Jak se dělá zvuk… - rozhovor se třemi producenty

Jak se dělá zvuk… - rozhovor se třemi producenty
Jak se dělá zvuk… - rozhovor se třemi producenty

Hudba je dnes úplně všude. V každém filmu, v mobilech, počítačových hrách, aplikacích, nebo zní v obchodních domech. Kde a jak ale vzniká produkce, na to jsme se zeptali profesionálu z oboru, kteří se věnují širokému záběru tvorby a produkci toho, co je samozřejmou součásti našich každodenních životů.

A že je to opravdu poctivá, náročná, ale krásna práce, není pochyb, jak nám prozradí David Zapriháč - AllRecords, Tomáš Burda - Madeline Music Production a Jarek Musil - Music producer & Audio Engineer. Zeptali jsme se těchto producentů, jak děni v téhle oblasti vidí oni, a položili jsem jim tedy stejné otázky.

 

David Zapriháč

 

Jak vypadá váš běžný den?

Môj bežný pracovný deň nevyzerá nikdy bežne. Vždy záleží na tom, ako si to človek usporiada. Samozrejme je vždy dobré mať spísaný nejaký krátkodobý denný plán, aspoň v predstave, ale nie je dobré sa ho vždy úplne držať. Prečo to hovorím? Venujem sa tejto činnosti už nejaký ten rok a prišiel som na to, že nikdy netreba odkladať aktuálne volanie trhu. Je to určitý druh multitaskingu, ktorý používajú počítače v najnovších procesoroch. Samozrejme nie som počítač, treba to brať ako metaforu pre riešenie dnešných problémov, na ktoré vás žiadna škola nepripraví.

 

Co obnáší rozběhnutí takové společnosti, resp. studia, spolupráce s klientem?

Založenie a rozbehnutie spoločnosti AllRecords už vzniklo ako keby len vyvrcholenie, akási špička ľadovca celoživotného smerovania, kontaktov, práce, trhu, vzdelania. Produkčno-distribučná spoločnosť, alebo akákoľvek spoločnosť určitého daného profesného charakteru, sa nedá založiť bez nutnosti poznania trhu, konkurencie, zákazníkov, zákaziek atď. A samozrejme najdôležitejšia vec je „nebáť sa, ale s rešpektom“.

 

Jakou roli hraje ve vaší branži vzdělávání se?

Podstatnú a nevyhnutnú, avšak nemožno to nejako formulovať do pravidla. Ja sa venujem tomu, čomu som sa vždy aj venoval a čo som študoval, čo je mojím hobby, čím sa živím. Ak som to dobre rátal, osemnásť rokov som strávil v hudobných laviciach, či už na ZUŠ, konzervatóriu alebo JAMU. Ešte popri tom som aj maturoval na strednej chemickej škole, čo malo byť nejakým záchranným lasom, ak by mi to s hudbou nevyšlo. Čo nie je v hudobnej akademickej sfére nič neobvyklé. Občas sa na FB stretnem s kolegami s vyštudovanými konzervatóriami, ako pracujú v Tescu u pokladne alebo v upratovacích službách. Čo nie je žiadna podradná práca, sám som popri škole, aby som si privyrobil, pracoval v rôznych oblastiach. Avšak toto je skôr otázka pre školstvo, či je to takto správne.

 

Jsou zakázky, které vyloženě odmítáte?

V každej zmluve AllRecords mám v bode 3 dodatok o tom, že v žiadnom z audiovizuálnych diel, ktoré produkujeme, nesmie byť zahrnutá podpora fašizmu a rasizmu alebo vyznávanie, utlačovanie ľudských práv alebo pošpinenie FO alebo PO. Umenie má byť nestranný nástroj. Samozrejme, že najviac zákaziek máme ako hudbu alebo animácie, videá do reklám, avšak aj tam treba byť na pozore. Spájať biznis s umením je vždy akési kráčanie po tenkom ľade. Či už morálnom, právnom či ľudskom. Vždy treba nájsť nejaký ten stred.

 

S jakými lidmi či firmami nejraděj spolupracujete?

