muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukYllas

5.8.2011 | Autor: strýček Yllas | sekce: pro muzikanty - články

Yllas

Ahoj strýčku Yllasi, chci se zeptat, zda mohu napájet efektové krabičky z jednoho adaptéru (s dostatečným výkonem, všechny jsou na 9 V). Vzhledem k tomu, že každá krabička mi zvyšuje úroveň brumu z reproduktorů (a myslím si, že je to díky nekvalitním napáječům), možná by se vyplatilo nechat vyrobit jeden výkonný kvalitní devítivoltový napáječ a připojit na něj všechno. Díky za odpověď a pozdravuj tetu Sally. Synovec Carlos

Drahý Carlosi, děkuji ti za milý pozdrav, rád ho tetě vyřídím. K tvému dotazu mohu jen dodat, že nejsi sám, komu způsobují problémy řetězce efektových krabiček. Elegantním řešením je pedalboard, který si můžeš vyrobit, nebo pokud nejsi technicky zdatný, určitě si vybereš z pestré nabídky na trhu. Oblíbené jsou například pedalboardy Boss, které mají tvar plastového kufru s krabičkami napevno propojenými uvnitř. Kufr jenom otevřeš, napáječ zapneš do sítě a připojíš se ke kytaře a zesilovači. Výrobce počítá i s možností připojit kytarovou ladičku, vše je napájeno kvalitním stabilizovaným zdrojem stejnosměrného napětí. Odpadají i starosti s kabelovým salátem, do kterého se na pódiu můžeš zamotat. Ideálním řešením je v tomto případě používat krabičky na 9 V od stejného výrobce, pokud však máš efekty různých značek a rozměrů, je třeba vyzkoušet, jak budou v pedalboardu sedět. Co se týká výkonu napáječe, měl by s dostatečnou rezervou dodávat maximální proud, rovný součtu všech proudů odebíraných jednotlivými efekty. Hodnoty se udávají v mA a najdeš je v technických údajích (pokud je výrobce neudává, nezbývá než změřit odběr každé krabičky zvlášť). Největší nároky mají zpravidla digitální efekty typu reverb, delay nebo pitch shifter, nejmenší odběr můžeš očekávat u klasického fuzzu se dvěma tranzistory. Pokud na krabičce nebo uvnitř nic nesvítí, spotřeba proudu je o to menší. Klasické efekty typu Univibe používají pro řízení modulace malou žárovku s fotorezistory, u nich je tedy lepší napájení ze sítě (výjimkou je například Micro Vibe od Voodo Lab, kterému stačí devítivoltová baterie). K odstranění brumu však může přispět i společné napájení zesilovače a efektů z jedné zásuvky, aby nevznikaly zemnící smyčky. Ve zkušebně, která je v blízkosti zdrojů rušivé elektromagnetické indukce (elektromotory, svazky síťových kabelů, natažené pod podlahou nebo ve zdi), budeš mít větší problémy. Konečným řešením je použít Noise Suppressor, tedy potlačovač šumu nebo hluku. V pauzách mezi tvojí hrou se tak sníží na minimum i brum, indukovaný přímo do snímačů kytary. Na další dotazy se těší a úspěšný boj s nepříjemným vrčením přeje Yllas.

Psáno pro: časopis Muzikus 2011/01

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Yllas~05~srpen~2011/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.