Yllas

Ahoj strýčku,

 

prosím tě, mám takový dotaz. Poslední dobou hraju pouze doma a stalo se také to, že jsem se přestěhoval do paneláku na koleje (jelikož jsem šel na vejšku) a nemůžu tady prostě hrát naprosto hlasitě. Hledám nějakou vhodnou alternativu, jak cvičit aktivně na kytaru, a přitom zároveň nenaštvat sousedy a také spolubydlu, který nemá moje hraní na kytaru ani basovku, kterou občas do ruky také chytám, vůbec rád. Můžeš mi, prosím Tě, poradit s ideálním řešením? Jsem už celkem bezradný... Zn.: Nemám moc peněz. :-)

 

Díky, zdraví synovec Jakub z Liberce

 

Ahoj, Jakube!

 

To víš, že ti velice rád na takovou otázku odpovím a určitě si pak najdeš ideální cestu k tomu, abys mohl i při studiu pohodově a aktivně cvičit na hudební nástroje. :-) Nejdříve bych to vzal cestou mrknutí se po malém kytarovém kombu na cvičení. Takové malé kombíčko dnes můžeš hravě pořídit od patnácti set do tří tisíc korun. Takže by mělo být dostupné i Tobě jako studentovi. Velká výhoda je, že to snadno přeneseš, zapneš a už hraješ. Když to připojíš do počítače, neřešíš žádné problémy s latencí, nicméně tu vidím nějakou tu nevýhodu. S takovým kombíčkem nezahraješ velký koncert a také je tu ta věc, že nemusí sluchátkový výstup vždy mít pěkný zvuk, a taky jde o věrnost kytarového zvuku na výstupu pro nahrávání... Nicméně malé kombo je jedna z možností a jen ty můžeš posoudit, jaká je přesně tvá situace na koleji.

Další možností je hraní přímo přes počítač a pak zpět do sluchátek. Dnes se nemusí investovat do takovéto možnosti moc korun, slušná zvukovka a sluchátka už tolik nestojí. Pokud chceš kvalitní zvuk, je dobré určitě koupit lepší zvukovou kartu a se softwarem nespoléhat na freeware. To hlavní je, že máš na výběr mnoho efektů, virtuálních aparátů..., dá se to snadno ovládat a máš nepřeberné možností v nastavení. Jako největší nevýhody zde vidím umělost digitálního zvuku a taky možný brum a šum. V počítači se to hůře odstiňuje. To je ode mě vše ke druhé možnosti.

A co mě nenapadá? Máme tu ještě třetí možnou variantu. :-)

Slyšel jsi někdy o multiefektu? Ty se dají koupit taky asi tak od patnácti stovek a mají mnoho funkcí. Blbý je, že může mít trochu větší rozměr. Dražší mulťáky jsou v podstatě nahrávací studia, která lze velice jednoduše napojit do PC přes USB. Bývají do racku. Další věcí je, že lze použít také podlahový multiefekt. Těch je dnes již celá řada a určitě lze najít nějaký vhodný.

A teď jsem si vzpomněl: Ještě lze použít mobil. Existuji zvukové karty pro mobily i softwary (free i placené) pro simulaci aparátu.

No a to jsou všechny možnosti ohledně hraní na kolejích, co starého dobrého Yllase momentálně napadly. Teď je jen na Tobě zvolit si tu správnou a trochu hledat. Věřám, že s trochou toho vašeho internetu to kluk jako ty hravě zvládne.

 

Zdravím z Muzikusu, strýček Yllas

Psáno pro časopis Muzikus
Tagy