přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

žádnýPeter Lipa - Když hudba byla ještě vzácná

22.08. | Autor: Robert Buček | sekce: pro muzikanty - články

Peter Lipa - Když hudba byla ještě vzácná


Představovat jméno Petra Lipy asi není nutné. Legenda československé hudební scény, zpěvák a organizátor, který nevídaným způsobem pozvedl úroveň jazzu na Slovensku, přičemž sám hranice tohoto žánru již dávno několik let záměrně překračuje, oslaví koncem května 75. narozeniny. Pán v nejlepších letech i dnes s chutí koncertuje (často již v doprovodu svého syna) a nadále ochotně poskytuje rozhovory. A co je podstatné, zůstává při tom stejně skromným, jakým byl na začátku své kariéry.

Jak si vzpomínáte na své první kontakty s hudbou?
Moje dětství a dospívání v Prešově bylo spjato s hudbou. Byl jsem náruživý posluchač a do dnešního dne si myslím, že posluchač je nejdůležitější článek řetězce, který začíná hudebníkem. Vybavují se mi první desky, pirátské nahrávky z Polska na pohlednicích, z Maďarska na aluminiových deskách vyrobených s písničkami na zakázku nebo z jugoslávského časopisu Džuboks. Jednoduše hudba byla vzácná a sháněli jsme ji, kde se dalo. Vzácností bylo už poslouchat hudbu, nemuseli jsme ji vlastnit.

Prý jste na nějakém rádiu odpověděl na soutěžní otázku a vyhrál jste elpíčko...
Radio Canada mělo takovou naučnou relaci, na jejímž konci dali otázku z jejího obsahu. Někteří z těch, kteří odpověděli, pak dostali album. I to byla jedna z možností, jak se dostat k novým deskám.
Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus 2018/08 nebo v jeho elektronickém vydání.

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/08

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Peter-Lipa-Kdyz-hudba-byla-jeste-vzacna~22~srpen~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.