muzikus.cz na

facebook twitter
Muzikus.cz homepage

žádnýČtvrtstoletí Rockových kurzů - Příběh, který neskončil

06.06. | Autor: Jan Militký | sekce: pro muzikanty - články

Čtvrtstoletí Rockových kurzů - Příběh, který neskončil


Píše se rok 1997 a já oslovuji Richarda Scheuflera, dnes profesora na Mezinárodní konzevatoři Praha, jestli by si nechtěl v létě zalektořit na Rockových kurzech.

Hned při prvním setkání se domluvíme a on doporučuje na bicí svého někdejšího spoluhráče Lukáše Doksanského (dnes Arakain, profesor Konzervatoře Jaroslava Ježka). Ten je také pro. Dávám inzerát do Muzikusu a pronajímám rekreační chatu na Božáku.

Ten čas jsme strávili jako jednu dlouhou hudební párty s povídáním o muzice a hraním... Nic podobného jsme doposud nezažili, a když jsme odjížděli domů, při loučení jsme měli slzy v očích. Tvrdí rockeři...
Tehdy jsem pochopil, že to chci zažít znova a nemůžu jinak než v tom dál pokračovat. Po celé příští desetiletí jsem pak každé jaro strávil zhruba tři týdny kompletováním a rozesíláním stovek poštovních zásilek s tištěnými materiály pro zájemce o kurzy. V obýváku na stole jsem měl narovnané čtyři štosy „áčtyřek“, z nichž každou bylo třeba přehnout a vsunout do obálky spolu se složenkou na kurzovné, obálku orazítkovat naší zpáteční adresou a nalepit na ni předtištěný štítek s adresou a známku. Tohle všechno vypadá v dnešní době internetu jako reportáž z doby kamenné, ale přesně tak to bylo.
S výukou a dostupností informací to také nebylo jako dnes. Neexistoval žádný YouTube a mraky tutoriálů. Přesto kdyby mi tenkrát někdo řekl, že kurzy přežijí čtvrt století, považoval bych ho za blázna.
Na druhém ročníku naši lektorskou sestavu doplnil Mgr. Daniel Forró, řečený Dr. Midi - renesanční osobnost s neuvěřitelným rozhledem a se svou nakažlivou pozitivní energií. Dalším oborem byl zpěv, vedený Eduardem Klezlou (profesor DAMU a Konzervatoře Jaroslava Ježka, porotce soutěže Česko hledá SuperStar), později profesorkou KJJ Janou Novákovou. Také jsme se přestěhovali do většího areálu u Blatné. Účastníků byl najednou téměř trojnásobek.
Legendární byl pokoj číslo 21, kde spontánní jamy pokračovaly do pozdních ranních hodin, přes povolenou desátou večerní. Tam také prvně zazněla Let the Sunshine In z muzikálu Hair, která se od té doby stala hymnou kurzů a dodnes s ní každý ročník zavíráme.
Tak to šlo další dlouhá léta. Každý ročník se stalo něco, co ho odlišovalo od ostatních a čím byl jiný. A když už si člověk říkal, že to nic nepřestřelí, příště se stalo zase něco nového, co nás odzbrojilo, rozesmálo, vzalo nám dech...
Vznikala nová hudební i lidská přátelství, panovala naprostá svoboda, kdy nikdo nikoho do ničeho nenutil a kdokoliv si mohl zahrát s kýmkoliv. A to platí dodnes nejen pro „kurzáry“, ale i pro lektory a hosty. Na společné jamy a koncerty s hráči, jako je Michal Pavlíček, Zdeněk Bína nebo Kanaďané Dave Goodman a Gerry Barnum se nezapomíná... Od roku 1999 kurzy zakotvily na jedenáct let v Dobré Vodě u Prachatic.
Nad kurzy se však také stahovaly mraky a desátý ročník jsem byl nucen s těžkým srdcem vyhlásit, jako poslední. Když se vám pak ale sjede stohlavá smečka, která na vás ve finále v nekonečném refrénu křičí pořád dokola, že „nikdy nebude konec“, něco se ve vás změní. Je to jako magická mantra a vy do toho prostě musíte jít znova... Několikrát se také měnilo místo konání. Po Dobré Vodě jsme strávili pět ročníků ve Velkých Losinách, až nás nakonec v roce 2015 vzalo pod svá křídla město Domažlice. Místní mšstské kulturní středisko a ZUŠ za námi dodnes stojí, stejně jako Muzikus, a patří jim za to náš obrovský, nefalšovaný dík. Mnozí účastníci uvádějí, že díky kurzům vzali hudbu vážně a pokračovali studiem na konzervatořích či na univerzitách v Cambridge, Sydney, zabodovali v různých talentových soutěžích, včetně finále celosvětové soutěže kapel The Global Battle of the Bands v Bangkoku.
A jak to vypadá dnes? Jedem dále, 25. ročník Rockových kurzů proběhne 16.-25. července 2021 v Domažlicích. Na zahajovacím koncertě na domažlickém náměstí vystoupí aktuální lektorská sestava ve složení Radek Břicháč (bicí), Kryštof Pobořil (klávesy), Míra Dlouhý (basa), Johan Korbel (sax), Honza Militký (kytara) a hosty budou mnozí bývalí lektoři, včetně kapely mínus123minut se Zdeňkem Bínou. Plnou verzi článku, včetně freak-outů, které se na kurzech staly. a podrobnějšího výčtu lektorů, najdete na webu.

Čtvrtstoletí Rockových kurzů - Příběh, který neskončil


Čtvrtstoletí Rockových kurzů - Příběh, který neskončil


Čtvrtstoletí Rockových kurzů - Příběh, který neskončil


Čtvrtstoletí Rockových kurzů - Příběh, který neskončilwww.rockovekurzy.cz.


Psáno pro: časopis Muzikus 2021/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Ctvrtstoleti-Rockovych-kurzu-Pribeh-ktery-neskoncil~06~cerven~2021/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.