Paul McCartney otevřel bránu

Paul McCartney otevřel bránu
Paul McCartney otevřel bránu

Letos v červnu se splnil dávný sen minimálně dvou generací fanoušků britské legendy Beatles. Po více než čtyřiceti letech muzikantské kariéry zavítal poprvé k nám někdejší beatle, dvaašedesátiletý Paul McCartney. Jeho vystoupení bylo současně také premiérou nového koncertního areálu, velmi diskutovaného T-Mobile Parku v Praze, Vysočanech. Vraťme se v následujících řádcích jak k novému areálu, tak ke koncertu samotnému v podrobnějších pohledech.

 

Je neděle 6. června 2004, brzy odpoledne. Zatímco ve Francii přitahují pozornost právě probíhající rozsáhlé oslavy šedesátého výročí vylodění v Normandii, do české metropole se začínají sjíždět auta a autobusy nejrůznějších tuzemských i zahraničních poznávacích značek a míří ke společnému cíli. V bývalých dělnických Vysočanech, někdejší pražské tovární čtvrti, se tu v patnáct hodin má v areálu bývalé ČKD otevřít nový koncertní prostor - T-Mobile Park. A tím, kdo bránu pomyslně otevře, nemá být nikdo jiný než Paul McCartney. Jakkoli byl název T-mobile Park znám už od února letošního roku, s jeho lokací to bylo složitější. Proti původnímu umístění na Jižním Městě se vzepřeli radnicí hojně podporovaní místní občané, a hledání tudíž pokračovalo dál. Podle slov promotéra agentury Interkoncerts Petra Nováka se našlo několik lokalit, které by koncertní areál rády přijaly pro nesporný ekonomický přínos takové věci, nicméně Vysočany se jevily jako nejvhodnější. Jednak díky dopravní dosažitelnosti (od stanice metra Kolbenova vás dělí sotva minuta chůze), jednak díky spíše industriálnímu okolí, které netrpí nadměrným hlukem. V průběhu jara bylo rozhodnuto a místem "M" se stala Kolbenova.

Paul McCartney otevřel bránu
Paul McCartney otevřel bránu

V téže době docela jinde v Evropě probíhaly přípravy na chystané turné legendy klasického bigbítu Paula McCartneyho. Bylo stanoveno čtrnáct termínů počínaje 25. květnem v Gijonu a konče vystoupením na proslulém festivalu v Glastonbury 26. června. McCartneyho realizační tým navrhl a vytvořil rozměrnou scénu, která 6. června stanula i v Praze. Celkový výkon P. A. systému byl 75 000 wattů, důkladně byla propracována i dnes už nezbytná vizuální stránka show. K projekcím posloužily dvě obří video stěny o výšce více než dvacet metrů a celková váha video systému překročila 40 tun. Ke zkoušení využil před odjezdem na turné Paul McCartney prostor londýnského Millenium Dome, který umožňoval doladit celkový zvukový i světelný design představení. Mimochodem, britský tisk přinesl zprávu ze 14. května, kdy udivení cestující zaplnili prostory stanice metra North Greenwich v těsném sousedství Millenium Dome, kde se mimoděk stali svědky zvukové předpremiéry McCartneyho show.

 

Je neděle 6. června 2004, krátce po sedmnácté hodině. Před jedinou branou do prostor T-Mobile parku se řadí nekonečná fronta diváků. Ačkoliv jich nakonec oproti předpokládaným šedesáti tisícům přijde jen dvaatřicet tisíc, nastávají určité komplikace. Včerejší prudký déšť proměnil terén uvnitř areálu bezmála v bažinu, voda tu stála do patnácticentimetrové výšky a odhalila tak netušenou slabinu - nefungující kanalizační systém. Pořadatelé byli nuceni sáhnout k rychlým terénním úpravám a alespoň v rámci možností rozmoklé prostory areálu zlidštit. Zdržela se i zvuková zkouška a jediná brána T-mobile Parku se proto otevřela o dvě hodiny později, než bylo původně plánováno. V té chvíli je Paul McCartney v Praze už druhým dnem. Přiletěl se svou rodinou v sobotu, ubytován je v luxusním hotelu Four Seasons a zdrží se do pondělka. Přímo v koncertním areálu má za jevištěm svou šatnu v karavanu, pohodlně vybaveném s interiérem laděným do arabského stylu. Do Čech dorazil po předcházejícím koncertě v Lipsku. V rámci turné navštíví jedenáct zemí, což pro něho, krom jiného, znamená také jedenáct jazyků, s nimiž se pro daný večer seznámí. V Čechách získala privilegium stát se jeho učitelkou češtiny promotérka gramofonové společnosti EMI, Pavla Štípková. Přeložila mu věty průvodního slova, seznámila ho s výslovností, a díky tomu bude Paul McCartney moct na svém večerním vystoupení navázat skutečně velmi osobní a bezprostředně působící kontakt s publikem. Ale čeština kombinovaná s pomalou a srozumitelnou angličtinou nebude znít jen ze zpěvákových úst. Titulky na obřích video stěnách přinesou i simultánní překlad, který je dílem první dámy tohoto oboru u nás, Dany Hábové.

