přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíGerald Heyward - Jak si otec gospeloveho bubnování podmanil Prahu

26.02. | Autor: Matěj Kubíček | sekce: pro muzikanty - články

Gerald Heyward - Jak si otec gospeloveho bubnování podmanil Prahu


Jednoho sychravého říjnového úterý požehnaného roku 2016 navštívil ČR v rámci své série workshopů skutečně významný host, bubeník Gerald Heyward. Jeho cílem byl showroom kytary.cz v pražských Modřanech, kde na něj již čekala úctyhodná souprava značky DW. A protože Gerald přijel s dostatečným předstihem, našel si před svým vystoupením čas na zodpovězení našich všetečných otázek.

Gerald Heyward je americký bubeník řazený obvykle do škatulek r ‘n’ b a gospel, mezi kterými ovšem on sám pečlivě rozlišuje. V oboru r ‘’n’ b a popu spolupracoval s mnoha velmi zvučnými jmény, jako například s Michaelem Jacksonem, Beyoncé, Janet Jackson nebo Mary J. Blige. A co se týká gospelového bubnování, tam je považován rovnou za jednoho ze zakladatelů a hlavní inspiraci hráčů jako Aaron Spears, Larnell Lewis nebo Teddy Campbell.
V průběhu workshopu předvedl jak zcela přesné a šlapající bubnování do doprovodných tracků, tak bleskové gospel chops, na které všichni čekali. Však také po každé skladbě chvíli trvalo, než publikum nasadilo zpět popadané čelisti a zmohlo se na dotazy. Škoda snad jen, že Geraldovo bubnování je tak zautomatizované a intuitivní, že má občas nám pozemským bytostem problém vysvětlit, jak některé věci dělá, ale samotné jeho hraní je beztak informačně hodnotnější než všechna slova. Ovšem slova, která jsme zachytili během rozhovoru, také stojí za pozornost.

Začal jsi v kostele a jsi jedním z největších pojmů mezi gospelovými bubeníky. Zajímalo by mě, jestli je ve tvém hraní nějaká duchovní úroveň i v případě, že hraješ mimo kostel.
Jsem křesťan, náboženství je můj život a Bůh mi umožnil, abych tu dnes s tebou seděl. Já jsem vlastně nikdy neprošel okamžikem, kdy bych se musel odhodlávat živit se bubnováním. Prostě se to stalo. Hrál jsem v kostele, někdo mě slyšel a doporučil dál, a tak jsem se dostal i do sekulárního prostředí. Bůh mě vede a ochraňuje mou rodinu a všechno, co dělám, uvnitř i mimo církev, je řízeno jeho vůlí. Nacestoval jsem bezpečně statisíce kilometrů, protože jsem pod jeho ochranou. Takže jistá duchovní úroveň je ve všem, co dělám, protože jsem věřící.

Gerald Heyward - Jak si otec gospeloveho bubnování podmanil Prahu


Co ti běží hlavou, když hraješ? Na co myslíš, co cítíš, co si představuješ?Je to úpně jiné u r ‘n’ b a jiné u gospelu. Hrát r ‘n’ b je světské zaměstnání. To znamená odehrát si svoje, zodpovědět otázky a pokračovat do dalšího města. Je to jako v McDonald’s - uděláš burger, prodáš burger, uděláš další burger. Není tam žádný zvláštní pocit. Pokud však hraji v kostele, přidá se silný náboženský prožitek. Ovšem i pokud hraji mimo kostel, snažím se být světlem v temnotě, předávat pozitivní emoce. To je součást práce bubeníka.
Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus 2018/02 nebo v jeho elektronickém vydání.

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/02

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Gerald-Heyward-Jak-si-otec-gospeloveho-bubnovani-podmanil-Prahu~26~unor~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;
tagy
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.