muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraYllas

1.7.2020 | Autor: strýček Yllas | sekce: pro muzikanty - články
Čágo, drahý strýčku Yllasi,

prosím tě, mám dotaz ohledně pedalboardu. Nevím, jak si ho sestavit. Musím se přiznat, že jsem takovej hudební „hybrid“, nebo jak to nazvat. Asi rok zpátky jsem hrál v metalové kapele a nyní to vypadá, že budu hrát v rockové, nebo dokonce bluesové skupině. Nu co k tomu říct, asi stárnu. :-) Nicméně potřebuju poradit hlavně s pedalboardem, který musím uzpůsobit měkčímu stylu. Kytaru nemám nic extra, mám zkrátka Gibson SG Speciál. Dále mám hlavu Peavey 5150, nicméně budu si kupovat Peavey Classic 50. To by mohl být dobrý základ. Ale s tím pedalboardem nevím, co do něj zařadit. Jasná je nějaká ta ladička... Co ale dál? Nějaké zkreslovadlo, nějaký reverb, kvákadlo je otázkou (Hendrixe hrát nebudu). Díky za případné rady,

Tvůj synovec Jirka


Ahoj Jiří,

tvá otázka není moc překvapivá a určitě ti rád poradím nějaké dobré efekty do takového bandu. Určitě víš, že je to hlavně na tobě, a sám si musíš nakonec zjistit, co ti sedí, a co ne. Tak trochu celoživotní cesta... Nejprve určitě zjistíš, že Peavey Classic 50 kreslí sám opravdu dobře. Otázkou je, zda vůbec a čím dokrmovat. Velice dobré zkreslovadlo je například Open Road. (Nehledá se úplně lehce, tak tady: https://truetone.com/v2-open-road/.) V Čechách moc známé není, ale hraje naprosto famózně. Porovnal jsem ho s Bossem SD-1. Obě by mohly být tím, co hledáš. Jsem si jistý, že něco takového patří do každého „bluesového“ pedalboardu. A pokud chceš mít zvuk jako Eric Clapton, jdi do pedálu Marshall Bluesbreaker! A co dále? Určitě doporučím Digital Delay DD-2, rovněž Boss. Asi není třeba připomínat, že „na něm udělali kariéru“ například U2, ale i další... Efekt ti zkrátka obohatí zvuk a bude se to do kapely více než hodit. K němu pak můžeš hodit bráchu - chorus Boss Digital Dimension DC-3 nebo něco takového. Dnes se těžko hledá, a je drahý... Jelikož žijeme ve 21. století a nevím, zdali jsi na kytaru sám, ale pokud ano, doporučím ti ještě přihodit looper. Je jich celá řada a mým osobním favoritem ovšem je TC Ditto Looper, ten nejjednodušší. S takovouto srandou můžeš koncert odehrát pomalu sám. Zvládneš si „naloopovat“ linku a pak dohrát další pasáž. Chce to ovšem cvik. Když zůstaneme u Bosse, tak není špatný například Boss RC-1 nebo i jeho složitější varianta RC-3. Možností už je tady celá řada. Nešikovné je ovládání, kde máš všechno pomalu jen na klikací čudlíky... To víš, jsem stará škola. Vše pak hoď do nějakého pěkného pedalboardu, například Gigrid (https://www.thegigrig.com/pedalboards), a je to.
Takže. tak.

Tvůj Yllas

Psáno pro: časopis Muzikus 2020/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Yllas~01~cervenec~2020/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.