Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníNaqoyqatsi

19.1.2003 | Autor: redakce | sekce: novinky
Fascinující trilogie uměleckých dokumentů režiséra Godfreye Reggia o stavu současně civilizace je završena. Téměř dvacet let od uvedení první části s názvem Koyaanisqatsi, na kterou o pět roků později navázal snímkem Powaqqatsi, podařilo se tomuto originálnímu filmovému tvůrci po mnoha peripetiích dokončit i závěrečný díl - Naqoyqatsi (2002). Názvy všech tří jeho filmů jsou odvozeny z jazyka ohroženého indiánského kmene Hopi a provází je minimalistické kompozice světoznámého newyorského skladatele Philipa Glasse, který se, kromě jiného, řadu let systematicky zabýval studiem hudby nejrůznějších národů včetně Indiánů. Philip je jedním z nejvýznamnějších soudobých skladatelů. Narodil se roku 1937 v Baltimoru ve Spojených státech. S muzikou začal už v předškolním věku a jeho prvními hudebními nástroji byly housle a flétna. Během studií na střední škole zažádal o přijetí na Chicagskou univerzitu, kde studoval matematiku a filosofii, zároveň však cvičil na klavír a přivydělával si pomocnými pracemi v restauracích a na letišti. V devatenácti promoval a přestěhoval se do New Yorku, pevně rozhodnut věnovat se komponování.
Zcela zásadní vliv na jeho tvorbu měl pobyt v Paříži, kde od jednoho filmového tvůrce dostal zakázku přepsat hudbu Ravi Shankara do notového záznamu, který by byl čitelný pro evropské muzikanty. Glass se ponořil do studia indické hudby, a čím více pronikal do tajů její techniky, tím více v něm zrálo odhodlání zříci se dosavadního způsobu skládání. V následujících letech prozkoumával hudbu v severní Africe, Indii a Himálajích, poté se vrátil do New Yorku a začal uplatňovat východní techniky ve své vlastní tvorbě.
Světový věhlas mu přinesla čtyřapůlhodinová minimalistická opera, epická báseň bez děje Einstein on the Beach (1976), stejně jako její inscenační provedení za účasti avantgardního divadelníka Roberta Wilsona. Na tento opus navázal dalším operním dílem Satyagraha (1980), inspirovaným životem Mahatmá Gandího, a operou Akhnaten (1984), čerpající z egyptské mytologie.
Z dalších operních děl Philipa Glasse je možno uvést alespoň komorní operu Hydrogen Jukebox s libretem Allena Ginsberga, The Fall of the House of Usher, kterou v roce 1999 do svého repertoáru zařadila i Státní opera Praha, či nejčerstvěji operu Galileo, jež si odbyla světovou premiéru v Chicagu v červnu 2002.
Významná je pochopitelně též Glassova práce pro film. Kromě významném podílu na trilogii Godfreye Reggia a jeho dalším snímku Anima Mundi připomeňme alespoň soundtrack k velkofilmu Martina Scorseseho Kundun.Premiéra filmu Naqoyqatsi je u nás 23. ledna 2003.
Ústřední myšlenkou snímku je přesvědčení, že vše směřuje k unifikovanému způsobu technologického myšlení. Technologie přestává sloužit, ale stává se rozhodující součástí našeho života a bere všechny možnosti, jak si zachovat individualitu.
Z tiskové zprávy společnosti Spin Film.

(www.naqoyqatsi.com )

Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/novinky/Naqoyqatsi~19~leden~2003/

Komentáře

celkový počet: 1

petr  Ravi Shankar je Ind!

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.