muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíPavel Valdman - Z Rotavy přes perské rytmy až do světové hudební špičky

30.01. | Autor: Jan Červenka | sekce: pro muzikanty - články

Pavel Valdman - Z Rotavy přes perské rytmy až do světové hudební špičky

foto: photobytamea


text Jan Červenka foto photobytamea, Eva Půlová a archiv PV

Na konzervatoř ho napoprvé nevzali, o pár let později vystudoval Berklee College of Music a dodnes hraje se světovou hudební špičkou. Jaké to je, učit se osmdesát íránských skladeb zpaměti nebo hrát opravdu „do krve“? Nejen o tom jsem si povídal s Pavlem Valdmanem.

Na bicí jsi začínal zhruba ve dvanácti letech a přivedl tě k nim bratr...
Přesně tak. Jsem z Rotavy, město vedle Amati Kraslice, takže máme doma asi deset souprav Amati, všude byly zkrátka bubny a všechno na ně bylo orientované. Když jsem si někdy ve třinácti/čtrnácti uvědomil, že se hudbou chci živit, začal jsem kvůli přijímačkám chodit do ZUŠ na hodiny klavíru a nauky.

Podal sis tedy přihlášku na konzervatoř...
Na Ježkovu i na státní - ale na poprvé jsem se nedostal. Na státní mi Pavel Razím řekl, že mám rezervy v hraní z listu a dlouho bych to doháněl: „Za rok přijď a vezmeme tě.“ Tak jsem začal chodit k Vlastovi Fridrichovi a příští rok mě vzali. Mimochodem, přijímačky na konzervatoř byly co do čtení z listu výrazně těžší než ty na Berklee, kde mi dali noty patnáct minut předem, takže jsem se to vlastně pohodlně stihl naučit prakticky nazpaměť.

Na Pražské konzervatoři jsi cvičil zhruba deset hodin denně. Jak vypadala tvá cvičební rutina?
V 6.20 budíček, každý den, šel jsem si koupit rohlíky a v sedm už jsem seděl za soupravou. A v devět večer jsem končil. Věděl jsem, že mám 14 hodin na cvičení, do toho byly nějaké předměty ve škole, oběd a pak někdy posilovna. Měl jsem takovou tabulku, kde jsem měl napsáno akcenty, dvojšlapka... a u každé položky byly čárky - každá znamenala hodinu.
Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus 2020/01 nebo v jeho elektronickém vydání.

Psáno pro: časopis Muzikus 2020/01

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Pavel-Valdman-Z-Rotavy-pres-perske-rytmy-az-do-svetove-hudebni-spicky~30~leden~2020/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.