Ukulele v rocku I - Zahrajte si rockové pecky na ukulele!

Ukulele v rocku I - Zahrajte si rockové pecky na ukulele!
Ukulele v rocku I - Zahrajte si rockové pecky na ukulele!

Už jste slyšeli na internetu písničku Smells Like Teen Spirit od Nirvány hranou na ukulele? Nebo jak hraje Jake Shimabukuro píseň od While My Guitar Gently Weeps od George Harrisona? A chcete se na ukulele naučit? Tak čtěte dál.

Dnes zde začne pětidílný workshop hry na ukulele. Možná jen znáte ukulele ze scénky s Felixem Holzmanem nebo se vám vybaví písnička Milionář od Jarka Nohavici. A také se možná divíte, jakou má spojitost ukulele a rock. Asi máte představu, že ukulele patří jen mezi trampy, nanejvýš někdo by ho situoval do swingu, ale spojitost mezi ukulele a rockem tu je.

 

Stejně jako všechno dobré rockové pochází z Anglie, tak i spojení ukulele a rocku pochází odtud. V roce 1921 začíná vystupovat v Anglii komik, zpěvák a konferenciér George Formby (na jeho otce George Formby seniora se chodil do kabaretu dívat a učit se od něho jeho gagy Charlie Chaplin).

Formby jednou zahlédl, jak nějací divadelníci hrají při svém vystoupení na ukulelové bendžo. Tak si ho také pořídil, naučil se několik akordů a na další svém vystoupení se na něj se doprovázel. Když zjistil, že takové vystoupení má úspěch, začal se na ukulelové bendžo doprovázet. Do konce své kariéry stačit natočit dvacet dva filmů, kde v každém byly čtyři písničky. Ale co je důležitější, zdokonalil práci pravé ruky, kde začal používat takzvaný "split stroke", což je variace různě synkopovaných úderů pravou rukou přes všechny struny. Doporučuji si na YouTube najít nějakou Formbyho nahrávku a počkat si na ukulelové sólo.

 

Po druhé světové válce se několik filmů dostalo i k nám do České republiky a ovlivnilo české hráče na ukulele nebo ukulelové bendžo. Například Jiřího Suchého, Kapitána Kida a Frantu Turka ze skupiny KTO, což uznávám, nejsou rockoví hráči. Ale vraťme se do Anglie. Mezi obdivovatele Formbyho patří George Harrison. Když jezdil s The Beatles na koncertní šňůry, vozil s sebou dvě ukulele, na která hrával. Plně se jeho hra na ukulele objevila až v jeho sólové dráze, například na jeho posledním albu Brainwashed. Zároveň spolupracoval s George Formby Society a také s The Ukulele Society of Great Britain, kdy na jejích setkání hrával buď sám nebo spolu se synem Dhanim písničky od George Formbyho. Krásná ukázka jeho hry na ukulele se nachází na DVD The Beatles Anthology v písničce Ain’t She Sweet.

 

Nejen Harrison, ale i ostatní Brouci hráli na ukulele. John Lenon ho použil například v písni All Together Now na desce Yellow submarine. A Paul McCartney ho použil v písni Something při svém turné Back in U.S.

 

Ukulele bylo v Anglii i zásluhou Formbyho velmi populární a pro hodně rockových hudebníků to byl první nástroj. Dva členové skupiny Queen na tomto nástroji začínali. Jednak pro bubeníka Rogera Taylora to byl první nástroj, než se zakoukal do bicích a Brain May oprášil své ukulebendžo ve schopnosti v písni Bring Back That Leroy Brown. Sólo tam zazní jen velmi krátce, ale lze na něm poznat, že se učil, ať vědomě či nevědomě, u Formbyho.

Možná vás udivuje střídání názvu ukulele a ukulelové bendžo a domníváte se, že ukulele jsou jen dva druhy. Teď vás možná vyvedu z omylu, ale ukulele je víc druhů. Jsou tři druhy dělení.

 

1) Když je tělo ze dřeva, nástroj se nazývá ukulele. Když má místo těla buben nazývá se ukulelové bendžo.(někdy zkráceně se nazývá uke-bendžo nebo bendžolele). Třetí ukulele je rezofonické a má pod kobylkou "plechový" rezonátor, stejný, jako bývá u dobra nebo steel kytary. Tělo takového nástroje může být dřevené, ale častěji je "plechové". Čtvrtou oblast zastupuje elektrické ukulele. Nemyslim dřevené ukulele, do kterého výrobce přidal piezosnímač. Myslím doopravdy elektrické ukulele, které vypadá jako zmenšenina elektrické kytary, má kovové struny a snímač. Například firma RISA takové dělá.

 

2) Další dělení je podle velikosti. Rozlišujeme čtyři. Nejmenší, a také původní, ukulele je sopránové a měří asi 53 cm. Další jsou koncertní (asi 58 cm) a tenorové (asi 66?cm). Všechny nástroje se ladí stejně (jak naladit nástroj se dozvíme v dalším díle). Rozdíl je jen v barvě tónu a pro některé hráče je zde výhodou, že na určitou velikost ukulele lépe poskládají prsty levé ruky. Poslední nástroj je barytonové ukulele (přibližně 76 cm). Tato velikost vznikla jako poslední a ladí se o kvartu nebo kvintu níž než předcházející nástroje.

 

3) Poslední dělení je podle počtu strun. Z devadesáti procent se setkáte s ukulele, které má čtyři struny. Tento počet je velmi dobrý pro sólovou hru, ale i doprovod. Tento počet není ale konečný. Protože se na nástroj doprovází sóloví zpěváci, časem vzniklo i šestistrunné ukulele, kde jsou dvě struny normálně naladěny a dvě struny naladěny v oktávách. Další varianta je osmistrunné ukulele, kde dvě struny jsou naladěny v unisonu a dvě struny v oktávách. A poslední nástroj má deset strun a dokonce i vlastní název. Říká se mu tiple a má dvě krajní struny zdvojené a prostřední dvě struny jsou dokonce ztrojené. Všechny tři nástroje mají dřevěné tělo.

 

Který nástroj si nakonec vyberete, nechám na vás. Ale jestli se chcete učit přesně podle wokshopu a zatím jste na žádný nástroj nehráli, nekupujte si barytonové ukulele. Museli byste si přepisovat názvy akordů.

Psáno pro časopis Muzikus