muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatní nástrojeZázraky ihned, divy do dvou dnů

21.4.2004 | Autor: Radek Plánka | sekce: pro muzikanty - články

Zázraky ihned, divy do dvou dnů

Zázraky ihned, divy do dvou dnů

Společnost Miditemp, zabývající se vývojem a výrobou MIDI přehrávačů, je muzikantskou veřejností již poměrně dobře známa. První kousky měly pouze interní paměť, do níž se před produkcí nahrávaly songy, učinila se patřičná nastavení - a jak to hrálo! Další typové řady už byly vybaveny SCSI disky a rázem se staly favority pro širokou skupinu profesionálních umělců (profesionální vzhledem k dosti vysoké ceně přístroje).Tyto mašinky byly schopny přehrávat MIDI soubory, synchronizovat je s audio vzorkem a ještě podle typu řídit od dvou do osmi MIDI nástrojů, syntetizérů, portable keybordů, efektových, kytarových multiefektů, světel a dalších přístrojů, používajících rozhraní MIDI. No, jen si představte situaci, kdy kapela hraje a během produkce každý z členů hledá volný okamžik pro změnu zvuku nástroje, přepnutí efektu pro zpěv a nebo jen pro včasné zapnutí patřičného světla, osvětlujícího sólistu. Čekat od takto soustředěných jedinců maximální hudební a vizuální výsledek je jen těžko myslitelné, a právě pro tyto účely slouží Miditemp, který po patřičném nakrmení daty provádí veškerá nastavení v naprosté synchronizaci se songem. Tyto schopnosti dovolují kapelám vytvořit vysokou flexibilitu skupiny při live produkci. Pokud si pamatujete hordy kláves, přepínání jednotlivých rejstříků nosem a jinými groteskními způsoby, jistě víte, o čem hovořím. Čas však neúprosně běží a my zde máme zde k otestování nejnovější přírůstek z rodiny miditempů s přívlastkem Multistation - a hned ostře našlapanou verzi M8-CD. Jeho staršího bráchu používám již po dobu sedmi let a jsem docela zvědav, co Němci přidali tentokrát. Jen tak na okraj, tato zařízení se nekompletují v Číně, ale na Slovensku, a to v Bratislavě.

Popis přístroje
K přístroji rackové velikosti výšky 1U je přibalen ovládací panel, síťový kabel a manuál. Na čelním panelu přístroje nacházíme konektor pro switch pedál, sluchátkový výstup a dva linkové vstupy. Dále je zde slot pro Smart Media kartu, konektor k propojení USB, čtveřice indikačních LED diod, dva precizní konektory typu kanon na propojení s ovládacími panely, jež mohou být dva. Úplně napravo jsou nad sebou umístěny CD a disketová mechanika a vypínač Power. Zbývající (jak již bystrý čtenář určitě předpokládá) se nachází na zadním panelu, který je zaplněn ještě více. Je zde zásuvka pro síťovou šňůru, sedm standardních konektorů MIDI In vedle sedmi MIDI Out, čtveřice konektorů jack Line Out, dvojice výstupních konektorů video S-VHS, osm MIDI In, osm MIDI Out (typu šestikolík) a klasika, cinche. Aby toho nebylo málo, nad těmito konektory je umístěn padesátipinový konektor sloužící k propojení s SCSI externím hard diskem. To je na takovou malou potvůrku docela dost, a už podle množství konektorů správně tušíte, že tento test může jen velmi zevrubně popsat funkce tohoto nadupaného drobečka.

Popis ovládacího panelu
(Remote Controller)
Nedílnou součástí zařízení je ovládací panel, který je dodán s velice účelným polstrovaným látkovým pouzdrem s přihrádkou na propojovací kabel v délce pět metrů. Samotný ovládací panel má úctyhodný rozměr 275 x 97 mm a výška 15 mm. Na levé straně vévodí obrovský dotykově citlivý displej 320 x 240 bodů, jenž umožňuje velice pohodlně provádět požadované změny. Kdo si jednou zvykl na velká grafická zobrazení s možností přímé odezvy na prováděnou změnu, ten si bude chrochtat blahem i zde. Jenom si pánové hudebníci budou muset čas od času displej řádně vypucovat. Pro přímou práci na pódiu jsou i zde klasické ovládací prvky. Význam a funkce jednotlivých tlačítek je patrný z obrázku. Za zmínku stojí chod kolečka alfadial s definovaným krokem, usnadňujícím přesné zadávání hodnot nebo vyhledávání. Tlačítka mají ideální tuhost stisku, a nehrozí tudíž náhodné sepnutí při nechtěném zavadění. Samozřejmostí je příjemné červené podsvícení ovládacích prvků, které usnadňuje ovládání v potemnělých prostorech.

