přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní
článek
Příběh varhan RWZ - povídání s Čestmírem Potočkem o legendárních varhanách
Zvukový mistr Čestmír Potoček (1951) už sice není aktivním hudebníkem, ale klávesové nástroje patří neodmyslitelně k jeho životu. Osobně znal Oldřicha Zachaře, konstruktéra unikátních varhan RWZ...
celý článek

Jiří Křivka

 

Komentáře

celkový počet: 2

Kasková K.  Pešákovy varhany a prof. Josef Kuhn - doplnění inf
Jiří Křivka  Re: Pešákovy varhany a prof. Josef Kuhn - doplnění

     
 
 
&;
Pešákovy varhany a prof. Josef Kuhn - doplnění inf | Kasková K. | 11.8.2010 |
Karel Pešák a varhaní virtuos a hudební skladatel Josef Kuhn se oba narodili v Polné na Vysočině. Od malička byli přátelé. Karel Pešák, který pocházel z chudé rodiny, ještě za první republiky odešel do ciziny. Nakonec zakotvil v USA. Začínal jako číšník, ale vypracoval se na presidenta lodních restaurací. S Josefem Kuhnem byli celou dobu v kontaktu a tak, když Karel Pešák řešil otázku, co by mohl udělat pro své rodné město Polnou (teď, když je movitý), prof. Josef Kuhn mu navrhl, že by mohl financovat stavbu varhan. Domluvili se tedy, že Karel Pešák bude posílat peníze a Josef Kuhn stavbu zorganizuje a bude dohlížet na průběh akce. Když byly varhany hotové a měly se předat městu Polná, nastaly komplikace. Nevím přesně v kterém to bylo roce, ale ještě hluboko za minulého režimu. Národní výbor v Polné prohlásil, že Polná patří pod Jihlavu, Jihlava pod Brno a proto nebudou varhany umístěny v Polné, ale půjdou na konservatoř do Brna. Prof. Kuhn ale nesouhlasil a prohlásil, že tyto varhany jsou mistrovským nástrojem na kterém se nemůžou střídat ruce a nedal nástroj k disposici. S tím souhlasil i pan Pešák. Varhany byly stavěné pro Polnou a nikam jinam nepřijdou. V následujících letech proto byly ve správě prof. Kuhna, který na ně hrál a koncertoval. Až po skladatelově smrti (zemřel 1984), kdy se varhany dostaly do pozůstalosti, dcera prof. Kuhna opět začala jednat s představiteli města. Tentokrát se vše podařilo. Karel Pešák, musel přijet z USA a napsat novou darovací smlouvu pro Polnou a varhany jsou od té doby v majetku města. Dnes jsou umístěny v prostorách zámku, v koncertní síni, která je pojmenovaná po prof. Josefu Kuhnovi.
Re: Pešákovy varhany a prof. Josef Kuhn - doplnění | Jiří Křivka | 2.10.2010 |
Paní Kasková, mnohokrát děkujeme za neocenitelný příspěvek k pátrání po Pešákových varhanách. Informaci obratem předávám panu prof. Syrovému a Čestmírovi Potočkovi.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.