Dřevo je dřevo! - aneb reportáž o paličkách, špejlích a mallets Balbex

Dřevo je dřevo!  - aneb reportáž o paličkách, špejlích a mallets Balbex
Dřevo je dřevo! - aneb reportáž o paličkách, špejlích a mallets Balbex

Česká firma Balbex slaví deset let na trhu a to je dobrý důvod ji znovu připomenout a otestovat některé její výrobky. Od mého posledního testu uplynulo již mnoho času – téměř devět let! – a troufám si předpokládat, že za tu dobu je Balbex již dávno v podvědomí všech českých bubeníků, třebaže mnozí nemusí produkty této firmy používat. Paličky a špejle Balbex dnes naleznete téměř po celé Evropě, posledními aktuálními distributory jsou Řekové. Takže gratulujeme, přejeme mnoho dalších úspěchů a jdeme na to...

Paličky Balbex jsou vyráběny ze dvou základních surovin – tuzemského, či evropského habrového a amerického hikorového dřeva. Obě dřeviny jsou ve firmě děleny na netříděné a tříděné. Výběrové tříděné dřevo je poté označeno jako Premium Habr (Hornbeam) a Premium Hikor a z něj jsou vyráběny paličky nejvyšší kvality. Z netříděného materiálu jsou vyráběny paličky levnější a ty jsou používány v ekonomicky výhodných baleních Economy Set. Jejich hmotnost se může lišit více a jejich životnost bývá zpravidla o něco menší.

 

Tříděný evropský habr se podobá svými vlastnostmi americkému hikoru, má však poněkud jinou strukturu, o něco nižší hmotnost a menší životnost. Ta je menší asi o deset procent.

 

Tříděný americký hikor je velmi houževnaté dřevo, má výborné odrazové vlastnosti a poměrně velkou životnost. Uváděny jsou i jeho absorpční schopnosti, totiž že pohlcuje část energie úderu a tím šetří bubeníkovy ruce. Pro všechny tyto vlastnosti je ve světě nejoblíbenějším materiálem pro výrobu bubenických paliček.

 

Základním předpokladem pro kvalitní paličky je kromě kvalitního dřeva z vybraných lokalit také jeho dobré vysušení. Paličky z materiálu s vyšší vlhkostí se mohou kroutit a prohýbat nebo i dřevo praská. Sušení je ve firmě Balbex věnována maximální pozornost a byl zde vyvinut vlastní, speciální proces, který zajišťuje, že si dřevo podrží svoji kvalitu a vyrobené paličky jsou a zůstávají rovné. K tomu přispívá i skladování vysušeného materiálu před samotnou výrobou ve stálých teplotních podmínkách s velmi nízkou vlhkostí vzduchu.

 

Samotný proces výroby začíná potom soustružením. Balbex k tomuto používá speciální CNC soustruhy, které vyvinul právě za účelem výroby bubenických paliček. Dosahují vysoké kvality a přesnosti obrábění a také díky nim je firma vyhledávána i pro speciální zakázkovou custom výrobu paliček.

 

Vysoustružené paličky dále potom projdou originálním procesem povrchové úpravy. U firmy Balbex to znamená dvě vrstvy speciálních laků. První vrstva celkově zpevní dřevo a druhá dodá povrchu určitý druh přilnavosti, aby bubeníkům při hře neprokluzovaly paličky v rukou.

Finálním procesem je potom vážení, párování a uskladnění již hotových paliček.

 

Ty jsou tříděny podle váhové kategorie a dále baleny do párů podle barvy dřeva a jeho rezonance. Zabalené paličky jsou potom uskladněny opět v prostorách s velmi nízkou vlhkostí a stálou teplotou, aby nedošlo k jejich zvlhnutí, a tím pádem k nežádoucímu deformování.

 

Paličky s povrchovou úpravou Good Grip (jedná se o modely z habru KS fusion, G7A, G5A, G5B a 3A) mají úchopovou část nelakovanou, ponechanou v přirozeném stavu a zdrsněnou tak, aby paličky neprokluzovaly. Od zbytku paličky s dvojím lakováním je tato část oddělena zlatým proužkem.

Ekonomicky výhodné balení Economy Set vzniklo na základě poptávky bubeníků po levnějších paličkách. (Řekněme si to na rovinu – paličky někdy dokážou pěkně lézt do peněz...) Paličky v těchto setech jsou, jak již bylo zmíněno, vyrobeny z netříděného materiálu. Jinak jsou opatřeny stejnou dvojitou povrchovou úpravou. V těchto baleních jsou poskytovány čtyři kategorie jednotlivých modelů – klasické, jazzové, rockové a série Germany, která má poněkud robustnější provedení a zaoblenější tvary hlaviček. V každém balení Economy Set je šest párů, šestý je zdarma. Paličky zde však nejsou párovány, ani tříděny.

