Ian Anderson "Posymfonicku"

Ian Anderson
Ian Anderson

Počátkem letošního roku se frontman Jethro Tull Ian Anderson vydal na poněkud netypické turné. Obklopen čtveřicí hudebníků, z nichž ani jeden nepatří k jeho domovské kapele, navštěvoval evropská města a s tamními symfonickými orchestry uváděl program složený z adaptací tullovských písní i skladeb jeho sólového repertoáru. U nás zavítal do Brna, ale ještě předtím stačil v Manhaimu zaznamenat celý koncert s frankfurtskými filharmoniky pro živé album. Deska právě vyšla pod názvem Ian Anderson Plays The Orchestral Jethro Tull a frontman k ní pro Muzikus uvedl:

"Myslím, že tenhle nápad dostala už spousta lidí, různé rockové kapely, orchestry,... někomu to připadá jako myšlenka nová, někdo to bere spíš za věc léty prověřenou. Vzpomínám si na takovéhle album, které už před mnoha lety dělali Deep Purple nebo Emerson, Lake and Palmer. V novější době třeba Yes nebo Metallica. Spojení rockových bandů s orchestry, které normálně hrají vážnou hudbu, skutečně není nic nového pod sluncem. Jethro Tull spolupracovali se smyčcovým kvartetem už v roce 1968. Od té doby jsme se spojili několikrát i s větším orchestrálním obsazením. Takže tahle zkušenost je v případě Jethro Tull již několikanásobná. Nicméně to, co jsme udělali s malým symfonickým orchestrem, nechápu tak, že by se dohromady spojovala symfonická a rocková hudba. Cítím se spíš jako akusticky hrající hudebník, který koncertuje se svými akusticky hrajícími kolegy v orchestru. Je třeba mít na paměti, že spousta písní Jethro Tull z přelomu 60. a 70. let jsou vlastně ve své podstatě akustická hudba."

Před deseti lety vydal Ian Anderson ryze orchestrální album Divinities s krátkými vlastními skladbami, patřícími do oblasti vážné hudby. Je tudíž nasnadě otázka, zda i v tomto ohledu neplánuje něco podobného.

"Ne, že bych to teď konkrétně plánoval, ale vyloučeno to rozhodně není. Spíš jde o to, že Jethoro Tull jako kapela dělají odjakživa muziku, v níž mají i instrumentální plochy hodně velké zastoupení. Právě proto své ambice dělat instrumentální hudbu mohu uspokojovat i tímhle způsobem. A to ať už se jedná o plochy improvizované nebo připravené a zkomponované. Samozřejmě, situace by byla jiná, kdybych se cítil být velký a plodný skladatel. To bych se psaní instrumentální hudby věnoval hodně široce. Já mám ale i potřebu psát písničky, psát k nim texty - a tím pádem si udržuji rovnováhu mezi instrumentální hudbou a klasickými písničkami jako takovými."

Psáno pro časopis Muzikus