Galerie slavných přídavných zařízení - Bottleneck, Talk-Box

Galerie slavných přídavných zařízení - Bottleneck, Talk-Box
Galerie slavných přídavných zařízení - Bottleneck, Talk-Box

Po slavných kytarách, krabičkách, multiefektech, předzesilovačích a syntezátorech zde máme další pokračování Galerie slavných, kdy si přiblížíme ta nejznámější, nejproslulejší, ale také v několika případech i zcela nejběžnější přídavná zařízení, zcela neodmyslitelně patřící ke kytarovému světu. Na rozdíl od ostatních Galerií budou tato zařízení pojata obecně, nebudeme tedy jmenovat určité modely. Bude se nám totiž jednat o zařízení jako taková.

Takže pojďme překročit další stupínek, který nás dělí od vámi v mailech hodně vyžadované Galerie slavných aparátů. Zbývají totiž už jen dva menší soubory...

 

Bottleneck

Jde o jeden z nejzákladnějších prvků kytarové hry a feelingu, jehož vliv můžeme vysledovat prakticky po celou dobu vývoje kytary jako takové (samozřejmě vzhledem k bluesové a rockové hudbě). Kráse slide hry, jejímu neopakovatelnému kouzlu a také i vysoce osobitému přístupu k tónu nepodlehli pouze bluesmani, ale i celá řada osobností, často z rozdílných oblastí hudebních stylů.

A ještě jedna věc - bottleneck nemusí být jen ze skla a kovu. Existují výrobky ze dřeva, porcelánu, keramiky, umělé hmoty, "slajďák" mohl být vyroben i z vyschlé šunkové kosti, místo bottlenecku se dá použít láhev (třeba whisky), střenka nože, nařezané kousky potrubí, části nářadí, lahvičky od léků, zatavené zkumavky...

 

Talk-box

"Mluvící" kytara - to byl nejběžnější výraz, který ale docela přesně charakterizoval výsledný zvuk tohoto zařízení. Rozšířený tento efekt sice moc není, ale zato je neopakovatelný. Tvarováním úst před hadicí, vyvedenou z boxu, připojeného mezi zesilovač a reproduktor, se moduluje signál, který je následně snímán mikrofonem. Samohlásky jdou dobře, souhlásky potřebují delší cvik.

Psáno pro časopis Muzikus