 

Jednou z posledních novinek firmy, kterou přichystala právě u příležitosti svého desátého výročí, je balení špičkové kvality EBS EuroBalbexSet. V tomto balení jsou paličky z Premium Hikoru v počtu sedmi kusů, tedy tři a půl páru. Sedmá palička je zdarma. Váhově se tyto paličky liší pouze o plus mínus dva gramy. Celé balení je zataveno v ochranné plastové fólii, což znemožní přístup vlhkosti a zaručí, že paličky zůstanou rovné. Paličky z tohoto setu nemají být prodávány jednotlivě a balení je opatřeno ochranným páskem, který by před prodejem neměl být porušen. Modely, které se takto balí do EuroBalbexSetu, jsou G7A, G5A, G5B, G2B, 5A, 5AL (Long), 5B, 5BL (Long). Písmeno G před modelem značí kategorii Germany.

 

Balbex vyrábí také paličky s nylonovými hlavičkami, a to modely 7A, 5A, 5A Enlarged Jazz, 5B a 2B. Všechny jak z hikoru, tak z habru.

Za účelem tichého cvičení na jakýkoliv tvrdý povrch – nemáte-li po ruce zrovna bubny – vyrábí také firma speciální paličky Practice, které mají gumové zakončení, jež nevydává na tvrdých nezvučných površích téměř žádný perkusní zvuk. Vyrábí se ve dvou modelech – PR7A a PR5A.

 

Jednotlivé modely paliček s dřevěnou hlavičkou, v obou variantách dřeva, jsou:

 

• Rock: Pro1, Pro2, Pro3, Rockman, VH, Ideal, B44, Crash, Extreme, Heavy A a Heavy B.

• Classic: 7A, 5A, 2B, 2BL, 3A, 7B, 5B Ringo I, Ringo II a Ringo III.

• Jazz: 5A Enlarged Jazz, Ultra Jazz, Swing a 2A ride.

• Fusion: KS fusion, 5A fusion a 7A fusion.

• Timbales: Timbale 1 a Timbale 2.

• Germany: KS fusion, G7A, G5A, G5B a G2B.

Floppy Sticks, neboli špejle, vyrábí firma z habru, nebo z bambusu. Úchopová část je buď obalena plastem nebo opatřena dřevěným držadlem. Habrové mají 19, nebo 7 (silnějších) špejlí, obě bambusové verze jich mají 19. Označeny jsou FS1 až FS6.

Mallets:

• Xylophone Mallets: XP1 phenol, XN1 nylon, XB1 brass (mosaz) a XR1 rubber (guma).

• Marimba Mallets: MB1 soft, MB2 medium, MB3 hard a MB4 extra hard.

• Felt Mallets: M1 a M2 (filcové koule).

• Timpani Mallets: T1 soft, T2 medium, T3 hard, T4 general a T5 extra hard wooden (z tvrdého dřeva).

 

Test

No a nyní přistupme k samotnému testu. K němu jsem dostal paličky v uzavřených, vlhku odolných obalech EuroBalbexSet a Economy Hikor. Mým prvním automatickým počinem při zkoušení paliček je prověření jejich rovnosti válením po rovné ploše. Tímto prvním testem prošly všechny paličky bez výjimky. V EuroSetu, kde jsou hikorové paličky první jakosti – Premium Quality, byly rovné dokonale a váhově jsou opravdu maximálně shodné. Téměř shodné, nebo hodně podobné, jsou i zvukově, rezonančně. Používáte-li tedy tyto paličky stále, je to velká výhoda. V EuroSetu EBS jsem dostal paličky velikosti G5A, tedy model v kategorii Germany, který je oproti klasické velikosti 5A o chlup silnější, a tím pádem i těžší, hlavičky jsou ve spodní části více zaoblené. Velmi příjemný, pádný model a také o ten chlup více vydrží. Častěji používám velikost 5A z habru nebo 5A (též klasickou velikost) z hikoru, takže jsem si větší hmotnost tohoto o něco silnějšího modelu zprvu uvědomoval dost intenzivně. Po nějaké době hraní s G5A jsem si však uvykl a hrálo se mi s tímto modelem opravdu příjemně. Je to ale opravdu již razantnější záležitost.

 

Při zkoušení všech sedmi paliček z EuroSetu na ride činelu měly velice podobné zvukové i odrazové vlastnosti. Filozofie firmy hovoří o zhruba měsíci, kdy má průměrnému bubeníkovi tento set sedmi paliček vydržet. To je relativní, záleží na stylu a také frekvenci hraní či cvičení s nimi, ale stejně se odvážím tvrdit, že EuroBalbexSet G5A z hikoru vydrží déle. Já jsem stihl potýrat souběžně s jinými modely jeden pár G5A a utýrat se mi jej povedlo při velmi častém hraní rimshotů až koncem druhého týdne, ale byl nadále ještě schopen provozu – třeba ve zkušebně.

