muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

žádnýPrecedens čili nejen návrat Doby ledové

8.6.2007 | Autor: Ilja Kučera ml. | sekce: pro muzikanty - články

Precedens čili nejen návrat Doby ledové

Precedens čili nejen návrat Doby ledové

Už čtvrtstoletí existence slaví v letošním roce skupina Precedens. Kapela vznikla původně jako undergroundové seskupení Duševní hrob a za sólovým mikrofonem stál zpěvák a textař Jan Sahara Hedl. Záhy se přetransformovala ve vlajkovou loď českého novoromantismu a ústřední pěveckou osobností se v ní stala zpěvačka Bára Basiková. Od počátku kapely je jejím motorem skladatel, textař, klávesista a výtvarník v jedné osobě Martin Němec. Od poloviny 80. let stáli Precedens v čele tuzemské novoromantické vlny díky svým moderním přístupům k hudbě i aranžmá a díky osobité temné poetice textů. Precedens postupně prodělali řadu změn, na čas se přejmenovali na Basic Beat, načas se stal jejich frontmanem Petr Kolář. V současnosti jádro kapely tvoří opět dvojice Basiková - Němec, což dokumentuje i prozatím poslední deska Aurora. Ke svému jubileu se skupina vrátila souhrnným vydáním prvních tří desek Doba Ledová, Věž z písku a Pompeje. Zejména v případě Doby ledové z roku 1987, která se na CD objevila poprvé, je tak konečně splněn dluh vůči jedné ze základních desek české rockové historie. Precedens nicméně nepatří ke kapelám, které by se příliš kochaly svou vlastní minulostí, a snaží se spíš směřovat stále kupředu. A to i přesto, že oba hlavní protagonisté mají i spoustu práce mimo kapelu. Bára Basiková shrnuje: "Teď v nejbližší době budu hostovat na koncertech tria Michala Pavlíčka, krom toho se v divadle Ta fantastika chystají různé nové projekty nejen hudební, ale i činoherní. Na podzim se bude ve slovenském Národním divadle realizovat baletní představení Lucrecia Borgia, které jsem dělala v Praze v Národním0¦ nabídky dostávám pořád a naštěstí si mám z čeho vybírat". A Martin Němec dodává: "V mém případě teď vrcholí přípravy celovečerního filmu, který podle mého scénáře bude točit režisér Juraj Herz, vedle toho dokončuji svou druhou povídkovou knížku. A kromě trapného výročí pětadvaceti let Precedens, což jsem si nikdy nemyslel, že se nám může stát, mě letos potkalo ještě padesáté výročí Martina Němce. Takže mi k tomu připravili výstavu v Týně nad Vltavou, která bude mít vernisáž 26. května a budou na ní zpívat Bára Basiková a Dáša Součková, zpěvačka Lili Marlene."

Psáno pro: časopis Muzikus 2007/05

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Precedens-cili-nejen-navrat-Doby-ledove~08~cerven~2007/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.