muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraYllas

5.6.2020 | Autor: strýček Yllas | sekce: pro muzikanty - články
Drahý strýčku Yllasi,

za pár dní budou prázdniny a po nich nastoupí dva členové naší kapely na studia do Prahy a je možné, že nebudou moci odehrát některá naše vystoupení. Můžeš mi poradit, co s tím?

Tvůj synovec Tonda.

Milý Toníku,

možností je několik. Ta první a relativně nejjednodušší je, že prostě opustí chlapci kapelu a nabereš nové členy. To má samozřejmě svá úskalí. Ale
jednu věc ti poradím hned na začátku. Za těch spoustu let, co brázdím vody hudby, jsem se setkal s mnoha muzikanty a různě obměňoval posty. Mohu tě ale ubezpečit, že pokud chceš někoho natrvalo, nemusí to být vždy ten nejlepší. Je důležitá i povaha. Když ti bude při šňůře zájezdů neustále opakovat, jak on „... by to vše dělal jinak,“ přestože nic ještě nedokázal, dlouho se to vydržet nedá. Co je mu platná skvělá technika a um na nástroj, či skvělý hlas, když se s ním nedá komunikovat? To pak oceníš v autě a na hotelovém pokoji sice o něco horšího hráče (netvrdím, že nic nemusí umět), ale fajn člověka. Takže při výběru spoluhráče ber na vědomí i jeho povahu. Druhá možnost je pravidelný záskokář. Prostě si na určitý post v kapele zaučíš dalšího muzikanta, který bude připraven za stálého hráče zaskakovat. Tato varianta je ideální v případě, že máš termíny vystoupení dané hodně dopředu a záskokář si je může ve svém programu obsadit tvou kapelou (má totiž ještě určitě jiné aktivity). No a konečně za třetí, můžeš prostě požádat o záskok nějakého profi muzikanta. Strčit mu noty a „hrej!“ Při vlastní tvorbě je to ale velmi záludné. Styl jeho hraní nemusí vždy korespondovat s vizí vaší kapely. Jednou jsem na náš koncert pozval kamaráda kytaristu profíka na záskok. Oba jsme se těšili, jak si pěkně zahrajem’, on skvělý notař, prostě nebylo co řešit. Jenže on je skvělý jazzový kytarista. A tak veškeré písně na kytaru zněly jak od Pata Methenyho. Což třeba u rockové pecky bylo už fakt hodně za hranou. A potom ještě zbývá řešení jednoho nejmenovaného muzikanta, který tak dlouho hledal optimální sestavu, až si vše našlapal do kompjútru, a jezdí teď sám, a večer na pokoji si říká, jak by vše udělal jinak.

Tvůj strýc Yllas

Psáno pro: časopis Muzikus 2020/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Yllas~05~cerven~2020/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.