přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatníJazzový tanec pokračuje

7.10.2003 | Autor: Miloš Latislav | sekce: novinky

Chris Potter

Chris Potter

V Americe usazený Slovák Laco Déczi odtroubí dnes v Lucerna Music Baru začátek podzimní části AghaRTA Prague Jazz Festivalu. Jemu a jeho Cellule New York právě vychází na značce Arta nové CD Job, takže je můžete kromě Prahy zastihnout i při některé jiné zastávce jejich extenzivního českého turné. V Lucerna baru se můžeme zítra těšit na trio multisaxofonisty Chrise Pottera, jedné z nejnadanějších osobností současného jazzu: Prvního ledna příštího roku rovných 33, na kontě nejen dvanáct vlastních alb, ale také koncertní i studiovou spolupráci s nejlepšími z nejlepších. Johnem Patituccim, Paulem Motianem, Davem Douglasem (loňské album The Infinite na značce RCA Bluebird je naprostou lahůdkou), Stevem Swallowem (právě vychází triová novinka Damaged in Transit s bubeníkem Adamem Nussbaumem na labelu WATT) a především s kontrabasistou Davem Hollandem. Už přes čtyři roky je Potter členem Daveova gratinovaného kvinteta, kterému teď ECM vydala živé dvojalbum Extended Play z newyorského Birdlandu, a samozřejmě také podstatnou součástkou jeho bigbandu, s nímž vloni zahrál na hradeckém festivalu Jazz Goes To Town (ten je letos taky - zrovna příští týden, teď se jazzuje v Přerově). Ale abychom se dostali k samotnému Potterovi: Chris hrál v Praze poprvé před pár lety s kvartetem American Diary vibrafonisty Mikea Mainieriho a už tehdy bylo nadmíru jasné, že jde o hráče rozvíjejícího odkaz největších saxofonistů minulého století - Charlieho Parkera, Colemana Hawkinse, Lestera Younga, Johna Coltrana, Ornetta Colemana, Joe Hendersona, Wayne Shortera, Michaela Breckera nebo Joe Lovana. Všem ostatně vzdal poctu předposledním albem Gratitude, svým prvním počinem pro značku Verve. Když na zatím poslední kolekci páně Potterově, loňských Travelling Mercies (opět u Verve), vystřídal fenomenálně cítícího bubeníka, černého Briana Bladea zastánce poněkud přímějších, avšak dostatečně polámaných beatů Bill Stewart, Chrisova hudba poněkud zmelodičtěla a 'zmoderněla'. Dalšími, dousud nejmenovanými členu jeho kvarteta jsou klavírista (obsluhuje i elektrická piana) Kevin Hays a kontrabasista Scott Colley. Z nich přijede do Prahy jen ten druhý (pochopitelně s Billem Stewartem), ale zato bude hudba tria obohacena zvukovými samply, které byly v jisté míře využity už na Travelling Mercies. Takže rozhodně je na co se těšit.
Dalšími akcemi AghaRTA festivalu jsou Victor Bailey Group (12.10.) a skupina britské zpěvačky Juliet Roberts (16.10.), přehlídka Jazz Meets World nabízí v nejbližších dnech Kapelu ze wsi Warszawa (9.10.), duo Karin Krog & Jacob Young (14.10.) a worldjazzové průkopníky Oregon (15.10. v Abatonu). V Železné se brzy znovu po objeví po pár měsících palestinský saxofonista a spisovatel Gilad Atzmon se svým londýnským Orient House Ensemblem (12.10.) a také americký vibrafonista Eldad Tarmu, tentokrát s triem Emila Viklického. K pozoru hodným koncertům světového jazzu (eh, pardon - našeho malého jazzového světa) jistě patří i francouzsko-české trio Mique Montanaro - Miloš Dvořáček - Mirek Honzák (14.10.) a swingující newyorský oktet Ballin' The Jack včetně členů The Klezmatics Franka Londona a Matta Darriau (4.11.), kteří vystoupí v rámci cyklu Velvet Tuesdays ve Studiu Švandova divadla na Smíchově.

Chris Potter's web


LACO DECZI / cellula new york / JOB tour:
4. října - Zábřeh
5. října - Semily
6. října - Most
7. října - Praha Lucerna Bar - AghaRTA Prague Jazz Festival
8. října - Jindřichův Hradec
9. října - Františkovy Lázně
10. října - Hradec Králové
11. října - Strakonice
12. října - tba ?
13. října - Neratovice
14. října - Plzeň
15. října - Cheb
16. října - Brno
17. října - Havířov
18. října - Studlov
19. října - Prostějov
20. října - Bruntál
21. října - Ostrava
22. října - Brno (Bolek Polívka) TV
23. října - Olomouc
24. října - Zlín
25. října - Hranice na Moravě
4. listopadu - Bratislava (SK)

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/novinky/Jazzovy-tanec-pokracuje~07~rijen~2003/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.