přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

softwareRozšířený MIDI standard - MPE - modernizované MIDI

11.04. | Autor: Martin Jirsák | sekce: pro muzikanty - články

Rozšířený MIDI standard - MPE - modernizované MIDI


Specifikace MIDI verze 1.0 byla definována v roce 1983. Nejednalo se o jediný dokument, ale o celou řadu dokumentů. To je celých dlouhých třicet čtyři let zpátky... Skoro dvě generace. V moderní historii a současné rychlé době se jedná pomalu už o pravěk. Je na čase MIDI modernizovat nebo, najít standard nový. Pokoušel se o to například standard OSC, ale dnes si povíme o MPE.

MPE
Multidimensional Polyphonic Expression (MPE; víceprostorový vícehlasý výraz - pffff, napadne někoho ještě blbější překlad než mě?) je způsob použití MIDI, který zařízením (MIDI kontrolérům) umožňuje ovládat jednotlivé parametry na každém jednom tónu samostatně a nezávisle na ostatních. Díky tomu je možné kontinuálně měnit ohýbání tónu (pitch bend) a další jakýkoliv parametr MIDI (například hlasitost, ostrost zvuku, hloubka modulace, panorama a mnoho dalších) každého jednoho tónu nezávisle i v případě, kdy hrajeme vícero tónů současně.

Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus 2018/04 nebo v jeho elektronickém vydání.

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Rozsireny-MIDI-standard-MPE-modernizovane-MIDI~11~duben~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;
tagy
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.