Yllas

Yllas
Yllas

Milý strýčku, chtěla bych začít s nahráváním vlastního zpěvu na již hotové podklady a potřebuji, aby to bylo co nejkvalitnější, bohužel však o tom vůbec nic nevím. Co je k tomu všechno třeba a bylo by možné to dělat všechno přes PC? Kdybys mi mohl poradit a napsat, co všechno bych já, jako úplný začátečník, potřebovala, abych si mohla doma udělat takové malé nahrávací studio a popřípadě kolik by takové studio stálo? S tisícerým díkem Tvá neteř Jarmila.

Milá Jarmilo! Musím přiznat, že ses do toho pustila opravdu s vervou. Nakousla jsi snad ze všech možných stran problematiku značně rozsáhlou, která se studuje dlouhá léta.

Ale abych z toho pouze akademicky nevybruslil a také abych tě neodradil, pokusím se tě alespoň trochu navést.

Píšeš, že chceš nahrávat vlastní zpěv na již udělané podklady a chceš, aby to bylo kvalitní. Určitě bys měla mít alespoň základní znalosti o zvuku jako takovém - o jeho průběhu, dynamice, barvě... S tím pak úzce souvisí výběr mikrofonu, na který budeš nahrávat. Pokud s tím nemáš žádné zkušenosti, určitě si nech poradit od nějakého odborníka nebo si někde ve studiu zkus nahrát svůj hlas, abys zjistila, co od toho můžeš očekávat.

Ptáš se, jestli je možné vše dělat na PC. Já odpovídám, že ano. Ale opět je to pojem velice široký. Začíná už koupí počítače, následně patřičného hardwaru a v neposlední řadě i softwaru. Poté konfigurace celého systému, instalace plug-inů...

A co se týče sumy za takové "malé nahrávací studio"? Tady se asi nejvíc dotkneme toho, co pro tebe znamená slovo "kvalitní". Můžeš začít na nějakém vyřazeném kancelářském PC a laciné zvukovce, kdy bude výsledek z mého pohledu určitě nekvalitní, a v opačném extrému skončit u digitálních workstationů za statisíce. Nicméně věz, že pro takovou běžnou domácí práci se pohybuješ v řádu několika desítek tisíc korun.

Takže jak to shrnout? Možná se ptáš, proč jsem ti jednoduše neřekl, aby sis koupila to a to a hotovo. Neřekl, protože to prostě nejde. Pokud se nahráváním budeš opravdu zabývat a budeš chtít produkovat skutečně kvalitní snímky, dáš mi jednou za pravdu. Doporučuji ti se ze všeho nejdříve o nahrávání více poučit a pak teprve začít nakupovat a tvořit. Dnes už je dostupná spousta materiálů, ze kterých lze čerpat. Pokud nemáš problémy s angličtinou, získáváš další výhodu. Přečti si například Praxi zvukové techniky Václava Vlachého, ale studuj i jiné pulikace, články v časopisu Muzikus a v neposlední řadě také internet.

Nejlepší škola je samozřejme praxe, ale ani ta se neobejde bez nezbytných teoretických základů. Najdi si někoho, kdo by ti mohl poradit tváří v tvář. Pohovořit s člověkem věci znalým je stokrát lepší než stohy knih. Ale znovu podotýkám, že se hlavně musíš mít na co ptát!

Přeji ti hodně trpělivosti a mnoho úspěchů na tvé cestě "home recordingem"!

Tvůj strýček Yllas, yllas@muzikus.cz

Psáno pro časopis Muzikus