Zprávy - události a občas i komentáře

Alice Cooper
Alice Cooper

Alice Cooper v Dračím městě

Život a umělecká kariéra amerického zpěváka Vincenta Fourniera, známého pod pseudonimem Alice Cooper, v mnoha ohledech připomíná pověstnou sinusoidu. Tedy křivku ocitající se chvílemi úplně nahoře, chvílemi naopak docela dole. Alice Cooper se proslavil zejména v 70. letech jako tvůrce divadelního hororového rocku, svébytné muziky a důkladnou jevištní prezentací. V 80. letech jako by na něho svět zapomněl. Ztratil své fanoušky, nahrávací smlouvu, utápěl se v alkoholu a jeho občasná alba vykazovala zoufale mizernou úroveň. Vše se rázem změnilo na prahu 90. let, kdy ho alba Trash a zejména Hey Stoopid vynesla opět do prvních příček hitparád. Je otázka, ve kterém bodě sinusoidy se Alice Cooper ocitá právě teď. Vloni vydal velice tvrdé a silně nenápadité album Brutal Planet, po němž právě v těchto dnech následuje albová novinka Dragontown. Jedná se opět o hodně tvrdou a temnou desku, ale sem tam na ní Alice Cooper sáhne i k melodičtějším věcem, jak u něj bývalo v minulosti zvykem. Dragontown je podle Coopera jakýmsi pokračováním Brutal Planet, druhým dílem této desky. Album má už i živou koncertní podobu, která by měla být k vidění zjara v Evropě, a tím pádem možná i u nás.

Publikace k nakouknutí

Pavel Sonda: Z historie východočeského rocku, (příběhy beatových skupin - 60. léta)

... dočtete se ale i těch kapelách, které nepřekročily hranici okresu. O to vzácnejší a pro sběratele faktu hodnotnější může být tato publikace. Získáte na více než 170 stranách i hodnotné informace, které nenajdete v žádné encyklopedii (Batole, The Mavis, Orion, Nautilus, Stíny, Merkur, Young Stars, Tornádo, Spirits a další)

 

Michal Husák, Jaroslav Špulák: Yeah! 1990-2000 (Rocková scéna 90. Let)

Úvodní shrnutí vývoje beatové scény, scatchové zprávičky vázané ke konkrétní kapele a příslušnému roku a profily kapel působících na hudební scéně 90. let, to vás čeká na stránkách této 250stranné publikace. (Cannibal Corpse, Cradle of Filth, Bruce Dickinson, Faith No More, Ministry, Alanis Morissette, Nirvana, Oasis, Pearl Jam, Sepultura, Waltari a mnohé další.)

 

Simple Minds ve světle neonů

Skupina Simple Minds vydala počátkem října, jako předzvěst regulérního novinkového alba, desku coververzí nazvanou Neon Lights. Albu dala jméno skladba od skupiny Kraftwerk. Mezi deseti coververzemi naleznete také skladby od Neila Younga, Doors, Van Morrisona, Velvet Underground a dalších. Simple Minds je přetavili do výrazně současného zvuku, značně ovlivněného prvky elektroniky. Simple Minds v této chvíli tvoří zpěvák Jim Kerr, kytarista Charlie Burchill a klávesista Gordon Goudie.

Zprávy - události a občas i komentáře
Zprávy - události a občas i komentáře

Syrový bluesrocker Craig Erickson

Jméno amerického zpěváka a kytaristy Craiga Ericksona je povědomé spíše znalcům soudobé bluesové a bluesrockové scény. Tento rodák z Iowy odkojený kytarovou hrou Jimi Hendrixe či Jeffa Becka se postupem let stal výrazným představitelem právě syrové bluesrockové muziky. Takové je i čerstvé album Craig Erickson Project nazvané Shine. Je z něho cítit jak silný vliv Ericksonových oblíbenců, Hendrix je dokonce zastoupen coververzí písně Angel, tak vlastní muzikantský drive. Craig Erickson sám napsal podstatnou část alba a natočil i většinu nástrojů. Do studia si ale přivedl i výrazné hosty. Například ve skladbě Wild Dogs se k němu připojil bubeník Johnnie Bolin, bratr proslulého a dnes již nežijícího kytaristy Tommyho Bolina, a zpěvu se tu ujal neopakovatelný Glenn Hughes.

