muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukYllas

5.4.2016 | Autor: strýček Yllas | sekce: pro muzikanty - články

Yllas

Milý Yllasi,
s naší kapelou jsme se rozhodli, že se složíme na profesionální studio a natočíme v něm desku. Nemáme s tím ale moc zkušeností a peněz na to máme tak tak. A tak Tě žádám o radu. Co je dobré udělat pro to, abychom ve studiu mohli strávit co nejkratší dobu? Natáčecí dny nejsou zadarmo a my bychom neradi vyhazovali své úspory z okna. Předem díky moc za rady!
Vašek

Milý Vašku,

přípravu na natáčení se opravdu velmi nevyplácí podcenit. Obzvlášť ve studiu totiž platí dvojnásob, že čas jsou peníze, a tak je dobré jej opravdu efektivně využít a co nejvíc věcí vyřešit ještě předtím ve zkušebně, tedy v podstatě „zadarmo“.

Zásadní věc je, abyste si opravdu dobře ujasnili aranžmá a formy písní. Čím detailněji budou vaše písničky dotažené, tím méně se budete zdržovat vymýšlením a zkoušením až během nahrávání. K tomu je dobré si dopředu pořídit nějakou demonahrávku, klidně nahranou jen na diktafon nebo úplně „na hulváta“ smíchanou v nějakém základním nahrávacím programu. Naživo, když písničku hrajete, se totiž spousta drobných detailů a nedodělků může schovat v celkovém hluku. Pak by na vás tyto detaily mohly ve studiu dost nepříjemně „vybafnout“.

Další důležitá věc je, opravdu precizně nacvičit jednotlivé party, které máte v plánu točit. Pokud se domníváte, že se to nějak „vydžemuje“, tak si buďte jisti, že na výsledné nahrávce to fungovat nebude. Připravte se taky na to, že i ten nejjednodušší part, který zahrajete na koncertě „levou zadní“, se může za zdmi studia s tikajícím metronomem a zbytkem kapely, soustředících se na každý detail, proměnit v noční můru. Nepodceňujte metronom, nebo se vám ve studiu pomstí!

A také není na škodu uvést své vybavení do co možná nejlepšího stavu, ať se nemusíte zdržovat neladícími oktávami, chrchlajícími lampami a lupajícími kabely...

Je také dobré mít alespoň hrubou představu o zvuku, kterého chcete docílit. Není proto špatné s sebou přinést nějakou muziku, která vás inspirovala. Těm, kteří na tom budou pracovat, to může pomoct jako dobré vodítko.
Hodně štěstí, a ať vám to vyjde!
Yllas

Psáno pro: časopis Muzikus 2015/08

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Yllas~05~duben~2016/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.