 

V Economy setech, kde jsou levnější paličky z netříděného habru, či hikoru, byly odchylky od dokonalé rovnosti naprosto zanedbatelné. Váhově a rezonančně jsou již rozdíly větší, ale není problém si paličky spárovat a takto vybrané páry označit. Jedna palička navíc v EuroSetu a celý pár v Economy Setu zdarma je příjemná věc a sto padesát pět za pár prvotřídních hikorových paliček, na kolik v EuroSetu s paličkou navíc vyjdou, je za tuto kvalitu dost dobrá cena.

 

Mnou vybrané páry z  Economy Setu hrály také dobře. Netříděný hikor je o něco lehčí, a tak je možná někdy výhodnější, pokud máte v rukou rádi „hmotu“, používat robustnější modely. Moc se mi v tomto kontextu líbil model Ringo I, což je v podstatě 5B. Má hutnější zvuk na činelech a je příjemně pádný, dá se s ním i hrát slušně technicky. Řekl bych, že se jedná o vydařený model pro rock a všechny s ním spřízněné styly. Mně byl příjemný ihned.

Trvanlivost je o něco menší, což poznáte i na tom, jakým způsobem se paličky třepí, ale používaný model se po celou dobu používání nezlomil, o což jde především.

 

Floppy Sticks – špejle – Balbex znám a používám již řadu let, ale s bambusovými jsem přišel nyní do styku poprvé a byl jsem jimi velmi příjemně potěšen. Oba modely – s dřevěnou úchopovou částí či pevně obalenou plastem – mají devatenáct špejlí a hraje se s nimi, zdá se mi, lépe než s běžnými habrovými špejlemi. Jsou pružnější a mají lepší odrazové vlastnosti. Především ale po několikerém použití zjistíte, že daleko více vydrží a nelámou se, nýbrž časem se začnou pouze od konců třepit. Tím pádem se jejich zvuk stává postupem času jemnějším a po delší době se špejle přemění na takové téměř metličky, použitelné pro ještě jemnější zvuk. Takže budete-li používat bambusové špejle, můžete si je časem podle stupně opotřebení třídit na hard, medium a soft. Výborné!

Dřevo je dřevo!  - aneb reportáž o paličkách, špejlích a mallets Balbex
Dřevo je dřevo! - aneb reportáž o paličkách, špejlích a mallets Balbex

Špejle FS5 jsou o něco kratší, s delší dřevěnou rukojetí a mají jednu posuvnou plastovou objímku, kterou se dá upravovat výsledný zvuk. Delší FS6 s plastovým obalem mají rukojeť o něco kratší a posuvné objímky mají dvě. Je těžké posoudit, který model je lepší, je to věc rychlého zvyku a mně vyhovují modely oba. Větší životnost je opravdu patrná záhy a rozdíl v ceně oproti habrovým je nějakých padesát korun, což dělá z bambusových špejlí favority. Pro mě definitivně.

 

Ještě lépe vyšly bambusové špejle z poměřování s daleko dražšími a zdaleka ne tak trvanlivými Hot Rods firmy Pro-Mark, které jsou jinak právem považovány za jedny z nejlepších špejlí na trhu.

 

Všechny profesionální tympánové paličky – mallets – Balbex, které jsem k testu obdržel, tzn. T1 Soft, T2 Medium a T4 General, jsou vyrobeny velmi precizně a z kvalitních surovin. Hraje se s nimi skutečně dobře a pro běžné bubenické užití v soupravě bych doporučil univerzální model s červenohnědým lakem T4 General. T1 a T2 mají klasický lak v barvě vintage javoru.

Na závěr tohoto paličkování jsem oslovil dva špičkové české bubeníky, kteří paličky Balbex používají, aby se s námi podělili o své poznatky a zkušenosti s nimi.

 

Tak to je vše – a zlomte vaz, ne paličky!

 

Info:

Balbex vyrábí paličky široké nabídky z hikorového a habrového dřeva, nejrůznější tympánové a jiné paličky – mallets – a špejle z habru a trvanlivého bambusu. Povrchy mají dvojitý zpevňující nátěr, úchopová část může být ponechána s přirozeným povrchem a zdrsněna proti prokluzování. Několik modelů též firma vyrábí s nylonovými hlavičkami.

 

Plus:

kvalita

široký výběr modelů

možnost volby povrchové úpravy úchopové části, příznivější ceny v Economy setech

špičková kvalita a váhová konzistence paliček v EuroBalbexSetu

mnohem trvanlivější a lépe reagující bambusové špejle

velmi kvalitní tympánové paličky.