Paul McCartney otevřel bránu
Paul McCartney otevřel bránu

Je neděle 6. června 2004, krátce po dvacáté hodině. Brána T-Mobile Parku zvolna, ale přece jenom už očividně pohlcuje nekonečný zástup diváků. Nový areál prodělává své dětské nemoci, jisté těžkosti působí například dostat se na patřičná místa na některou ze čtyř mobilních tribun. Vstupenky původně v rozpětí od 895 Kč do 4995Kč jsou ještě v oficiálním prodeji, což nutí překupníky stahovat cenu a snaží se lístků k stání zbavit třeba za šest stovek. Finanční, nicméně konkrétně neupřesněný, prodělek posléze přizná i pořádající agentura.

Po půl deváté otevírá konečně koncert tanečně akrobatické cirkusové intro a po pár minutách se ujímá slova hvězda večera. McCartneyho doprovází kapela ve složení Rusty Anderson (g, voc), Brian Ray (g, bg, voc), Abe Laboriel Jr. (dr) Paul "Wix" Wickens (key). Kapela, která je přímo čítankovou ukázkou brilantní adaptability a všestrannosti takové doprovodné formace. Kromě muzikantské věrnosti notoricky známým originálům vykazují hudebníci i neobyčejné vokální vlohy a k tomu všemu naprostou samozřejmost a lehkost projevu. Na samý úvod sáhne McCartney do svého sólového repertoáru k písni Jet z alba Band on the Run. Nicméně celkově bude na koncertě převažovat především klasika Beatles. Zazní tak například I've Got a Feeling, You Won't See Me, Lady Madonna, Hey Jude, Yesterday, Let It Be, I Saw Her Standing There nebo Helter Skelter. Celý koncert provází opravdu nebývale důvěrná atmosféra. Dílem jí lze přičíst faktu, že písničky, které znějí z pódia, jsou člověku, ať už je či není fanouškem Beatles, známé jak abeceda a doslova vrostlé pod kůži. Dílem, a to větším, je nutno přičíst zásluhy už zmíněné komunikaci Paula McCartneyho s publikem. Klade na ni takový důraz, jako nikdo ze zahraničních interpretů, kteří u nás kdy vystupovali, Petera Gabriela nevyjímaje. Písničky uvádí s lehkostí, vtipem a šarmem, zažertuje na účet překladatelky, když svou mluvu výrazně zrychlí, aby zjistil, zda ji i tak stihne převést do českých titulků. I samotná dramaturgie koncertu je členitá, pestrá a velmi chytře vymyšlená. McCartney zpívá jak s celou kapelou, tak sám s akustickou kytarou či piánem. Vizuální režie je velmi efektní, optimistická a uvolněná. A to jak za pomoci dekorativního využití video projekce a pyrotechnických efektů, tak v účelné režii masivního světelného parku. I přes svých dvaašedesát let setrvává Paul McCartney v image "prostého kluka" a nutno přiznat, že v jeho podání nepůsobí křečovitě. Koncert má velmi solidní úroveň i po zvukové stránce, slyšitelnost a srozumitelnost je solidní i v odlehlejších částech areálu či z bočních úhlů.

Je neděle 6. června 2004, krátce před půlnocí. Před pár okamžiky dozněly poslední tóny dvouapůlhodinového koncertu Paula McCartneyho. Pro skalní fanoušky byl jistě životní událostí, pro diváky rezervovanější příjemným zážitkem na vysoce profesionální úrovni. Pro pořádající agenturu odkryl slabiny právě otevřeného T-Mobile Parku. Hned v následujících dnech tu na jejich základě nastane nová fáze rozsáhlé rekonstrukce. Potrvá až do 29. června, kdy do Vysočan zavítá Lenny Kravitz. Podle informací Petra Nováka se týká především pročištění kanalizačních stok, úpravy povrchu a vytvoření nového přístupu do areálu. Právě tyto technické nedostatky nejvíce znepříjemňovaly divákům koncert Paula McCartneyho. Je ale nabíledni, že i ty zůstanou překryty zážitky příjemnějšími.

 

Psáno pro časopis Muzikus