Pravdu povediac, je mi to jedno. Spolupracujem s ľuďmi z rôznych kútov sveta, od USA, Fínska, UK... Rôznych odtieňov pleti a vierovyznania. Nie som ale zas ani žiaden liberál. Na svete jestvuje akési kolektívne myslenie, ktoré nespadá do žiadnych tabuliek, a to buď máš, alebo nie. Najviac ale rád spolupracujem s ľuďmi, čo majú vo veciach a v sebe poriadok. Dodržovanie termínov, jasné predstavy.

 

Jaký druh projektu je pro vás nejnáročnější a která fáze zabere nejvíc času?

Každú zákazku, ktorú mám, beriem rovnako vážne. Mám rád prácu vykonanú na sto dvadsať percent. Som rád, keď je klient spokojný, a tak sa ku všetkému v AllRecords aj staviame. Veľakrát na jednej veci pracujeme aj päťkrát, aby sa vyformovala do presných predstáv klienta. Najviac času spotrebuje asi plánovanie. Som toho názoru, že keď sa už do niečoho pustiť, mať o tom úplne informácie a podklady, a samotná produkcia danej zákazky už je len posledná fáza.

 

Co všechno vyžaduje vaše studio k práci?

Pár skladateľov AllRecords, ktorí robia primárne zákazkovú hudbu aj pre hollywoodske trajlery k filmom, majú svoju „kanceláriu“ raz na pláži na Ibize a raz na chate v thajských horách. Vždy záleží na tom, čo a pre koho robíte, je však ale pravda, že dnešná hudobná technika sa z pred pred desiatimi až dvadsiatimi rokmi otočila o 265 stupňov. A na kvalitný trajler vám stačí macbook s kvalitnou zvukovkou a MIDI kontrolérom plus VST inštrumenty. Čo zbalíte do jedného kufra a môžete ísť pracovať. A však nie je to tak jednoduché, ako sa zdá. A to finančne. Jeden kvalitný VST (virtual instrument) stojí aj tisíc eur.

 

Jak je to s byrokracií ve vaší branži?

No, moc dobré to nie je. Mám pocit, že všetky povinnosti, pravidlá a paragrafy spojené s poplatkami a daňami, aspoň na Slovensku, kde je registrovaná spoločnosť AllRecords, je vyslovene postavené proti podnikaniu. Najnovšie okrem toho, že máte platiť daň z príjmu, ešte platiť aj licenciu za podnikanie, čo už je ale naozaj nonsens. Jednoducho povedané, ak chcete mať čistý mesačný zisk aspoň sedemsto eur eur, musíte zarobiť aspoň dvetisíc eur (mínus poplatky za prenájom priestorov atď.). Hovorím to čisto v teoretických imaginárnych číslach pre pochopenie ľudí, čo nepodnikajú. Práve preto to po prvom roku podnikania väčšina podnikateľov zabalí, lebo pochopia, ako to v skutočnosti je.

 

Hrajete ještě aktivně muziku?

Za mlada som chodil hrávať pravidelne. Bol som trojnásobný finalista Košického zlatého pokladu (pesničková súťaž). Ďalej som sa dopracoval do semifinále Slovensko hľadá Superstár, to bolo ešte v začiatkoch tohto formátu, keď mi bolo asi dvadsať. Mám na to dobré spomienky a zostalo mi veľa skvelých kontaktov. Za sebou mám aj par muzikálov, spieval som ako sólista pre Štátny komorný orchester v Žiline a bude toho viac, ale už si nespomínam. Všetky tieto veci a životné hudobné cesty môžem teraz zúročiť v produkčnej spoločnosti AllRecords, kde vznikajú skvelé projekty so skvelými hudobníkmi.

David Zapriháč
David Zapriháč

Jaký máte názor na současnou hudební produkci?

Keďže som niekoľko rokov povinne študoval aj dejiny hudby a teóriu od praveku, staroveku, baroka až po dnešok, tak môžem povedať s čistým svedomím, že názor nemám nijaký. V každej dobe bola nejaká populárna, súčasná hudba daného obdobia a to sa z dlhšieho časového hľadiska ťažko hodnotí. Hudba sa skôr odvíja od techničnosti danej doby. Aké boli materiály, z čoho sa dali nástroje vyrábať, podľa toho sa prispôsobuje aj druh hudby. Dnes máme šťastie, že si môžeme vybrať, čo nás baví a čo chceme počúvať jediným kliknutím myšou.

 

Jak vnímáte budoucnost hudební produkce?

