přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníSt Germain vydává album a vystoupí v Lucerna Music Baru, exkluzivní rozhovor

1.11.2015 | Autor: redakce Harmonie | sekce: novinky

St. Germain

Francouzský hudebník a skladatel Ludovic Navarre, známý pod pseudonymem St Germain, vydává po patnácti letech nové album. Kolekce nazvaná pouze St Germain přináší směs soulu, blues, západoafrické hudby – a překvapivě téměř žádný jazz. Přitom právě propojováním elektronické taneční hudby s jazzem byl Navarre v minulosti známý.

Listopadové číslo Harmonie přinese exkluzivní rozhovor s tímto hudebním vizionářem, který ještě před oficiálním vydáním alba pořídil Milan Tesař. Jak zní „nový“ St Germain naživo, si budete moci poslechnout 8. listopadu v pražském Lucerna Music Baru.

Úryvky z rozhovoru:

Nové album

Ať si to každý poslouchá, jak chce, a sám si nějaký příběh vytvoří. Já nikomu nic konkrétního podsouvat nechci, já takhle při komponování neuvažuji. Samozřejmě že moje hudba může evokovat něco konkrétního. Někdo třeba uslyší západoafrickou loutnu n’goni a ta mu připomene zvuk japonské citery, se kterou to ve skutečnosti nemá nic společného. Ale já tam prostě slyším jenom n’goni. Rozumíte, co chci říct? Právě to je na tom zajímavé, že každý slyší, co chce, a sám to pak nějak interpretuje.

Já jako skladatel mám na starosti především rytmickou složku, což je jednak basová linka a také některé klávesové party. A to mám zpravidla připravené předem. Jakmile mám hotový tento základ, zvu si jednotlivé hráče do studia. Ve skladbě Real Blues to byli například hráči na koru a n’goni. Začneme tím, že nahráváme jakoby tradičním způsobem. Základní struktura je načrtnutá, já nechám hrát hosty ve studiu, a pokud mám pocit, že tam není ten správný feeling, soustředíme se na konkrétní pasáže a přetáčíme je. Až je vše hotovo, já si vezmu zaznamenaný materiál a sám jej míchám.

Listopadový koncert v Lucerna Music Baru:

Na scéně nás bude osm – kora, n’goni, kytara, basa, piano, perkuse, saxofon s flétnou a já. Teď máme před sebou dva týdny intenzivního zkoušení v Paříži (rozhovor probíhal na počátku října – pozn. aut.). I když budou naše koncerty hodně postavené na improvizaci, potřebujeme si teď připravit strukturu jednotlivých skladeb, základ, na kterém pak vystavíme jejich koncertní verze.

Bude se koncertní verze alba výrazně lišit od toho, co slyšíme z nahrávky?


To zatím není jisté. Koncertů se zúčastní stejní hudebníci, kteří hrají i na albu. Oni ty skladby nahrávali, mají je nějak zažité a znají je. Potřebujeme si jen ujasnit struktury. Před chvíli jsem sice tvrdil, že na tom albu není zakódované nějaké konkrétní poselství, ale potřebujeme, aby celek dýchal, aby z něj něco vyzařovalo. To je pro mne důležité. Až to budeme mít zažité, jsem přesvědčený, že to bude znít dobře.

Určitě budeme hrát některé skladby z alba Tourist z roku 2000. Rád bych oprášil i něco z alba Boulevard (1995) nebo ještě starší skladby, ale nejsem si zatím jistý, jestli je to vůbec realizovatelné. Ale minimálně dvě skladby z alba Tourist do koncertního playlistu zařadíme. Vyzkoušeli jsme si například Rose Rouge s prvky malijské hudby a musím říct, že je to překrásné.

Celý rozhovor najdete v tištěném vydání Harmonie 11/2015. Pro elektronické předplatné klikněte zde.
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/novinky/St-Germain-Pryc-z-jazzove-galaxie-exkluzivni-rozhovor~01~listopad~2015/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.