muzikus.cz na

facebook twitter
Muzikus.cz homepage

ostatníBjörk v září vydá nové album Biophilia, první singl se dočkal videa

10.8.2011 | Autor: Lukáš Janičík | sekce: novinky

Björk

Björk

foto: Warren du Preez


Islandská „tak-trochu-avantgardní“ zpěvačka Björk v současné době připravuje nové album, které by mělo vyjít 26. září. Naváže tak na čtyři roky staré album Volta. Nová deska nese název Biophilia a mimo klasického formátu (CD) se objeví také v podobě několika interaktivních aplikací pro iPad. Album totiž bylo ve spolupráci s firmou Apple částečně nahráno také právě na iPadu, avšak tím seznam kuriózních „hudebních nástrojů“ nekončí. Teslův transformátor pro simulaci blesku, řada kyvadel využívajících gravitačních sil ke snímání pohybu Země a následnému převádéní dat do zvuku harfy anebo varhany ovládané digitálně na dálku hrály též svojí roli na vytváření tohoto projektu.

Dlouholetá spolupráce Björk s francouzským režisérem Michelem Gondrym (Věčný svit neposkvrněné mysli, Nauka o snech) vyústila při příležitosti nového alba v další videoklip. Ten je pro tuto dvojici již osmým společným a vizuálně doprovází první singl alba. K vydění je níže:

VIDEO: Björk - Crystalline


Björk také nedávno otevřeně přiznala, že si nedělá přílišné starosti o potenciální pirátské napadení iPad verze jejího budoucího alba a naopak uvádí, že byl software s tímto přihlédnutím částečně vytvářen, tedy tak, aby se dal (nelegálně) poměrně snadno převést i na ostatní zařízení.

Dodejme ještě, že všechny zmiňované nástroje představuje Björk také na svých živých vystoupeních, přičemž premiérová série koncertů v Menchestru sklidila velké nadšení jak u diváků, tak kritiků. Další taková možnost zažít vskutku neobvyklý koncert se naskytne v jejím rodném Reykjavíku, kde chystá další sérii osmi koncertů na říjen letošního roku, z nichž dva jsou v rámci festivalu Iceland Airwaves.
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/novinky/Bjork-v-zari-vyda-nove-album-Biophilia-prvni-singl-se-dockal-videa~10~srpen~2011/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.