přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraV lásce je moudrost – Ziggy Marley

8.8.2018 | Autor: Dan Sywala | sekce: pro muzikanty - články
Termín Marley není v hudebním světě žádná neznámá, avšak zorientovat se v potomcích legendy reggae Boba Marleyho, to už trochu snahy chce. Ziggy Marley patří mezi ty nejvýraznější i proto, že je nejstarší a začínal tak ve formaci Ziggy Marley and the Melody Makers, kde se zpočátku realizovali i další sourozenci.Od té doby však urazil značný kus cesty, kdy se vydal na úspěšnou sólovou dráhou, ověnčenou několika cenami Grammy. Rozsah jeho aktivit však obsahují charitativní aktivity, rozmanitá tvorba pro děti a spousta dalších překvapujících činností. Avšak blíže už mistr sám, kterého jsme pro vás zastihli na festivalu Colours Of Ostrava.

Pro tento časopis jsem dělal v Barceloně před několika lety rozhovor s tvým bratrem Stevenem. Kdy jste se viděli naposled a jak se mu daří?
Naposledy jsme se viděli asi před měsícem a má se moc dobře. Celá jeho rodina je zdravá a vzkvétá, což je nejdůležitější.

Ostrava je mé rodné město a na tento festival chodím už řadu let. Jaké jsou tvé první dojmy z unikátní lokace Dolních Vítkovic v porovnání s jinými festivaly, které jsi navštívil?
Mrzí mě, že jsem tu teprve tak krátce, abych mohl začít porovnávat, ale užívám si zatím každou chvilku. Jsem tu poprvé, ale cítím se zde výborně a doufám, že se to bude jen prohlubovat.

Chci se divákům přiblížit

Dalo by se říct, že oceňuješ, když je festival umístěn v nějakých prostorách s příběhem, než na nějakém letišti?
Velice rád se zajímám o historii, a proto dokážu ocenit, že za tímto kolosem je mnoho příběhů. Umím si představit, že hrál a stále hraje významnou roli nejen pro místní ale i pro celou zemi, ve které se aktuálně nacházím. Ať už jsem ve Slovinsku, Rakousku nebo v České Republice, je pro mě důležité, abych porozuměl místním hodnotám. Chci se divákům přiblížit a tohle je jedna z těch cest.

Jaká další lokace tě čeká?
Hned po koncertě vyrážíme do Itálie. Rád bych se zdržel trochu déle, ale čeká náš čtrnáctihodinová cesta v autobuse.

Daří se ti ten čas trávit nějak smysluplně, ať už čtením nebo poslechem hudby?
Když jsem na turné, miluju cestování a poznávání lidí. V podobném duchu to probíhá i v autobuse, kde si hodně čteme, ale zároveň povídáme a smějeme se, ať už při poslechu hudby nebo sledování filmů.Nové obzory

Abych řekl pravdu, nejsem moc fanda romantických komedií, ale pro snímek 50x a stále poprvé mám velkou slabost. Příjemně jsi mě překvapil, že jsi na něj přispěl předělávkou písně Drive od formace The Cars. Co tě motivovalo investovat svou energii právě tímto směrem?
Byla to doslova nabídka, která se neodmítá. Mám velice otevřenou mysl a moc rád si užívám příležitosti vypadnout ze svého tradičního světa. Stejně tak rád šířím své myšlenky a hodnoty různými směry, pokud svým partnerům důvěřuju. Zde se potkalo vše najednou, včetně příležitosti zasáhnout svou tvorbou obrovské množství lidí. Jsem rád, že mi to lidé často připomínají, ale když jsem se do toho pustil, neměl jsem ponětí, že je to tak oblíbená skladba. Moc mě potěšilo, že mi předal pochvalu i třeba zpěvák Red Hot Chili Peppers, Anthony Kiedis.

Nenechte, aby vás vedlo vaše ego a respektujte ženy.

Na letošním ročníku jsem se nejvíce těšil na progresivní jazzovou formaci Alfa Mist, ale rád poznávám i další kapely. Co tě zaujalo v poslední době nejvíce?
Kendrick Lamar je jedno z mála jmen, které si vybavím. Na druhou stranu, mnohdy poslouchám hudbu, aniž bych znal jméno autora. Mě je vlastně jedno, koho poslouchám. Na svém přehrávači mám obrovská kvanta hudby, kde vím jen jedno: Líbí se mi to.

Takže tak trochu víra ve Spotify shuffle?
Ano, ten mi pomohl poznat mnoho krás v rámci klasické hudby nebo prehistorického jazzu. Hudbu poslouchám citem, ne očima.Životní zlom

Brzy budeš slavit padesát let a rád bych se tě na něco dotázal, jakožto životem otřískaného muže. Na tomto festivalu se potkávám se svými přáteli z řad umělců, novinářů ale i korporátních zaměstnanců. Mnozí z nás zažívají tzv. krizi kristových let a často se ptáme: „Neuteklo nám něco? Jsme na správné cestě?“ Co bys nám řekl, abys nás uklidnil a nasměroval správným směrem?
(Smích) (Ziggy si dopřál dlouhou odmlku a hluboké zamyšlení, pozn. autora) Používejte méně své ego! Nenechte, aby vás vedlo vaše ego. Čím muž zraje, tím lépe poznává své ego. Stejně tak milujte a respektujte ženy! Vnímejte ženu jako svou budoucnost. Dnešní muži, především tvá věková skupina, by měla stát včele hnutí, které je chápavější a emocionálně propojená s city a zkušenostmi ženy. Muž nemá zničit své ego, ale spíš vědět kdy ho použít. Hlavně v dnešní době musíme vědět, kdy být v pozoru a mít lásku ve svém nitru. Mrzí mě kolik bolesti je kolem nás a to nemluvím o tom, co jsme schopni provádět naší planetě. Všude je chaos a ultra dominantní EGO, které říká: „Berte bouchačky a zabíjejte se!“ Způsobili jsme již mnoho bolesti, ale tvá generace stále může mnohé změnit. Jsi stále dost mladý na to, abys pomohl změnit svět. Bez ega! Ale pozor, absence ega neznamená slabost. Schopnost kontroly je mnohem větší síla. Ten, kdo odejde od pouliční bitky, není nutně slaboch.

Děkuju za tyto myšlenky, které se promítly nejen do nového alba Rebellion Rises, ale i do tvé tvorby pro děti a charitativních aktivit. Poslední rok chodím pravidelně jednou měsíčně pouštět hudbu pro nevidomé a slabozraké do pražské centrály sdružení SONS. Jakou bys mi doporučil skladbu z tvé diskografie, kterou bych měl v budoucnu pustit?
Love is my religion! Nese v sobě myšlenku, se kterou se dokáže ztotožnit každý. Láska je tou ultimátní vírou a základ, na kterém se všichni mohou shodnout. Láska je jediný způsob jak sjednotit lidstvo. Ideálně prosím, sáhni po akustické verzi, která je ještě emotivnější než studiová verze.  

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/09

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Ziggy-Marley-V-lasce-je-moudrost~08~srpen~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.