muzikus.cz na

facebook twitter
Muzikus.cz homepage

ostatníNa Respect Plus se vrací rumunská dechovka Fanfare Ciocarlia (+ soutěž)

8.4.2009 | Autor: PR | sekce: novinky

Fanfare Ciocarlia

Fanfare Ciocarlia

Zatímco středoevropské dechovky jsou mnohdy symbolem hudební tuposti, na východě Evropy hýří tento žánr úplně jinými rytmy, barvami i temperamentem. Už několikrát o tom v Česku přesvědčila třeba kapela Fanfare Ciocarlia, která se 23. dubna vrátí do pražského Paláce Akropolis, kde vystoupí v rámci koncertní série Respect Plus.


Balkánské dechovky hrají v závratném tempu, jejich hudba je intoxikovaná ohnivým vínem, po domácku pálenou rakijí, romským feelingem, zatímco další ingredience stále čekají na objevení. Když v roce 1864 získali romští nevolníci v Rumunsku svobodu, tisíce jich odjely do USA, kde se usadili v černošských ghettech. „Kdo se odváží tvrdit, že naši soukmenovci nepomáhali v Americe vynalézt jazz? “ říká Ioan, nejstarší člen Fanfare Ciocarlia, kteří v roce 2006 získali prestižní žánrové ocenění BBC World Music Award.

Skupina pochází z vesnice Zece Prajini, která leží na severovýchodním okraji Rumunska, u samých hranic s Moldávií. Rumunsko je díky jazykové spřízněnosti častým cílem návštěvníků z frankofonních zemí - a slovo Fanfare ve jménu skupiny je francouzské označení pro dechovku. O něco větším tajemstvím je zahalena druhá část názvu. Ciocarlia znamená rumunsky skřivánek, ale zároveň je to jméno jedné z nejhranějších rumunských lidových melodií, na níž po desetiletí dokazovali svoji virtuozitu oficiální folklorní ansámbly.

Vstupenky jsou k dostání v předprodejní síti Ticketpro za 450 Kč (stání), resp. 470 Kč (sezení.) Cena na místě potom bude činit 500 Kč (stání), resp. 520 Kč (sezení).

Fanfare Ciocarlia, Praha – Palác Akropolis, 23. 4. 09
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/novinky/Na-Respect-Plus-se-vraci-rumunska-dechovka-Fanfare-Ciocarlia-soutez~08~duben~2009/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.