muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraJarda „Kocůr“ Bartoň - Kytarová legenda

27.06. | Autor: Vladimír Dvořák | sekce: pro muzikanty - články

Jarda „Kocur“ Bartoň - Kytarová legenda

foto: Iveta Gajdošová


Nejen v muzice by se s pojmy jako legenda mělo nakládat opatrně. Mělo by se jimi šetřit, aby si, když na ně dojde, uchovaly svou váhu. Rozhovor s Jardou Bartoněm, nepřehlédnutelným a nepřeslechnutelným kytaristou, byl zážitkem, kdy se jiný titulek zkrátka použít nedá. A to se ještě psanou formou bohužel beze zbytku nedá zprostředkovat autentická, senzačně ryzí „severomoravská“ dikce, se kterou „Kocůr“ na otázky odpovídal.

Ahoj Jardo, poďjme si neprve přiblížit tvou cestu k muzice a elektrické kytaře vůbec.
Můj první nástroj byly housle, hrál jsem na ně asi čtyři nebo pět let, už si nevzpomínám přesně. Jenže pak přišel úraz nohy, a já se na dlouhé měsíce dostal do nemocnice. Hned druhý den po propuštění jsem si ji ale zlomil znovu. V nemocnici jsem se seznámil s jedním čundrákem, který měl s sebou kytaru a hrával Bednu od whisky, Slepičku kropenatou…, takové ty základní písničky k táboráku. Housle šly stranou a mně tam přinesli akustickou kytaru. Tu už jsem měl předtím od táty, dokonce mi na ni přidělal snímač Brilant De Luxe, nebo jak se tenkrát jmenoval. Takový se šňůrou a pětikolíkem na konci. A mě to tenkrát hrozně chytlo. Úplně nejvíc mě ale bavilo hrát trsátkem u kobylky, to mělo takový uvřeštěný zvuk. Tenkrát jsem slyšel písničky od Shadows, ty jejich instrumentálky. Oni hráli na Straty, a jak jsem brnkal trsátkem úplně na kobylce, vydávalo to podobný zvuk.
 
Tenkrát se hrálo přes rádio, ne?
Ano, do gramofonového vstupu…
Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus 2021/06 nebo v jeho elektronickém vydání.

Psáno pro: časopis Muzikus 2021/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Jarda-Kocur-Barton-Kytarova-legenda~27~cerven~2021/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.