muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

baskytaraBaskytara a Funky (9)

18.5.2004 | Autor: Jan Hais | sekce: pro muzikanty - články

Baskytara a Funky (9)

Baskytara a Funky (9)

Funk rock
Další populární hudební žánr, v němž se můžeme setkat s funkovými basovými linkami, je funk rock. Je kombinací dravosti nabuzených kytar, energických vokálů a silných melodických nápadů. Výrazných úspěchů dosáhly interpreti tohoto žánru zejména v průběhu devadesátých let.

Když se řekne funk rock, vybaví se většině z nás zejména kapela Red Hot Chili Peppers. Dá se bez nadsázky říci, že tvorba "redhotů" je na funkových basových linkách Michaela "Flea" Balzaryho postavená. Obdivuhodný a strhující projev tohoto superstřelce a, troufám si říci, v současnosti nejznámějšího basisty světa (ve všeobecném povědomí hudebních fanoušků nebasistů), inspiruje při hře na baskytaru mnoho lidí a rozhodně přispívá k dalšímu rozšíření popularity slapové techniky. Kouzlo jeho umu spočívá mimo jiné v obrovské rychlosti, v jaké své slapové party hraje. O energii, která z něj na pódiu srší, ani nemluvě. Neznám nikoho, kdo by si dovolil říci: "Flea? Ten hraje hrozně." Flea mimochodem začínal svou hudební kariéru nikoliv jako basista, nýbrž jako jazzový trumpetista (viz Muzikus 2003/01, též na www.muzikus.cz).

Baskytara a Funky (9)

Baskytara a Funky (9)První ukázka z jeho tvorby je mistrovsky vystavěná slapová část basové linky ze skladby Aeroplane z alba One Hot Minute (1995)

Flea ovšem není jen slapový guru mnoha hráčů, jeho doprovodné prstové linky jsou také velmi pěkné. Další dnešní ukázka je z úvodu skladby Californication stejnojmenného alba skupiny z roku 1999.

Doporučuji nejprve se basové linky pomalu naučit, postupně zvyšovat tempo a ve finále si je zahrát společně s příslušnou částí skladby na CDčku.


Psáno pro: časopis Muzikus 2004/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Baskytara-a-Funky-9~18~kveten~2004/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.