přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraStanda Jelínek - Ikona české kytary

27.09. | Autor: Vladimír Dvořák | sekce: pro muzikanty - články

Standa Jelínek - Ikona české kytary


fota: Lukáš Fronk, Vilém Čok a archiv S. J.

Jeden z mála českých kytaristů, kteří dlouhodobě úspěšně spolupracují s naprostou profesionální špičkou českých popových a rockových interpretů. V jeho hře se ideálně pojí bezprostřednost a živelnost projevu s pohotovostí a spolehlivostí. Na následujících řádcích se můžete začíst do pohodového a inspirujícího povídání s touto ikonou české kytary...

Ahoj Stando, já tě pamatuju už nějakou dobu před revolucí, kdy jsme se potkávali na všech těch Rockfestech a Beatsalonech. Ty jsi byl jeden z prvních naší generace, kdo se z tý amatérský ligy těchto festivalů přesunul přímo do naší tehdejší profi scény. Jak ses vůbec dostal k elektrické kytaře?
Tak já nejsem z muzikantský rodiny, ale všichni strejdové hráli na kytaru na rodinných slezinách. Jako kluk jsem tak sledoval přirozený muzikantství.

Začal jsi hned kytarou?
Ano, ve dvanácti letech jsem se do toho pustil jako samouk. Je, myslím, důležitý naučit se vnímat přirozeně harmonický funkce, což třeba někteří spolužáci z lidušek nedokázali.

Co jsi poslouchal za muziku?
Dobře víš, co jsme tady v tý době mohli poslouchat. Moc toho nebylo. Především Modrý Efekt s Radimem Hladíkem, pak Michal Pavlíček, Pražský Výběr, Etc..., Abraxas, Synkopy 61, Progres...
Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus 2018/09 nebo v jeho elektronickém vydání.

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/09

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Standa-Jelinek-Ikona-ceske-kytary~27~zari~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.