Yllas

Yllas
Yllas

Ahoj strýčku Yllasi, mám dotaz ohledně stínění kytary Fender Stratocaster. Mám na ní snímače Lace Sensor, a ty by měly být úplně bez brumu, přesto mám dojem, že chytají slabě bručení ze sítě. Taky mě překvapilo, že kablíky od nich vedou bez stínění, jsou to od pohledu úplně normální dráty. Mně se líbí, jak ty Sensory hrají, protože víc táhnou. Ale poraď mi, co s tím mám dělat. Měly to být snímače odolné k rušení, tak proč mám tedy problém? Zdraví synovec Otakar

 

Milý Oto, snímače Lace Sensor mají zvláštní konstrukci, která omezuje indukované rušivé signály. Ale pozor, nejsou to snímače typu humbucking. Takto se označují snímače dvoucívkové. Ty skutečně velice účinně potlačují rušivý brum (nikoliv tedy šum nebo syčení) v signálu z kytary, ale jak víš sám, za cenu změny barvy tónu. Hlavně na výškách je tu dost podstatný rozdíl. Jednocívkové snímače prostě hrají jinak, nicméně oba druhy mají své výhody. Normální jednocívkový kytarový snímač vytváří zvláštní magnetické pole pro každou strunu, zatímco Lace Sensor pracuje s třiceti šesti magnetickými poli, což znamená daleko rovnoměrnější rozložení magnetismu.

 

Pro pořádek si můžeme zrekapitulovat jejich druhy pro Stratocaster (jsou to vždy tři, někdy odlišně značené, snímače): Strat Plus se zlatou nálepkou má historicky korektní, přirozený zvuk starého snímače bez brumu. Strat Plus Deluxe s modrou, stříbrnou a modrou je s teplejším zvukem, druhá verze s modrou, stříbrnou a červenou je pro ještě větší signál z kobylkového snímače. Strat Ultra s modrou, zlatou a dvojitou červenou nálepkou se ještě více zvukově blíží kytarám typu Superstrat. Podobné typy snímačů se samozřejmě vyrábějí i pro kytary typu Telecaster (dvě verze snímačů Tele Plus). Takže abychom celou informaci shrnuli, nečekej stejné chování snímačů Lace Sensor jako u klasických humbuckerů. V tomto případě platí „něco za něco“, je to kompromis mezi zachováním původního zvuku singlů a větší odolností vůči elektromagnetické indukci z okolí. Pokud bys byl stále nespokojený, doporučuji ti natřít vnitřní dutiny kytary pod ochranným krytem vodivým lakem a povrch nátěru spojit se zemí u výstupního jacku. Tím by se problém měl definitivně vyřešit.

 

Hodně dobrých nápadů a ještě lepší zvuk přeje Yllas

Psáno pro časopis Muzikus