Budúcnosť vidím už v spomínaných VST inštrumentoch, teda v hudobnom softvéru. Samozrejme nie je to tak jednoduché, na prácu s nim treba mať zvládnutú hudobnú teóriu, dejiny hudby a všetky pridružené hudobné vedy na úplne pochopenie daných nástrojových nuancií, kompozičné vystavanie skladby, a neustále sa vzdelávať. Nehovorím, že živý recording nástrojov sa už nebude používať, ale z praxe viem, že v momentálnej produkcii je to tak pol na pol. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť a technická vyspelosť danej doby.

 

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Momentálne AllRecords zastrešuje viac ako stovku hudobných skladateľov/producentov z rôznych krajín. A zákazky od AllRecords putujú pre rôzne menšie či väčšie spoločnosti, korporácie, či už pre tvorcov počítačových hier, filmárov, reklamných agentúr, ale aj pre bežných „smrteľníkov“, ktorí potrebujú autorskú hudbu pre svoj web, do pesničky. Najnovšie sme nadviazali spoluprácu s grafikmi a animátormi a produkujeme aj animované videoklipy na objednávku. A naše plány do budúcnosti? Predávať filozofiu našej spoločnosti ďalej a snažiť sa si udržať vysokú úroveň kvality v našich dielach, tak aby boli zákazníci spokojní a radi sa k nám vracali, či po radu alebo nové vypracovanie ich želaní. :-)

 

Tomas Burda

Jak vypadá váš běžný den?

Ráno snídaně. Pak nějaký pohyb, fitko, běh nebo workout. Pak práce, což je buď mix, mastering,

produkce nebo tvorba songů „do šuplíku“. Mezitím nějaký ten film, kniha, relax.

 

Co obnáší rozběhnuti takové společnosti, resp. studia, spolupráce s klientem?

Hlavně rozhodnout se. Začátky jsou vždy těžké. Dělat všechno nejlépe jak dovedete. Nedělat

kompromisy. Poslouchat všechno, i to, co se vám ne úplně líbí. Vážit si práce svojí i druhých.

 

Jakou roli hraje ve vaší branži vzdělávání se?

To je pro mě mnohem hlubší a složitější otázka, než se na první pohled zdá. Samozřejmě, že každodenní a celoživotní vzdělávání se je nutností, nikoli výsadou. Já osobně bych ale slovo vzdělávání raději nahradil slovem sebezdokonalování, jelikož pod pojmem vzdělávání si představuji především opakování již řečeného, již napsaného a v dnešní internetové a informacemi přehlcené době i dost diskutabilního. Osobně se vzdělávám každý den. Buď prostřednictvím knih nebo internetu. Nejdůležitější forma vzdělávání ale probíhá přímo v terénu, kdy se člověk nebojí experimentovat a dělat chyby. Nejdůležitějším vzdělávacím prvkem je pro mě ale nepřetržité pěstování, jak já říkám, „dětsky naivního nadšení“.

 

S jakými lidmi, firmami nejraděj spolupracujete?

Pokud je člověk otevřený a nemá zbytečné psychické bloky nebo předsudky, je všechno jednodušší.

Moje zkušenost je taková, že upřímné nadšení a zápal pro věc jde dostat téměř z každého. Někdy to chce čas, ale jde to. Lidé se někdy pouze bojí se otevřít.

 

Jaký druh projektu je pro vás nejnáročnější a která fáze zabere nejvíc času?

Časově nejnáročnější jsou ty projekty, kde mají muzikanti rytmické problémy a nejsou zvyklí hrát „spolu“. Nejvíce času proto často strávíme předprodukcí. Důkladně se věnuji také natáčení bicích a vokálů. Samozřejmě že poslední fáze, střih a mix, je někdy na hodně dlouho.

Tomáš Burda
Tomáš Burda

Předprodukce? Co si pod tím máme představit?

Je to ta část produkčního procesu, kdy se tzv. rozdávají karty. Odhalují se předosti a slabiny. Určí se směr, jakým nahrávka půjde. Vytvoří se časový a finanční plán. Probíhají vokální lekce a dost často „tleskací“ rytmické cvičení. Natáčím také akustickou verzi jednotlivých tracků, aby byla jasná původní energie. Předprodukce je velice důležitá, a pokud se z nějakého důvodu přeskočí, máte problém.

 

Jak je to s byrokracií ve vaší branži?

