomohl i Chris Rea.

- Frontman amerických Dream Theater James La Brie's vydal své druhé sólové album Mullmuzzler 2. Obdobně jako Mullmuzzlerčíslo jedna se novinka opět nese v duchu pompézního artrocku.

- Pod názvem ... v najlepších rokoch vydal v listopadu svou albovou novinku Peter Lipa. Čítá šestnáct studiových skladeb a dva živé bonusy natočené v pražském Jazz klubu v Železné.

- Ostravští Buty právě dokončili svůj další studiový počin. Album, které je laděno na romskou notu, se jmenuje Normale a v obchodech ho najdete od 10. prosince.

- Svatá pravda, tak se jmenuje novinkové album kultovní klubové kapely Divokej Bill. Jako bonus jsou zařazeny na album čtyři písničky od spřízněné skupiny Medvěd 009, která zatím nemá žádné oficiální album a které tak chtějí přátelé z Divokého Billa pomoci.

- V polovině listopadu vyšlo pod názvem Zorro-Zero. RMXS album remixovaných skladeb skupiny Priessnitz z jejich poslední desky Zero. Autory remixů jsou např. DJ Touchwood, hiphopové duo Indy a Wich nebo členové Ecstasy of St. Theresa.

- Bývalý frontman kapely Chinaski, herec a zpěvák Petr Rajchert vydal v polovině listopadu svůj sólový debut s názvem 47 minut bez dechu.

Zprávy - události a občas i komentáře
Zprávy - události a občas i komentáře
Zprávy - události a občas i komentáře
Zprávy - události a občas i komentáře
Zprávy - události a občas i komentáře
Zprávy - události a občas i komentáře
Psáno pro časopis Muzikus