muzikus.cz na

facebook twitter
Muzikus.cz homepage

žádnýAnalogový vs. digitální DJing

25.6.2013 | Autor: Václav Procházka (DJ.Maniac) | sekce: pro muzikanty - články

DJ Maniac


V časopise Muzikus se nyní zabýváme DJingem v seriálu DJ.Maniaca alias Václava Procházky. Samozřejmě terminologie je poněkud jiná, než bývá v článcích v Muzikusu zvykem. Tak zde uvádíme pár věcí na vysvětlenou. Něco je opáčkem, něco připomenutím a něco úplně nové.

Scratch

Technika rytmického posunu vinylem, užívaná nejčastěji jako zvukové aranžmá při DJ reprodukci. Dnes je možné scratchovat bez nutnosti použití vinylu například na MIDI zařízeních s JOG koly. Scratch vynalezl Grand Wizzard Theodore (narozen 5. 3. 1963) americký hip-hopový DJ.

Ukázka základního sratche (Baby Scratch):

VIDEO: Scratch TutorialGrand Wizzard Theodore uprostřed. Vlevo DJ.Maniac a vpravo Affro


Formát MP3

Formát ztrátové komprese zvukových souborů. Zachovává poměrně vysokou kvalitu a zároveň umožňuje zmenšit velikost hudebních souborů.

Singly

Dvanáctipalcový vinyl (gramofonová deska) nejčastěji při otáčkách 33 RPM (rotations per minute – otáček za minutu) a 45 RPM, která má širší drážky mezery ve srovnání s jinými typy vinylů. To umožňuje hlasitější úrovně a dává větší dynamický rozsah, a tím lepší kvalitu zvuku. Další je forma vinylu 45 nebo sedmipalcový.  S nižší kvalitou zvuku při otáčkách 45 RPM a standardním průměrem sedm palců (18 cm).

BPM Counter

Počítadlo BPM je v podstatě digitální přístroj, který měří tempo hudby. BPM je zkratka beats per minute – úderů za minutu. BPM čítače se využívají v různých digitálních dj zařízeních, z nichž nejčastější je na mixážních pultech, kde vestavěný procesor (DSP) počítá tempo hudby na podporu v míchání ze dvou zdrojů.

Spočítejte si rychlost skladby on-line: http://www.all8.com/tools/bpm.htm

Beat-Sync

Funkce, jež automaticky nastavuje tempo mezi zvukovými stopami, které mají být smíšené. DJ již nemusí trávit čas a úsilí tím, že pomocí pitch hledá odpovídající rychlost beatu.

Scratching

VIDEO: Dj Q-BertBeat juggling – žonglování s rytmy

Spočívá ve střihu zvuku pomocí crossfaderu. Tyto "stříhané zvuky" (samply) jsou smyčkovány a skládány pomocí dvou kopií stejného záznamu na vinylu. Průkopníkem byl označován Kool DJ Herc, a DJ Grandmaster Flash na počátku 80. let.

Video 1:

VIDEO: BeatjugglingVideo 2:

VIDEO: Beat Jugglingnávod v AJ:
http://www.x2k.co.uk/beat-juggling-tutorials/

Sampler

Je nástroj, který se používá pro samplování/smyčkování zvukových vzorků – samplů. Sampler jako elektronický hudební nástroj má asi nejblíže svým charakterem k syntetizéru.

Video:

VIDEO: SamplerMIDI pad – příklad video:

VIDEO: MIDI padDVS box

Vinyl emulační software umožňuje uživateli fyzicky manipulovat přehrávání digitálních zvukových souborů v počítači pomocí gramofonů jako rozhraní, takže je zachována ruční DJ práce s kontrolou a s citem stejně jako u vinyl DJingu.

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Analogovy-vs-digitalni-DJing~25~cerven~2013/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.