muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníZemřela Zuzana Navarová

7.12.2004 | Autor: Jindřich Göth | sekce: novinky

Zuzana Navarová

Zuzana Navarová

Po těžké nemoci zemřela dnes ráno ve věku 45 let zpěvačka Zuzana Navarová. Informace o tom přinesla agentura ČTK s odvoláním na manažerku zpěvačky Zuzanu Hanouskovou.
Umělecká kariéra Zuzany Navarové de Tejada souvisela prvních několik let především se skupinou NEREZ, která vznikla v roce 1980 a záhy si získala mimořádný respekt posluchačů i odborné kritiky. Navarová sama byla od počátku oceňována jako výjimečná sólistka. O tom svědčí mimo jiné i řada ocenění z prestižních domácích přehlídek jak pro Nerez, jehož nezaměnitelný zvuk určoval z velké části právě její skladatelský, textařský a pěvecký přínos, tak i pro samotnou zpěvačku. Za všechny jmenujme hlavní cenu folkového festivalu PORTA z r. 1982 pro Nerez a téhož roku cenu za nejlepší vokální projev z pražské VOKALÍZY pro Z. Navarovou, o rok později opět hlavní ceny z PORTY a VOKALÍZY. V roce 1991 udělil Český hudební fond Navarové titul NEJLEPŠÍ LIBRETISTKA ROKU 1990, v roce 1993 byla Zuzana Navarová navržena hudební kritikou na cenu GRAMMY v kategorii zpěvaček a konečně je to ŽLUTÁ PONORKA v r. 1999 (cena udělovaná každoročně Periskopem, což je společenství nezávislých novinářů) za album Skleněná vrba. Pro sólovou kariéru Zuzany Navarové d. T. mělo velký význam její vysoce ceněné album Caribe. Španělsky na něj nazpívala písně svých oblíbených latinskoamerických autorů, čímž zúročila i svůj blízký vztah k hudbě z této oblasti
V roce 1995 její spolupráce s kolumbijským písničkářem a brilantním kytaristou Ivánem Gutiérrezem. Z této spolupráce vzešla tři alba: Tres (Navarová - Gutiérrez - Cába, Sony Muzic 1995), Skleněná vrba (Navarová - Gutiérrez - Koa, Indies Records 1999) a nejčerstvější Zelené album, záznam z koncertu v pražské Malostranské besedě (Navarová - Gutiérrez - Koa, Indies Records 2000).
V roce 2001 vyšlo album Barvy všecky, které bylo oceněno Zlatým andělem v kategorii folk a na sklonku roku 2003 i písničková deska Jako Šántidéví. "Bylo potřeba vypustit do světa něco, co posílí spíš tu hezčí stránku života, tak jsme vypustili do světa jedno dobré slovo," uvedla zpěvačka v rozhovoru pro Rock & Pop u příležitosti vydání svého posledního alba.

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/novinky/Zemrela-Zuzana-Navarova~07~prosinec~2004/

Komentáře

celkový počet: 1

zuchy  Zuzka

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.