přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraPsychoworld - Když u Yamahy „šumí“

9.2.2016 | Autor: Aleš Suchopár | sekce: pro muzikanty - články

Psychoworld - Když u Yamahy „šumí“


Když se v motocyklové sekci Yamahy rozhodnou vydělat něco slávy na rozruchu v hudební branži, stojí to za to. Firma spustila projekt Ah a May (pozpátku Yamaha) coby oslavu jara (Ah květen)

Tvůrci měli za úkol vyprojektovat hudební nástroje, které by vyvolávaly představu motocyklu. Nakonec se zrodil nápad pro provedení bicích a xylofon.

Psychoworld - Když u Yamahy „šumí“


První z nich dostal název Fujin dle japonského boha větru. Je sestrojen pro dva za sebou sedící instrumentalisty, čímž připomíná dvojici sedící na motocyklu. Kolem sebe mají v kruhu rozeseté dřevěné kameny xylofonu doplněné o ozvučnice. Vzhledem k tomu, že se jedná o výrobce nejznámějších motocyklů, ani nás nepřekvapí, že zpracování a použité materiály patří skutečně mezi ty nejlepší. Nerez ocel, chrom a ebenové dřevo nesnesou konkurenci. Čtveřice paliček bijících kolem sebe pak již musí každého naplno vtáhnout do víru jarního reje hudby. Vpředu namontované ozvučnice přenášejí zvuk a do kruhu rozeseté kameny se otáčejí dle určení směru a letu spolujezdcem vzadu.

Psychoworld - Když u Yamahy „šumí“


Druhý z nich, Raijin, byl pojmenován podle v šintoismu uctívaného boha blesků, hromů a bouří v mysli. V kleci rozestavěné všelijaké možné bicí nástroje ve spodní části opatřené čtveřicí šlapek ovládajících velké kotle a dupáky. Hráč sám pak při produkci lehce připomíná křečka běhajícího v kole kovové klece a mlátícího do všeho, co je kolem něj, a možností má opravdu mnoho. Možná jen větší urostlejší bubeníci budou mít stísněnější pocit, zatímco ti opravdu malí si budou muset povyskočit.

Psychoworld - Když u Yamahy „šumí“


Přestože se nakonec masivní výroby těchto nástrojů nedočkáme a ani montáž a transport by asi nebyly nejjednodušší a mnohé kapely by už definitivně proklely už tak zdržující bubeníky, kteří by se po skončení produkce s demontáží svých bicích loudali ještě o něco déle (pokud by stihli vůbec začít), je třeba konstruktérům v Yamaze přiznat, že se zadaného úkolu zhostili s nonšalancí sobě vlastní a na krku se jim houpají další vavříny.

VIDEO: FUJIN (God of the Wind) - project AH A MAYVIDEO: RAIJIN (God of the Thunder) - project AH A MAY

Psáno pro: časopis Muzikus 2015/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Psychoworld-Kdyz-u-Yamahy-sumi~09~unor~2016/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.