Je obecně známo, že hudební byznys patří z pohledu byrokracie mezi nejsložitější. Prolíná se mnoha oblastmi lidské činnosti a není mnohdy vůbec fér. Ale svět je takový, jaký je, a nadávat nemá smysl. Hudební produkce má dvě roviny navzájem v podstatě neslučitelné. Jedna je ta kreativní, zábavná a fascinující. Pro to jsme se narodili. Miluji to! Ale pak je tady rovina druhá, a to je prodej. Ano je to tak, ať se nám to líbí, nebo ne, písnička, pokud ji pustíte do světa, se stává automaticky produktem a vaše jméno nebo název kapely, obchodní značkou. Neexistuje na to návod, žádná škola vás to nenaučí. Je jen třeba volat, mluvit, vymýšlet, pořád a pořád dokola. Pokud to dokážete a uchováte si ještě důstojnost, je to paráda! Odmítat byrokracii je ale sebezničující.

 

Hrajete ještě aktivně muziku?

Ano. Do většiny projektů, které dělám, nahrávám různé nástroje. Jako bubeník ještě hraji s pár projekty.

 

Jaký máte názor na současnou hudební produkci?

Mně se osobně zvuk současných nahrávek líbí. Občas mě odrazuje ta přehnaná chemie a používání samplů, ale zvukově je současná produkce hodně daleko a Češi už se naprosto vyrovnávají Západu, Švédům i Angličanům. Je podle mě jen otázkou času, kdy se nějaká česká kapela nebo interpret prosadí venku.

 

Jak vnímáte budoucnost hudební produkce?

To je těžká otázka. Jen pár vyvolených producentů na světě určuje trendy. Co se týče produkce jako takové, tak si myslím, že bude čím dál větší procento hitů, které vznikly „home recordingem“. Technologie jsou neuvěřitelně daleko. Má to ale stinnou stránku, a tou jsou neomezené možnosti.

 

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Především udělat co nejvíc kvalitní hudby a vidět co nejvíc spokojených klientů. To je nade vše. Mám pár konkrétních plánů, na jejichž realizaci již dělám, ale detaily si zatím nechám pro sebe. :-)

 

Jarek Musil

Jak vypadá váš běžný den?

Když mám celý den vyhraněný jen pro práci ve svém domácím studiu, tak většinou celé dopoledne věnuji hudební produkci. To znamená, že strávím třeba pět hodin v kuse s kytarou na krku nebo s MIDI kontrolérem a snažím se zkomponovat nebo zaranžovat kus dobré muziky dle zadání a představ kapely. Některé dny se ale ve svém studiu ani neukážu, protože např. nabírám v některém nahrávacím studiu nebo v terénu, dozoruji zkoušku kapely, věnuji se promo/marketingu svých klientů nebo soukromě učím.

 

Co obnáší rozběhnutí takové společnosti, resp. studia, spolupráce s klientem?

Řekl bych, že je to asi stejně těžké jako každé jiné podnikání, které rozjíždíte od nuly. Musíte být velmi trpěliví, neustále se musíte vzdělávat, aktivně hledat zakázky, učit se obchodním dovednostem atd.

 

Jakou roli hraje ve vaší branži vzdělávání se?

Vzdělávání se je dle mého názoru absolutně nejdůležitější. Sám jsem samouk, nemám žádné hudební ani speciální zvukově-technické vzdělání, nicméně soukromá výuka a poradenství je jedna z mých hlavních služeb, které muzikantům nabízím. Dnes totiž na internetu najdete nepřeberné množství informací ohledně hudby a zvuku. Ale mnohdy nejste schopni vybrat ty správné informace, které vám opravdu pomohou. Proto se věnuji mimo hudební produkci a zvuku také výuce, což mě zaprvé baví a zadruhé mě to naplňuje pocitem, že někomu pomáhám.

Jarek Musil
Jarek Musil

Jsou zakázky, které vyloženě odmítáte?

To se mi snad ještě nestalo, že bych zakázku vyloženě odmítl. Když nemohu klientům vyhovět např. termínově, vzhledem ke svému vytížení, tak se vždy postarám o to, aby se o ně skvěle postaral některý z mých asistentů nebo některé z partnerských studií nebo producentů. Zkrátka se vždycky snažím lidem především vyjít vstříc, najít pro každého dokonalé řešení. Na míru. Navíc mám velmi široký žánrový záběr. Jediné, na co si zatím moc netroufnu, je čisté EDM (electronic dance music).