 

Mínus:

některé modely špejlí jsou příliš robustní (Podle posledních zpráv se ale na tomto problému pracuje a například bambusové špejle budou mít menší průměr.)

 

Názory

 

Miloš Meier

Paličky jsou pro mne důležitým prostředníkem mezi mnou a bubny. Abych mohl věnoval energii jenom hraní, potřebuji, aby mé paličky měly perfektní povrch, vyvážení a kvalitní dřevo. Tohle všechno mi značka Balbex zaručuje, a proto její výrobky už přes osm let používám. Poslední rok hraji svým signovaným modelem, který vznikl drobnými úpravami modelu KS Fusion z Premium Hikoru.

 

Martin Vajgl

Paličky a Floppy sticks Balbex používám od roku 2000. Od začátku mě zaujala kvalita a „poctivá hustota“ materiálu, stejně jako perfektní zpracování a variabilita služeb, které firma nabízí. Momentálně mi Balbex vyrábí tři signované paličkové modely, které plně pokrývají moje požadavky na paličky určené pro nejrůznější hudební situace.

UNO–5.A Martin Vajgl – tyto paličky vycházejí z klasického modelu 5A, mají však trochu užší hlavičku, nepatrně posunuté těžiště a kulatý druhý konec pro možnost hry obrácenou stranou. Jsou vyrobeny z Premium Hikoru.

S modelem jsem si poměrně dlouho hrál, především mi dala zabrat jejich „váha na předek“, ale teď jsem s jejich podobou maximálně spokojený. Jsou to pro mě opravdu univerzální paličky a můžu s nimi odehrát bez problému cokoliv.

US Fusion Martin Vajgl – model, který jsem objevil náhodou v jednom newyorském obchodě, kde byly no name paličky z habru pohozeny spolu s dalšími v koši.

Zaujaly mě svým tvarovým pojetím, zkusil jsem si s nimi zahrát a okamžitě jsem se zamiloval do jejich prvotřídního spojení citlivosti, razance, skvělého odskoku a jemného zvuku malé, kulaté hlavičky.

Výborné paličky pro malý buben... Ve verzích, které pro mě vyrábí Balbex, je pro US Fusion M.V. použit Premium Hikor i Premium Habr.

Sensitive Fusion Martin Vajgl – model, který jsem přejal od svého spolužáka z konzervatoře Václava Zimy. On tento model vytvořil a nějaký čas tyto paličky používal, já jsem od něj dostal na vyzkoušení jeden pár. Mně se tento odlehčený typ (upřednostňuji tu navíc jako materiál lehčí a měkčí Premium Habr) s válcovou hlavičkou pro temnější činelové odstíny velmi osvědčil všude tam, kde je zapotřebí senzitivnější a temnější úder. Ideální paličky pro jazz a fusion...

 

A proč že je název článku Dřevo je dřevo?

Protože to tak prostě je a všechny ty plasty, slitiny a všemožné kompozice, ze kterých se bubenické paličky také vyrábějí, ho mohou sice zastoupit, ale nahradit ne. Pocit ze hry a samotný zvuk dřeva je prostě jedinečný. O tomto tématu jsem během let četl nebo slyšel vášnivě polemizovat spousty bubeníků. Sám jsem svého času zkoušel leccos, co bylo tehdy k dispozici, například plastové paličky firmy Aquarian nebo Duratech. Zkoušel jsem i první verze duralových paliček Ahead, potom jsem však snahu nahradit dřevo vzdal. A rád. Dřevo je dřevo...

 

A ještě mi to nedá podotknout něco k hikoru. Za bolševika to totiž šlo tak daleko, že se likvidovaly staré hikorové lyže (byly a jsou jich plné půdy) a známí či dohození truhláři – pro běžného bubeníka tehdy nedocenitelná známost – z nich dělali paličky. Pravda, ty byly o dost tenčí, než by člověk chtěl, ale vydržely o moc déle. Zní to dnes asi hodně neuvěřitelně a směšně, ale za bolševika byl opravdu k mání svého času prakticky pouze jeden subtilní model paliček Amati. Zlomili jste jej okamžitě, dělali to snad ze smrku... Ke konci vlády jedné strany se to trochu zlepšilo, ale byla to hrůza tak jako tak...

 

Ceny testovaných výrobků

Paličky:

EBS EuroBalbex Set 465 Kč (cca 133 Kč za pár)

Economy Set hikor 495 Kč (cca 82 Kč za pár)

Floppy Sticks – špejle

habrové 259 Kč

bambusové 310 Kč

 

Mallets – tympánové paličky:

Extra Hard Wooden 325 Kč

General 350 Kč

Hard 395 Kč

Medium 425 Kč

Soft 449 Kč

Psáno pro časopis Muzikus
Tagy