Díky, Bobe!

Robert Moog
Robert Moog

Robert Moog - sotva se najde muzikant, který by to jméno neznal. Sotva také někdo odpoví na hypotetickou otázku, jak by asi vypadal vývoj bůhvíkolika hudebních žánrů, kdyby v roce 1968 Wendy Carlosová na albu Switched-On Bach poprvé naplno nerozehrála jeho Modular Synthesizer.

 

Stroj, který vyrobí zvuk na míru, to tu ještě nebylo!

I když - Moog sám v malé firmě svého otce vyráběl deset let od roku 1954 modernizovanou verzi legendárního sovětského Thereminu, vynalezeného kolem roku 1920, jehož původní sláva už stačila zaniknout, ale v padesátých letech ji znovu vzkřísil zájem filmových studií. To ho svedlo v roce 1964 dohromady s německým avantgardistou Herbertem Deutschem, který se mu svěřil se svými představami o novém typu elektronického nástroje. Bob Moog se jej pokusil sestrojit. Ačkoliv ten úkol přijal spíš pro zábavu, zanedlouho dospěl k fungujícímu spojení napěťově řízeného oscilátoru, filtru a zesilovače - takto definovaná subtraktivní syntéza pak nekompromisně ovládala další vývoj elektronické hudby až do nástupu digitálních systémů. Když svou hračku Bob tehdy prezentoval na sjezdu Audio Engeneering Society (AES), hned na místě byl zasypán desítkami objednávek.

V roce 1970 uvedl na trh přenosný a snadno ovladatelný Minimoog, nástroj, který zásadním způsobem poznamenal celou následující dekádu jak nezaměnitelným zvukem, tak interpretační technikou. Následovala jej řada dalších, více či méně odolávajících náporu nastoupivší konkurence, věhlas prvních dvou legend však už nepřekonaly.

V roce 1977 Moog svou firmu opouští, aby o rok později založil Big Briar. Nová firma se zaměřuje na elektronické nástroje s netradičními hráčskými rozhraními, vyráběnými většinou na zakázku a v malých počtech. Osiřelá firma Moog zaniká někdy v roce 1986.

V letech 1984-1989 byl Moog zároveň vicepresidentem výzkumné divize firmy Kurzweil, 1989-1992 vedl kursy hudební technologie na University of North Carolina v Asheville.

Na překvapivou novou vlnu zájmu o Theremin zareagoval v roce 1991 Thereminem Series 91.

Na něj na jaře 1996 navázal Etherwave Theremin, který se v různých variantách vyrábí dodnes. Ve stejné době vznikla i řada Moogerfooger - unikátní analogové efektové moduly, založené na původních součástech Moog Modular.

V roce 2002 Moog obnovil svá práva na vlastní jméno a přejmenoval Big Briar na Moog Music. A vzápětí se rozhodl vzkřísit i syntezátor - Minimoog Voyager. I ten je založen na principech Moog Modular, ale obsahuje navíc MIDI rozhraní, trojosý touchpad a řadu dalších doplňků. Všechny uvedené produkty nepřetržitě sbírají nejvýznamnější světová uznání.

V roce 2003 přibývá ještě Moog Pianobar, revoluční interface, umožňující ovládat elektronické nástroje z klávesnice každého obyčejného piana!

Je velmi pravděpodobné, že v oněch padesátých letech, kdy svou hravost a kreativitu obrátil k elektronické hudbě, neměl Bob Moog nejmenší tušení o tom, jakým způsobem a jak zásadně přispěje k nezvratným proměnám moderní hudby. Ale je zároveň jisté, že se i v době, kdy už měl "vystaráno", nesmířil se svým počátečním vkladem, který z něj udělal živou legendu.

Robert Moog zemřel po dlouhé nemoci v neděli 21. srpna.

Nezastavil se do poslední chvíle. Pro dobrodružný neklid a neutuchající snahu hledat nové obzory jej můžeme bez rozpaků přiřadit ke slavným mořeplavcům, objevujícím celé nové kontinenty.

Many thanks, Bob! And goodbye... (mkj)

Psáno pro časopis Muzikus