 

S jakými lidmi, firmami nejraděj spolupracujete?

Co se týče firem, tak jednoznačně nejraději pracuji pro firmu Audified, ve které vyrábíme audio software a hardware. Podílet se na vývoji takových věcí mě velmi baví, je to práce i zábava v jednom. Navíc kolektiv v Audified je skvělý! Samý profesionál ve svém oboru, a navíc se smyslem pro humor. Děláme skvělé věci na mezinárodní úrovni, včetně zakázek pro TC Electronic, M-Audio, Galien & Krueger a další. No a pokud by šlo o muzikanty a kapely, pro které pracuji, tak vždycky pracuji nejraději pro lidi, kteří jsou zkrátka otevření a komunikativní. To je totiž vše, co od klientů potřebuji. Zbytek je moje starost a moje práce.

 

Jaký druh projektu je pro vás nejnáročnější a která fáze zabere nejvíc času?

Vzhledem k tomu, že nejsem textař, tak nejnáročnějším typem projektu je pro mě projekt, kdy kapela nemá k dané skladbě ani čárku napsaného textu, ani námět textu. V tomto případě navazuji spolupráci s externími textaři a dáváme text dohromady společně. Logicky pak právě tato fáze zabere nejvíce času. Ale má to i své velké výhody - více hlav, více nápadů.

 

Co všechno vyžaduje vaše studio k práci?

Co se týče vybavení, tak jsem velmi nenáročný. Razím pravidlo, že je to mnohem víc o člověku a jeho know-how než o vybavení. Pracuji převážně na digitální platformě. Takže moje vybavení je MIDI klaviatura, různé typy kytar, velkomembránový kondenzátorový mikrofon, zvuková karta, počítač a monitoring. Nic zvláštního.

 

Jak je to s byrokracií ve vaší branži?

Pracuji jako nezávislý podnikatel, takže podléhám byrokracii stejně jako každý jiný. Ještě se mi ale nestalo, že by měl někdo problém s tím, že se živím hudbou. Posledně, když jsem vyřizoval nějaké papíry na celním úřadě, jsem dokonce přišel v teplákách, na úřadě hrálo rockové rádio, pohodička, žádný problém. No a pokud by šlo např. o autorská práva, tak to já vůbec neřeším. Nejsem zastupován žádným kolektivním ochráncem autorských práv.

 

Hrajete ještě aktivně muziku?

Pokud máte na mysli živé hraní s kapelou, tak s tím jsem přestal v roce 2008. Ale díky tomu, že se neživím čistě jen jako zvukař, ale především jako hudební producent, tak např. na kytaru hraji téměř denně.

 

Jaký máte názor na současnou hudební produkci?

Netroufám si to moc hodnotit. Příliš to nesleduji. Občas mě něco nového zaujme, ale to jen díky mým klientům, kteří mi pošlou odkaz na nějakou novinku, a že by chtěli takovou tvorbu hrát nebo že je tam zaujal nějaký hudební prvek nebo zvuk nahrávky. Sám spíše objevuji spoustu hrozně zajímavé starší hudby, dozrávám do různých hudebních žánrů atd.

 

Jak vnímáte budoucnost hudební produkce?

Za posledních deset let se vše neuvěřitelně zpřístupnilo. Dnes už má každý muzikant možnost si spoustu věcí udělat sám. Existuje spousta vychytávek, které usnadňují práci s hudbou a se zvukem. Netroufám si říct, jaká bude budoucnost hudební produkce. Doufejme, že bude více skvělých hudebních nápadů než skvělých plug-inů.

 

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Co se týče krátkodobých cílů, tak tento rok chystám ve spolupráci s kapelou There’s Blood in my Ears vydat zbrusu novou knihovnu vzorků bicích nástrojů Smelly Drumz - Bloody Kit, dále mám v rámci svého největšího projektu, což je kapela CKB, naplánováno vydání druhé části rock-metalové básně Proměny života, k tomu testovací Truck Tour a spoluzaložení netradiční umělecké agentury. Z dlouhodobých cílů bych pak chtěl zmínit mezinárodní tour X-change mezi svými tuzemskými klienty a klienty z USA.

Psáno pro časopis Muzikus
Tagy