Funkce a možnosti
Tak, a jde do tuhého, manuál tohoto drobečka je dost objemné čtení - a cílem tohoto článku je nakouknou a ochutnat, ale zdaleka ne popsat a vysvětlit. Doufám, že mi učení kolegové prominou mou strohost v popisu funkcí, ale většina muzikantů jsou především umělci, a teprve potom z donucení technici a programátoři. Tak co nám tento diblík nabízí? Po spuštění se rozsvítí displej a přivítá vás grafická upoutávka Miditemp Multistation, nahraje se systém a následovně se zobrazí graficky velice přehledné, ikonami vybavené okno. M8-CD je vybaven HD a kapacita se může pohybovat v rozpětí od 40 GB do 120 GB, což je taky dobrá zpráva vzhledem k snižujícím se cenám HD na trhu. Tak, když je jasné, že s úložným prostorem není třeba tolik šetřit, podíváme se, co do něj můžeme naládovat nebo "naloudovat".

Player
Nahrává a přehrává MIDI formát 0 a 1, umožňující efektivně editovat song a používat jej jako komfortní sekvencér se všemi obvyklými funkcemi. Zvláštností je možnost spouštět dva songy a plynule přecházet z jednoho do druhého, něco podobného, co předvedl Korg na PA-80. Synchronizace MIDI a audio vzorků skýtá nepředstavitelné možnosti při přehrávání, kdy nám vzhledem k velikosti disku může k MIDI skladbě zazpívat do naší produkce naprosto věrný živě nahraný vokál, nebo zaznít "live" nahraný nástroj, a dotvořit tak perfektní obraz vystoupení (ukázky těchto synchronizací jsou obsaženy na disku přístroje).

Zvuková karta
Pokud nevlastníte nějaký ten syntetizátor, tak vám docela dobře poslouží integrovaná 64hlasá zvuková karta kompatibilní s GM, GS standardem s 2x 16 kanály MIDI. V operační paměti RAM je uloženo 40 MB vzorků, které pocházejí z dílny firem Roland, Akai a EMU. Pokud mám hodnotit zvuk tak je docela solidní. Co byste taky chtěli za objektivitu po muzikantovi, zvyklému na vysoce kvalitní zvuk vycházející z keyboardu Yamaha Tyros!

Audio
Přístroj je schopen nahrávat až 8 mono, 4 stereo audio stopy ve formátu wav nebo aiff.
AD/DA převodník je dle informací výrobce 24 bitový. Ve výbavě je i 32 bitový DSP Procesor. Parametry efektů reverb, echo, chorus jsou programovatelné.

mp3
V dnešní době již velmi dobře známý a používaný zvukový formát se ztrátovou kompresí a malým nárokem na paměť, zvaný MP3, našel své místo i zde. Miditemp tudíž jde s módním trendem, a i do této mašinky přidává modul mp3 dekodér, umožňující přehrávání tohoto zvukového typu. Tedy velmi sympatická informace pro nás, hudebníky.

Karaoke
Zobrazování textu na displeji ovladače nebo na externím monitoru je další příjemností, kterou nám Miditemp nabízí. Ti majetnější mohou sáhnout po videoprojektoru a promítat text třeba na plátno.

Mix
V této sekci je možno vše se vším mixovat, efektovat a směrovat. Pro přehrávání si lze vybrat jakýkoliv zdroj MIDI soubor, audio CD a mp3. Výběr adresářů, podadresářů a souborů je díky velkému dotykovému displeji podobný práci s PC. Dokonce si v menu můžete zvolit DJ mixpult s automatizací, crosfaderem - a stát se tak DJem.

Pár vět na závěr
Máme tu závěrečné hodnocení a to ne vždy bývá objektivní. Je nadevše jasné, že před sebou máme profesionální výrobek, který toho hodně umí. V jednom přístroji se zde sešlo snad vše, co by hudebník, jenž používá a nahrává MIDI i audio soubory, chtěl. Pokud něčí sen zahrnuje řízení několika MIDI zařízení najednou, synchronizovat MIDI s audiem, přehrávat mp3 soubory, při tom všem promítat karaoke třeba na strop, a nebo jen se stát DJ s jedním z nejdražších mixpultů a zároveň přehrávačem na trhu, našel to pravé ořechové. Ale teď vás vrátím asi zpět na zem, tato věcička, kterou jsem měl na stole, stojí 120 000 Sk. Jestliže preferujete MIDI a oželíte displej, tak mohou vaše kroky směřovat k verzi MP88 W nebo MP22-CDW, což vás bude stát přibližně o polovičku míň něž testovaný přístroj M8-CD.
Každopádně radím si přístroj dobře vyzkoušet a osahat, protože toho umí opravdu požehnaně. Jako alternativní řešení se nabízí dobře vybavený přenosný počítač a nebo v současné době nové interaktiv portable keybord. Při rozhodování přeji šťastnou ruku, neboť rozhodování je velice složitá věc.


info
Miditemp Multistation M8-CD je přístroj, který zvládá současnou práci s MIDI soubory, s audiem i texty. Cena je 120 000 Sk.
plus
velikost
CD mechanika
SM karta
USB
8/8 MIDI In/Out
dotykový velký a přehledný display
karaoke
SCSI
S-VHS
minus
cena
prodleva při načítání souborů


Psáno pro: časopis Muzikus 2004/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Zazraky-ihned-divy-do-dvou-dnu~21~duben~2004/

Komentáře

celkový počet: 2

Standa  MIDITEMP MP88W
michal kováčik  Re: MIDITEMP MP88W

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.