 

Nazareth bilancují

Neuvěřitelných dvaatřicet let už působí na světové rockové scéně skotská hardrocková formace Nazareth. Na rozdíl od většiny svých generačních souputníků Nazareth nikdy nepřerušili činnost a celou dobu neúnavně koncertují, nahrávají a zásobují své fanoušky říznou hardrockovou muzikou. Nejtypičtějším znakem kapely je chraplavý hlas zpěváka Dana McCafertyho, který se stal vzorem pro řadu rockových zpěváků v čele s Axlem Rosem. Nazareth se zapsali do hudební historie řadou nesmrtelných titulů, zejména balad jako Dream On či Love Hurts. Se stejnou chutí ale servírují svým fanouškům i šťavnaté rockové vypalovačky. Zajímavou procházku historií Nazareth poskytuje vydaný výběr The Very Best Of Nazareth. Vedle legendárních hitů tu najdete i dvojici novinek, kterými dávají Nazareth na srozuměnou, že jsou stále při síle a při muzikantské chuti.

 

Krátce

- Na 14. listopadu naplánovala kapela Laura a její tygři do pražského Lucerna Music Baru poněkud netradiční vystoupení. V rámci koncertů, na němž pokřtí své internetové stránky, by s kapelou mělo vystoupit 101 bubeníků. O paličky se podělí jak věhlasní mistři bicích souprav, tak studenti a adepti tohoto řemesla, či členové méně známých kapel.

- Pod stejnojmenným názvem vydala svou albovou novinku kalifornská formace Sugar Ray. Jako obvykle přináší kolekci skladeb v duchu mírně přidrzlého popu s prvky punku, hip hopu a rock'n'rollu.

Brathanki
Brathanki

- Speciálně pro český trh připravila upravenou verzi svého druhého alba Patataj momentálně nejpopulárnější polská kapela Brathanki. Desku otevírají tři písničky z loňského třísettisícového debutu Ano, přezpívané v češtině. Pro kapelu nepředstavovaly české verze žádný problém, protože její zpěvačka, čtyřiadvacetiletá Halina Mlynková, je rodačka z Českého Těšína. Brathanki ve své muzice spojují bigbít s názvuky především polského a maďarského folklóru. Odtud také název kapely. Jedno polské přísloví totiž tvrdí, že "Polák a Maďar bratry jsou".

- Výběr největších hitů černé písničkářky Tracy Chapman pod názvem Collection přináší šestnáct jejích typických křehkých intimních písní, díky kterým se zejména v 80. letech stala jednou z vůbec nejúspěšnějších světových písničkářek. Deska vyšla v říjnu.

- Laurie Anderson vydala počátkem září po šesti letech další experimentální album Life on String. Všechny skladby, s výjimkou jedné, opět složila sama.

- Americká neopunková kapela Green Day připravila na 22. listopadu výběr svých největších hitů. Green Day patří mezi formace, které od poloviny 90. let oživují punkovou tradici ovšem v poněkud umravněné a komerčně učesané podobě.

- Pod názvem Days of Speed vydal v říjnu akustické sólové a ještě k tomu živé album britský písničkář Paul Weller. Deska vznikla na jeho evropském akustickém turné a shrnuje jak úspěšné tituly ze sólové dráhy tohoto "britského Neila Younga", tak písničky, které hrával se svými kapelami The Jam a The Style Council.

- Avizovaná albová novinka Alanis Morrissette bude mít zdržení. Podle nových informací by se na trhu měla objevit počátkem příštího roku.

- S datem vydání 16. října přišla živoucí legenda Ozzy Osbourne s albovou novinkou Down To Earth. Deska je zvukově hodně syrová a blíží se tak soundu pozdějších alb s Black Sabbath nebo veleúspěšné No More Tears. O tom, že Ozzy je zvlášť u nás neustále nesmírně populární, svědčí i fakt, že jeho minulou desku Ozzmosis má doma více než 65 tisíc tuzemských fanoušků.

- V současné době velmi populární britský písničkář David Gray právě pracuje na své albové novince. Čekání svým fanouškům ukrátil vydáním výběru svých písní z let 1995 - 98, tedy z doby, před tím než se stal opěvovanou ostrovní hvězdou.

- K nejžádanějším objevům mladé americké scény patří vedla kapely Linkin Park i formace Staind. Své fanoušky v zámoří potěšila už druhým albem Break The Cycle, které se hned týden po vydání vyhouplo na první příčku albové hitparády. Svůj úspěch zopakovalo i na britských ostrovech a teď se o přízeň publika uchází i u nás.

- Jako vzpomínka na brněnskou kapelu Narvan, jejíž kariéru ukončila vloni tragická autonehoda, se v říjnu objevilo na trhu album The Best of Narvan. Mezi osmnácti tituly čítá i dvě dosud nevydané skladby.

- Po několikaleté odmlce vydala islandská zpěvačka Björk studiové album pod názvem Vespertine, které je jako obvykle křehkou a osobní výpovědí této výjimečné postavy světové hudební scény.

Psáno pro časopis Muzikus